'Bedava', 'ücretsiz' 'kampanyalar

Göz Sağlığı ve HastalıklarıUzmanı Doktor Öğretim Üyesi Fatih Atmaca uyarıyor: “‘Ücretsiz’ yapılan birameliyatta kaliteli ekipman kullanılabilir mi? Başarılı bir operasyon içinaklımızda tutmamız gereken 3 önemli nokta vardır: Tecrübeli cerrah, yüksekteknoloji ve kaliteli ekipman. Gözümüze kalitesiz bir merceğin takılmasınıister miyiz? ‘Bedava’, ‘ücretsiz’ kelimeleri ile başlayan ‘kampanyalara’temkinli yaklaşmalıyız!”

GözSağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, katarakt ile ilgilimerak edilen soruları yanıtladı…

Kataraktnedir?

Gözümüzün içindeki cam gibişeffaf olan merceğimizin şeffaflığını yitirmesi ve matlaşmasıdır. Katarakt,genellikle ileri yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. Fakat diyabet (şekerhastalığı), travma, kortizon (steroid) kullanımı gibi bazı durumlarda erkenyaşta görülebilir. Hatta gebelikte geçirilen bazı enfeksiyonlar ve bazıkalıtımsal bozukluklarda yeni doğan bebekte dahi görülebilir.

RENKTONLARINI AYIRT EDEMEME BAŞLAR

Kataraktınbelirtileri nelerdir?

Kataraktın en sık belirtisigörmede azalmadır. Bununla beraber ışığa karşı hassasiyet (özellikle araçkullanırken farların gözü alması), etrafı sisli, dumanlı görme, renk tonlarınıayırt edememe, gözlük numaralarında sık değişiklik olması, çift görme meydanagelebilir.

SAYDAMLIĞINIYİTİRMİŞ MERCEK YENİSİYLE DEĞİŞTİRİLİR

Teşhisve tedavisi nasıl olur?

Katarakt, ayrıntılı bir gözmuayenesi ile kolaylıkla tespit edilir. Genellikle görme seviyesi belli birseviyenin altına düşen hastalara katarakt ameliyatı önerilirken bazen kataraktolmasa dahi yakın ve uzak gözlüklerinden kurtulmak için operasyon kararıverilebilir. Katarakt muayene, teşhis ve ameliyatında tecrübe çok önemlidir.Ameliyat tüm dünyada lazerli veya lazersiz FAKO (Fakoemülsifikasyon) yöntemiile yapılır. Ameliyatın amacı matlaşmış, saydamlığını kaybetmiş merceğin(lensin) temizlenerek yerine yeni merceğin (lensin) takılmasıdır.

AYRINTILIMUAYENE SONRASINDA UYGUN LENS SEÇİLİR

Kaçtip mercek (lens) tipi vardır? Hangisinin uygun olduğu nasıl anlaşılır?

1-Tek odaklı (monofokal) mercekler: uzağıgösterirler, yakın için yakın gözlüğü kullanmak gerekir.

2-2 odaklı (bifokal) mercekler: Uzakve yakını gösterirler, ara mesafede güçlük yaşanır, ışığa hassasiyet olabilir.

3-3 odaklı (trifokal) mercekler: Uzak,yakın ve ara mesafede görüş sağlarlar, ışığa hassasiyet oldukça azdır.

Bunlar dışında özel durumlardakullanılan ön kamara mercekleri ve skleral lensler de vardır. Hangi merceğingözünüze uygun olduğu ayrıntılı bir muayene sonrası anlaşılabilir.

 

DOĞRUZAMANDA AMELİYAT OLMAK İYİLEŞMEYİ HIZLANDIRIR

Ameliyatve iyileşme süresi ne kadar sürer?

Katarakt ameliyatındagenellikle narkoz vermek gerekmez, özel bir göz damlası ile göz uyuşturulduktansonra (topikal anestezi) işlem yaklaşık 15-20 dakika içerisinde tamamlanır.Ameliyattan sonra hastanın normal görüşe kavuşması için geçen süre ameliyatınzorluğuna ve kataraktın sertliğine bağlı olarak değişir. 7-15 gün içerisindeçok iyi bir görme noktasına ulaşılır. Hasta 15-30 gün arasında tamameniyileşir. Doğru zamanda gelip ameliyat olmuş bir hasta 1-2 günde bileiyileşebilir.

KATARAKTTEKRARLAMAZ!

Ameliyattansonra katarakt tekrarlar mı?

Bir kez katarakt ameliyatıolduktan sonra kataraktın tekrar oluşması söz konusu değildir. “Gözümetekrar katarakt geldi” şeklinde yanlış tabir edilen durumda,göz merceğinin kapsül kısmını kalınlaştırarak görmeyi azaltması söz konusudur.Bu durum genellikle kalitesiz mercek ve ekipman kullanımı sonrası gelişir. Budurumda ameliyat gerekli olmayıp ‘Yag Lazer’ ile 1-2 dakikada kapsül açılarakeski görme sağlanır.

MUTLAKAİKİNCİ GÖRÜŞ ALIN

Birgöz doktoru olarak ameliyat olacak olsanız ne yapardınız?

Hiçbir şikayetimiz olmasa dahiyıllık göz muayenelerimizi aksatmamalıyız. Muayene esnasında katarakt teşhisikonuldu ve ameliyat önerildi ise; bu teşhisi en az bir hekime daha muayeneolarak doğrulamalıyız. Muayene olduğumuz hekimler ortak ifadeler kullandı vehepsi ameliyat önerdi ise teşhisimizden emin olabiliriz. Bundan sonraki aşamadagözümüze hangi merceğin takılacağına hekimimiz ile istişare ederek kararvermeliyiz. Kaliteli ekipman ve merceklerin kullanıldığı hastaneleri tercihetmeliyiz. Ameliyattan sonra gözümüze takılan merceğin (lensin) sertifikasınıistemeliyiz. ‘Bedava’, ‘ücretsiz’ kelimeleri ile başlayan ‘kampanyalara’temkinli yaklaşmalıyız. Gözümüze kalitesiz bir merceğin takılmasını veyakalbimize kalitesiz bir stendin takılmasını ister miyiz? ‘Ücretsiz’ yapılan birameliyatta kaliteli ekipman kullanılabilir mi? Başarılı bir operasyon için aklımızdatutmamız gereken 3 önemli nokta vardır: Tecrübeli cerrah, yüksek teknoloji vekaliteli ekipman.

 

YORUM EKLE

banner15