12 ŞUBAT NEDİR ?

12 Şubat 1920 Tarihinin Türk İslam sayfalarında  çok anlamlı ve önemli bir yeri vardır. Bu günü  gelecek nesillerimize anlatmak önce insanlık, daha sonra dini ve milli  bir vazifedir.

       12 Şubat 1920 tarihi insanlığın kurtuluş günüdür. Çünkü Maraş’ta   insanlık ayaklar altına alındı. Yüzyıllardan beri beraber yaşayan insanlar birbirlerinin boğazına bıçak dayadı.

     Maraş ,Önce İngilizlerin  işgaline uğradı. İnsanların hürriyetlerine kastedildi. Daha sonra Fransızların işgaline uğradı. Bu topraklarda yaşayan Ermeniler, Maraş’ın yerli halkına karşı kışkırtıldı. Ermeniler öne itildi. Onlara Fransız  kıyafetleri giydirildi.  Maraş’ın kadınlarına ve çocuklarına tecavüze zorlandı. Kundaktaki  çocuklar  sokaklara atıldı. Hamile kadınların  karnını deştiler. Millet-i Sadıka  özelliklerini yitirmeyen Ermeniler bile buna karşı geldi. Fransızlar onları da öldürttü.  

    Uzunoluk hamamından çıkan Türk kadınları taciz edildi. Peçeleri yırtılmak istendi. Kadınlara sarkıntılık ettiler.  Tüm  insanlık değerlerini ayaklar altına aldılar. Sütçü İmam bu hakaretlere  karşılık verdi.  "Türk kadınına uzanan eller kırılır "diyerek Fransızlara ilk kurşunu attı.

     Müslümanların Dini değerlerine  saldırdılar. Camileri yıkmaya kalkıştılar.   Namaz kılanlara hakaret edildi. Kutsal mekanlarımızı yıktılar, yaktılar.  Maneviyatımızla uğraştılar. Ezan okuyan  görevlilerimizi öldürdüler. Kuran okuyan çocukları dağıttılar. İhtiyar ve kadınların  oturdukları  evlerini yaktılar. Hürriyetimize kast ettiler. Maraşlı " Hürriyet olmayan bir belde de cuma namazı kılınmaz " dedi.

      Vatan topraklarımız işgal edildi. Kalemizdeki dalgalanan bayrağımız indirildi.  Yerine Fransız Paçavrası çekildi.  Yöneticilerimize hakaret edildi. Hürriyetimizi elimizden almaya kalkıştılar. Maraşlı " Kalemize bayrağımızı çekti. " Maraş bize mezar olmadan düşmana gülizar olamaz " dedi.

     12 Şubat zaferi tüm dünyaya örnek bir harekettir. Hürriyet mücadelesinin nasıl yapılacağının işaretidir. Sadece Maraş’ta ki çocuklara değil, tüm Müslüman Türk çocuklarına anlatılmalıdır.

     Maraş'ın kurtuluşu birbirimizi sevmenin tek kaynağıdır.  Bugün bayram yapmanın çok anlamı vardır.

     12 Şubat 1920 Milli ve  Manevi değerlerimize  karşı saldıranların cezalandırıldığı gündür. Maraşlının  ve Türklerin kurtuluşa kavuştuğu gündür. 12 Şubat hürriyetin ve özgürlüğün tadıldığı gündür.

     12 Şubat ,Maraşlının gönül takviminde kur­tuluş vaktidir. Hürriyet vaktidir. Özgürlük vaktidir. Ezan vaktidir. Mutluluk vaktidir. Kısaca 12 şubat  Maraş'ta  Gönülleri­n birleştiği vakittir. . 12 Şubat, geçmişi  unut­madan bugünü yaşamanın, bugünden yarına güçlü olmanın  vaktidir.

   12 Şubat Sütçü İmamdır.Şeyh Sezai Efendidir. Aslan Beydir, Mıllış Nuri'dir. Dr. Mustafa'dır.  Muallim Hayrullah'tır.  Yörükselimdir. Abdal Halil Ağa dır. Senem Ayşe'dir.

   12 Şubat İsimlerini tarih sayfalarının alamayacağı kadar büyük kahramanların adıdır..  12 Şubat şehitlerdir,gazilerdir kısa ifadesidir.

   Kısaca 12 Şubat 1920 Maraşlının "Kahramanlık" özetidir.            

YORUM EKLE

banner15