5G GÜVENLİ Mİ?

Kullanıcılar, geleceğin ağı olarak müjdelenenve yakında kullanılmaya başlanacak olan 5G’yi büyük bir merakla beklerken,güvenlik araştırmacıları bu yeni nesil mobil teknolojinin yeterince güvenliolmadığını düşünüyor. Ağ güvenliği çözümlerinde lider olan WatchGuard’ınTürkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, 5G teknolojisinde kritikgüvenlik açıklarının bulunduğunu ve hackerlerin bu açıklardan kolaycafaydalanabileceğini belirtiyor.

2020 sonuna kadar dünya genelinde 50 milyarcihaz tarafından kullanılması düşünülen 5G mobil veri hizmeti büyük birheyecanla bekleniyor. Hızı ve güvenliği birleştirerek her açıdan 3G ve 4G’dendaha iyi olduğu iddiasında bulunulan 5G mobil verihizmeti ile ilgili yapılan güncel bir araştırma ise, bu yeni hizmetin güvenlik açıklarısebebiyle 3G ve 4G’ye kıyasla daha çok sızıntı riski taşıdığını ortaya koyuyor.Ağ güvenliği çözümlerinde lider olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan ÜlkeMüdürü Yusuf Evmez, 5G teknolojisinde kritik güvenlik açıklarının bulunduğunuve hackerlerin bu açıklardan kolayca faydalanabileceğini belirtiyor.

 

5G Kablolu Bağlantıların Sonunu Getirecek!

Dünya nüfusunun üçte ikisini oluşturan akıllıtelefon kullanıcıları, geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen 5G’yimerakla bekliyor. 4G’ye kıyasla 1000 kat daha hızlı olacağı ve kablolubağlantıların sonunu getirebileceği düşünülen 5G’nin temel yeniliği ise otonomotomobiller, tüm IoT cihazlar ve endüstriyel kontrol sistemleri tarafındankullanılabilecek olması.

5G’nin ayrıca 8GB boyutundaki bir filmi altısaniyede indirebilecek kadar hıza, otonom otomobillerde navigasyon, film vemüzik hizmetine ve birden fazla kişinin görüntülü aramaları için simultaneçeviriye imkan vereceği konuşuluyor. Güvenlik uzmanları ise şu sıralarda denemetestleri yapılan bu yeni teknolojinin güvenli sayılabilmesi için ciddiiyileştirmelere ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

 

Henüz Pek Çok Güvenlik Açığı Var!

Telekomünikasyon sektörü, depoladığımilyonlarca dolarlık veri kapasitesiyle kişisel konuşmalar veya gizli verilereerişim sağlamak isteyen hackerler için harika bir av olarak görülüyor. Öncekiağlara göre sadece daha hızlı değil, daha güvenli de olduğu vaadinde bulunan 5Giçin karşı yapılan güncel bir araştırma ise yeterince güvenli olmadığını ortayakoyuyor.

5G’nin özelliklerini kapsamlı bir güvenlikanalizinden geçiren ETH Zurich, Lorraine Üniversitesi ve DundeeÜniversitesi’nden araştırmacılar, şu anki hali ile bu hizmette pek çok güvenlikboşluğunun bulunduğunu ve bu durumun sayısız siber saldırıya yol açabileceğinibelirtiyor. Araştırmada elde edilen temel bulguları değerlendiren WatchGuard’ınTürkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, her ne kadar bu teknolojide 3Gve 4G’ye kıyasla bazı veri koruma özellikleri gelişmiş olsa da kritik güvenlikaçıklarının bulunduğunu ve hackerlerin de bu açıklardan kolaycafaydalanabileceğini belirtiyor. Gizlilik kısmında ve kimlik doğrulamakapasitesinde geliştirmelerin yapılması gerektiğini belirten Evmez, aksitakdirde hedefli saldırılara karşı kullanıcıların güvende olamayacağını vurguluyor.

 

 

YORUM EKLE

banner15