2023 Eğitim Vizyonumuz 2

"Öğretmenlerimiz fedakarcagörev yapan birer kahramandır" 

Erdoğan, eğitim denildiğindeöğretmenlere ayrı bir parantez açılmazsa hem konunun eksik bırakılacağını hemde bu mesleğe haksızlık edileceğini vurgulayarak, "Bizim kültürümüzdeöğretmenlerimizin üzerimizdeki hakkı neredeyse anne ve babalarımızın seviyesindedir."dedi. Özellikle Anadolu kültüründe el öpmenin yaygınlığına işaret eden Erdoğan,otoriter yapının egemen olduğu bölgelerde ayak altı öpmenin bile söz konusuolduğunu söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti: "Bizim kendi değerlerimizde,İslami anlayışımızda böyle bir şey var mı, yok. Ben el öptürmem, böyle birhuyum, böyle bir anlayışım yok. Çocuklara hep şunu söylerim,´Annenin, babanın bir de hocanın elini öp, başka kimsenin elini öpme.´ Bunundışında asla. Parası var diye öp, bizim buradaki atamızdır diye öp, yok. Sadeceanne, baba, hoca. Ben annemin ayağının altını da öperdim. Çünkü, cennetannelerin ayakları altındadır da onun için. Anacağım ayağını çekerdi, ´Banacennetin kokusunu çok mu görüyorsun anam´ derdim. O başka bir şey. Bizim bukültürü, bu terbiyeyi almamız esas. Bu sebeple, hangi makama gelirsek gelelim,hangi sosyal statüye yükselirsek yükselelim öğretmenlerimize hürmeti aslaeksiltmeyiz, yitirmeyiz.

Medeniyetimizin bize verdiğitavsiye şu, bana bir harf öğretenin kölesi olurum anlayışı öğretmenlikmesleğinin değerinin en çarpıcı ifadesidir. Ecdadımıza baktığımızda çoğununöğretmenleriyle anıldığını görüyoruz. Şeyh Edebalisiz Osman Gazi,Akşemseddinsiz Fatih, İbn-i Kemalsiz Yavuz düşünülemez, onlarla düşünülür. GaziMustafa Kemal Atatürk´ün ´Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır´ sözüde tarihimizdeki bu geleneğe işaret ediyor. Bizim gözümüzde sayıları 920 binibulan öğretmenlerimiz bayrağımızın dalgalandığı her yerde fedakarca görev yapanbirer kahramandır."

"Sözleşmeli öğretmenliktesözleşme süresi 3 artı 1 oluyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan,öğretmenlere geleceğin teminatı olan çocukların emanet edildiğini belirtti."Bundan daha büyük bir itibar, şeref olabilir mi?" diyen Erdoğan,bugüne ve geleceğe dair ne konuşuluyorsa, hangi hedefler belirleniyorsahepsinin gizli öznesinin öğretmenler olduğunu söyledi. Eğitim meselesinin insanmeselesi olduğunun altını çizen Erdoğan, insanı maddi ve manevi idrakiylefiilen öğretmenlerin biçimlendirdiğini dile getirdi. Erdoğan, 2023 EğitimVizyonu´nda öğretmenlerin çok önemli yer tuttuğuna işaret ederek, "Bukapsamda önümüzdeki dönemde Öğretmenlik Meslek Kanunu hazırlanıpçıkarılacak." diye konuştu. Öğretmenlerin hem çalışma şartlarını hem debirikimlerini mesleğin gereklerine uygun seviyeye taşımakta kararlı olduklarınıvurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sözleşmeli öğretmenliğiyeniden düzenliyoruz. Halen 4 artı 2 olmak üzere toplam 6 yıl olan sözleşmesüresini 3 artı 1 toplam 4 yıla indiriyoruz. Böylece birinci sınıftaöğrencileri devralan bir öğretmenimiz, dört yol sonunda bu evlatlarımızı üstokula yolcu edip görev süresini tamamlayabilecek. Ayrıca geri kalmış bölgelerdegörev yapan öğretmenlerimizi teşvik edecek birtakım tedbirler alınacak.Öğretmenliğe kabulde uygulanan pedagojik formasyon şartını kaldırıyoruz. Artıkbu eğitimi Bakanlığımız verecek." Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenlerinbilgi ve becerilerinin meslek içi eğitim yoluyla hedeflere uygun seviyeyeçıkarılacağını, ihtiyari olan anaokulu eğitimini gerekli altyapıyı oluşturduktansonra zorunlu hale getireceklerini bildirdi.

"İnsan kaynaklarıofislerimizin öncelikli hedefleri gençlerimiz"

Öğretmenlere imkanlar nispetindeher türlü desteği sağlamayı sürdüreceklerini ifade eden Erdoğan, yeni yönetimsistemi oluşturulurken eğitim ve öğretimin önceliklerinin başında olduğunukaydetti. AK Parti´yi kurduklarında Türkiye´yi dört temel direk üzerindeyükselteceklerini dile getirdiklerini hatırlatan Erdoğan, bunların eğitim,sağlık, adalet, emniyet olduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadarbelli bir başarıyı yakaladıklarını, bu başarının artarak devam edeceğinisöyledi. 

Üniversitelerin sayısına ilişkinbilgi veren Erdoğan, göreve geldiklerinde 76 olan üniversite sayısının 206´yaulaştığını, üniversitenin olmadığı ilin bulunmadığını belirtti. Almanya´da 3milyon, Türkiye´de ise 8 milyon üniversite öğrencisi bulunduğunu aktaranErdoğan, "Kalitede eksiklerimiz var. Ama inşallah 5-10 yıl sonra kalitedede onları yakalayacak ve geçeceğiz. Ben buna inanıyorum. Doğrudan Cumhurbaşkanlığımızabağlı kurumlarımızın bir kısmını da gençlerimize ve geleceğimize yönelikprojeksiyonlar oluşturmak üzere ihdas ettik. Mesela dijital dönüşüm ve insankaynakları ofislerimizin öncelikli hedefleri gençlerimizdir." diyekonuştu.

"Yeni sistemin ruhuna uygunreformlar gerçekleştireceğiz"

Milli Eğitim Bakanlığını daha dagüçlendirdiklerine dikkati çeken Erdoğan, eğitimde yeni yönetim sistemininruhuna uygun reformlar gerçekleştireceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Eğitim yönetiminde ehliyet ve liyakat olmazsa olmazımızdır. Bakanlığın enüst yöneticilerinden okul müdürlerimize kadar tüm yönetim kademelerimizi buanlayışla ve dış müdahalelere kapalı bir şekilde çalışır halegetireceğiz." dedi. Enerjisi ve birikimi yüksek olanlarla hedeflere hızlı şekildeyol alacaklarını anlatan Erdoğan, okul yöneticiliğinin adanmışlık istediğini vegönül işi olduğunu vurguladı. Erdoğan, kimsenin bu parametrelerin dışında birsebeple görev talep etme hakkını kendinde görmemesi gerektiğini kaydetti.

"Şahıslarla kaim olmayankalıcı bir program ortaya çıktığını düşünüyorum"

Eğitim alanında faaliyet gösterensivil toplum kuruluşlarının bu süreçte en büyük yardımcıları olduğuna işareteden Erdoğan, yeni dönemde de yürütülen çalışmalara katkı sağlamak suretiyleaynı fedakarlığın, aynı iş birliğinin beklendiğini söyledi. CumhurbaşkanıErdoğan, şöyle devam etti: "Okullarımıza ilave destekler vererek, okulyöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz ile velilerimizi karşı karşıya getirenuygulamaları da ortadan kaldıracağız. Okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizile velilerimizi eğitim sistemimizin aynı ortak gaye için çalışan ayrılmazparçaları olarak görmek istiyoruz. Hedefimiz velilerimizi yardımcı kaynak, sorubankası, özel ders, etüt ve benzeri tüm yüklerden kurtarmaktır." Erdoğan,vatandaşlara, "Lütfen çocuklarınızı merdiven altına teslim etmeyin. Lütfençocuklarınızı hafta sonu kurslar vesaire buralara teslim etmeyin. Bizöğretmenlerimizi hafta sonu destek kurslarıyla zaten sizin emrinize veriyoruz.Bu da ihtiyaridir ama ücrete tabi değildir. Onun ücretini devletiniz olarak bizvereceğiz. Hem buradan öğretmenlerimize de belli bir artı imkan sağlayacağızhem de çocuklarımızın bu noktadaki eksiğini gidermiş olacağız. Okulyöneticileri ve öğretmenler bu tür meşakkatlerle değil, sadece ve sadeceeğitimle, öğrencilerle meşgul olacaklar." çağrısında bulundu.

Hep aynı şeyleri yapıp, aynıgirdilerle hareket edip, her defasında farklı sonuçlar beklemenin akıl karıolmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Bizim sistemingirdilerini ve süreçlerini değiştirmemiz lazım ki sonuçlar farklı olabilsin.Yeni dönem inşallah bu anlayışla eğitimi baştan sona 2023 hedeflerimize uygunşekilde ileriye taşıyacağımız bir büyük başarı hikayesine şahitlik edecektir.Bu vizyon belgesinin neticelerini her yıl kademe kademe almaya başlayacak,inşallah 2023´te de yüzde 100 sonuca ulaşmış olacağız. Şahıslarla kaim olmayankalıcı bir program ortaya çıktığını düşünüyorum. Bu atılımla gençlerimizeemanet edeceğimiz 2053 ve 2071 vizyonları için sağlam bir altyapı kurmuşolacağız. Gençler unutmayın, geleceğin Alparslan´ı olamaya hazır olun.Geleceğin Fatihleri olmaya hazır olun. 21 yaşında hangi ruh dinamizmine sahipsesizin de onu yakalamanız lazım. Bu adımla yola çıkacağız. Onun için bizim çokdaha büyük gönül fetihlerini gerçekleştirmemiz mümkün.”

YORUM EKLE

banner15