500 bilişim şirketi

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olanİlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması sonuçlandı. Bu yıl “İş Dünyası BilişimRüzgârı ile Büyüyor” mottosuyla gerçekleştirilen “İlk 500 Bilişim ŞirketiTürkiye 2017 – Bilişim 500” Araştırması’nın sonuçları 5 Temmuz Perşembe günüİstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de düzenlenen ödül töreniyle açıklandı.Sektörün her alanından önemli isimleri ve kurumları buluşturan “İlk 500 BilişimŞirketi Türkiye 2017” ödül töreninin açılış konuşmalarını T.C. Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, BilgiTeknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve BThaberŞirketler Grubu Başkanı Murat Göçe gerçekleştirdi.

 

Murat Göçe: “Ölçmeden Yönetemezsiniz”

BThaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe açılışkonuşmasında, “Bilişim 500 araştırması bilişim sektörünün gelişimine,şirketlerin hem pazarlarını hem de rakiplerini değerlendirmelerine önemlikatkılar sağlıyor. Ölçemezseniz, yönetemezsiniz ve geliştiremezsiniz. Bunedenle bu çalışma ile farklı parametrelerle sektörün yıllık gelişimini gözlerönüne seriyoruz. Bilişim 500 Kataloğu, sektör için gerçekten önemli bir başvurukaynağı. Özellikle yurtdışı firmalarının şirket satın alma kararlarında iyi birreferans olduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu. Bilişim 500 Araştırması’nınAnadolu’nun tamamına yayılabilmesi için geçen yıl hayata geçirdikleri ‘PLUS’konseptinin de bir ‘ilk’ olarak BT sektörünün Türkiye’nin bütünündekipotansiyelini ortaya koyduğuna dikkat çeken Murat Göçe, “Bu yıl da Anadolu’dakişirketlerimizi unutmadık. PLUS Kategorisi ile iller bazında da sıralama yaptıkve farklı başlıklarda kıyas imkânı Türkiye’nin bir bütün olarak BT başlığındakideğerini, il bazında ortaya çıkarttı.” dedi.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme BakanlığıMüsteşar Yardımcısı Galip Zerey konuşmasında, “Bu yıl 19’uncu kez düzenlenenBilişim 500, yabancı yatırımcıların ülkemizde yaptıkları satın almalarda vegirdikleri ihalelerde belirleyici bir rol üstleniyor. Yurt içinde iş yapanfirmaların da sektörün gelişimini ve var olan durumu görmeleri açısından çokönemli bir proje. Sektörümüz Türk Lirası bazında ortalama yüzde 15 büyüyor. Buiyi bir büyüme oranı ancak bizim yapmak istediğimiz; bu rakamı daha da yukarıyaçıkarmak, istihdamı artırmak ve özellikle yerli yazılım ve donanım konusundasektörümüzle iş birliği yapmak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı veBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu iş birliği ile yerli ürün ve yazılımınartması ve yaygınlaştırılması yönünde sektörle ve üniversitelerle birlikteçalışıyoruz. Ayrıca, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte ULAK –Yerli Baz İstasyonu Projesi kapsamında evrensel hizmet projelerimizi hayatageçirdik. Siber güvenlik alanında Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu ileberaber yabancı yazılım ve ürünlerin kullanımı bugün maalesef yüzde 90civarında. Siber güvenlik yazılımı yurt dışından ithal ediliyor. Bu ürünlerinyerleştirilmesi konusunda çalışıyoruz. E-ticaret ve lojistik sektörlerinde deyine bilgi teknolojilerinin gücüyle ilerlemek için çalışmaya devam ediyoruz”dedi.

Törende son olarak söz alan Bilgi Teknolojileri veİletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan da şunları söyledi:“Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün her sene nabzını tutanBilişim 500 ödülleri, Türkiye’de bilişim alanındaki kazanımlarımızı göreceğimizve gururlanacağımız bir tabloya ışık tutuyor. Bugün de ülkemizin ışıldayanbilişim şirketlerini ve başarılarını görerek geleceğe daha güvenli bakacağız.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak Türkiye’ye tüm kategorilerdekatma değer yaratmaya çalışan şirketlerimizin arkasında olmaya devam ediyoruzve edeceğiz. Bilişimde öncü olmadan dünyaya yön veremezsiniz. Bizimönceliklerimiz teknolojiye, dönüşüme ve insan kaynağına yatırım. Kendikategorilerinde bu anlamda en iyisini yapmaya çalışan tüm yöneticilerimizleberaber, bizler de yerli ve milli imkanlarla dünyada 5G’ye geçen ilk ülkelerdenbiri olmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümünü en hızlı ve doğruşekilde sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Günümüzde artık veri en önemlideğerlerden biri. Dünyanın sosyal ve ekonomik olarak önemli ülkelerindenbirinin verilerini kontrolsüz bırakması söz konusu olamaz. Kendi verimizikendimiz analiz etmediğimiz, verimizi kendimiz tutmadığımız sürece hiçbirkonuda ilerlememiz mümkün değil. Artık bürokrasinin azalacağı ve kamukaynaklarının daha etkin kullanılacağı bir döneme giriyoruz. Gelin hep birliktebu dönüşümü gerçekleştirmede hep birlikte çalışalım. Türkiye’yi bugünkündendaha iyi yerlere hep birlikte yaşayacağımıza içtenlikle inanıyorum.”

 

500 şirketin toplam geliri bir önceki yıla göre yüzde 20arttı

M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Özlem Unan,araştırma kapsamında kendilerine bilgi veren şirketlerin yüzde 69’unungelirlerini bir önceki yıla göre artırdığını, 500 sıralamasına girenşirketlerin toplam gelirinin ise 2016 yılına göre yüzde 20 büyüdüğünü belirtti.Unan’ın verdiği bilgilere göre bu yıl 73 şirketin ilk defa sıralamaya girdiğiaraştırmada en yüksek büyüme oranı yüzde 458 olarak gerçekleşti.

Aralarında e-fatura ve e-arşiv, güvenlik donanımları,kesintisiz güç kaynağı ürünleri, coğrafi bilgi sistemleri gibi yeni kategorilerinde yer aldığı ve özel ödüllerle beraber toplam 80 ödülün sahiplerini bulduğutörende; 21 donanım, 12 hizmet ve 18 yazılım kategorisinde, 10 adet de PLUSkategorisinde ödül verildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “İlk 500 BilişimŞirketi Türkiye 2017” ödülleri kapsamında 35. Yıl Emek Ödülleri ve BThaber ÖzelÖdülleri de sahiplerini buldu. 

Törende “Türkiye Ekonomisine Katkı Özel Ödülleri”kategori başlığı altında “Ar-Ge Yatırımı Kategorisi”nde LOGO YAZILIM, “TürkiyeMerkezli Üretici IoT ve M2M Kategorisi”nde ARVENTO ödüle layık görüldü.“Donanım İhracatı Kategorisi”nde ATOS BİLİŞİM, “Hizmet İhracatı Kategorisi”ndeNETAŞ, “Yazılım İhracatı Kategorisi”nde de EKİN TEKNOLOJİ ödül aldı. TürkiyeMerkezli Üretici Donanım Kategorisi”nde KAREL ELEKTRONİK, “Türkiye MerkezliÜretici Hizmet Kategorisi”nde LOGO YAZILIM ve “Türkiye Merkezli Üretici YazılımKategorisi”nde de SOFTTECH ödül alan diğer firmalar oldular.

 

 

YORUM EKLE

banner15