İnandığımız gibi (Müslümanca) yaşıyormuyuz? Sorular...
Reklam
Yüksel Bozdağ

Yüksel Bozdağ

İnandığımız gibi (Müslümanca) yaşıyormuyuz? Sorular benden, cevaplar sizden

06 Ekim 2017 - 10:17

Bir haftalık düşünme süresinin akabinde kendimizi bir sınava tabi tutmak konusunda herhalde hemfikirizdir.

Ne demiştik; “ Kişi inandığı gibi yaşar.”

Acaba öyle miyiz? İnandığımız gibi, yani Müslüman gibi yaşıyor muyuz?

Haydi Bismillah, başlayalım.

-Siz de araç kullanırken telefonla konuşmaktan vazgeçmeyenlerden misiniz ?

( Son yapılan araştırmaya göre son üç yılda meydana gelen trafik kazalarının % 60’ın dan fazlasında  araç kullanırken cep telefonu ile konuştukları tespit edilmiş).

-Siz de kırmızı ışıkta beklerken sarı yandığında yeşili beklemeden korna çalanlardan mısınız?

-Siz de araç kullanırken yolun karşısına geçmeye çalışan çocuk, kadın yaşlı ya da genç birisini gördüğünde ayağını gazdan çekip onların rahatça geçmesine müsade edenlerden misiniz ? Yoksa tam aksine gaza basıp üstüne birde korna çalıp, o da yetmedi  el kol hareketleriyle insanların karşıya geçmesine izin vermeyen sadist nobranlardan mısınız?( Başka bir zamanda ve mekanda bir başka nobranın aynı davranışı sevdiklerinize yaptığını görseniz tepkiniz ne olur du?)

-Siz de insanların gelip geçtiği yerlere tükürenlerden misiniz?

-Siz de karşınızdan gelen insanlarla göz teması kurmayıp selam vermekten ve almaktan kaçınanlardan mısınız?

-Siz de eş-dost, hısım-akraba, arkadaş’ın cenazesine- taziyesine, hasta ise ziyaretine, düğünü varsa sevincini paylaşmaya gitmeyen daha doğrusu insanlara hiç değer vermeyenlerden misiniz?

-Siz de  eşi, çocukları, baldızı, kayınbiraderi, kaynana,kayınbaba söz konusu olduğunda hiç hesap yapmayıp, ihtiyaç sahibi anne-baba, bacı kardeş, emmi-dayı ya da fakir fukara olduğunda hiç oralı olmayan( olamayan) umursamazlardan mısınız?

-Siz de kurban bayramında kurban etini fakir fukara, hısım akraba düşünmeden buzdolabına dolduranlardan mısınız?

-Siz de marketten alış veriş yapmak için aracınızı sizden önce aracını park etmiş birisinin çıkmasını engelleyecek şekilde park edip ortadan kaybolanlardan mısınız?

-Siz de herhangi bir kamu kurumunda işinizi kolayca halledebilmek için tanıdık arayanlardan mısınız?( Tanıdık bulup, kendisinden önce geldiği halde bekleyenlere hava atan hak ve adalet tellallarından mısınız?)

-Siz de çalıştığı iş yerinde sürekli kaytaran, verilen işi ciddiye almayan, savsaklayan, işe geç gelen, mesai bitmeden iş yerinden ayrılan, amirlerine yalakalıkta ise en önde gidenlerden misiniz?

-Siz de şeref, namus, haysiyet, onur, adalet, hakkaniyet, vs. gibi insanı yücelten değerleri sadece kendisi  söz konusu olduğunda hatırlayan, başkaları için ise hiç mi hiç oralı olmayan, insanlara rahatça iftira atanlardan mısınız?

-Siz de 15 Temmuz gecesi nice koç yiğitler tankların altına kendini atarken, her yandan kurşun yağarken, bir an bile canını düşünmeden şehadete yürüyenlerin nasıl böyle davranabildikleri konusunda hiç kafa yormayanlardan mısınız? Ya da utanmadan, pisi pisine öldüler, tayyip için öldüler, ne şehitliği diyenlerden misiniz?

-Siz de bir makama gelmek için, o makama uygun muyum diye düşünmeden her kapıyı çalan, rakipleri için ise olmadık iftiraları atanlardan mısınız?

-Siz de bal tutan parmağını yalar diyenlerden misiniz? Bir makama geldiğinde ilk işi eşi, çocuğu baldızı, kayınbiraderi, kardeşini düşünenlerden misiniz?

-Siz de sizi adam yerine koyup bir makama getiren devletin işleri mevzu bahis olduğunda sorumluluk almaya  yanaşmayan, böyle gelmiş böyle gitsin diyenlerden misiniz?

-Siz de ayda bir, olmadı yılda bir bir roman, hikaye, öykü veya ara sıra bir gazetede bir köşe yazısı okumayanlardan mısınız?

-Siz de Müslüman bir ülkede genelevi ihtiyaç , genelevdeki kadınları kader kurbanı gören, aslında toplumsal işlevi sebebiyle  korunması gerektiğini, kaldırılması halinde namuslu kadınların zarar göreceğini düşünenlerden misiniz?

-Siz de küçük yaştaki çocuklara yapılan tecavüzleri kanıksayan, ya da bir küfür sallayıp geçenlerden misiniz.( Ülkemizin en önemli sorunları sıralandığında işsizlik, terör, enflasyon sıralanırken hiç gündeme getirilmeyen, aslında terörden bin kat daha beter olan bu durumun hiç bir zeminde ilgi görmemesini normal karşılayanlardan mısınız?)

-Siz de kimin milletvekili olacağına değil, hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağına yarayan bu seçim sistemini hiç sorgulamayan, bundan iyisi can sağlığı diyenlerden misiniz?

-Siz de istediği her yerde içki içmeyi marifet sanan, daha da ötesi içkinin haram olmadığına, sosyal bir faaliyet olduğunu söyleyip, sonra de biz de Müslümanız diyenlerden misiniz?

-Siz de Suriyeli, Somalili, Arakanlı vs. Temiz bir yudum suya, bir lokma yiyeceğe muhtaç, canı, namusu ve çocukları için feryat eden din kardeşlerine el uzatan devletine, bize ne kardeşim elin Suriyelisinden, Somalilisinden, Arakanlısından diyenlerden misiniz?

-Siz de Allahın izin verdiği birden fazla kadınla nikaha” bu zamanda olur mu kardeşim deyip” nikahsız , gayri meşru ilişkileri kaçamak olarak görüp, erkektir yapar kardeşim diyenlerden misiniz?

Evet değerli dostlar, benden bu kadar, gerisi sizin ferasetinize ve vicdanınıza kalmış. Sorular benden, cevaplar sizden.

Allaha emanet olun, haftaya görüşünceye kadar kendinize iyi bakın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar