ACELE GİDEN HACKERE GİDER!

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan yeni biraraştırma, aceleci insanların siber saldırılara kurban gitmeye daha yatkınolduğunu gösteriyor. Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon DirektörüAlev Akkoyunlu, teknik önlemler kadar kullanıcıların karakteristiközelliklerinin de siber risklerin azaltılmasında önemli olduğunu belirtiyor.

 

6 binden fazla kullanıcıyla gerçekleştirilen güncel biraraştırma, farklı karakteristik özelliklere sahip kullanıcıların siber saldırıkurbanı olmaya daha yatkın olduğunu gösteriyor. Kullanıcıların internetkullanımındaki davranışlarını inceleyen araştırmaya göre, aceleci insanlarınsiber korsanların kurbanı olma olasılıkları daha yüksek.

 

Hackerlerin bu kişileri kolay bir av olarak gördüğünüvurgulayan Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu,kullanıcıların karakteristik özelliklerinin siber riskleri belirleyen kritikfaktörlerden biri olduğunu hatırlatarak daha kontrollü hareket edilmesi yönündeuyarıyor.

 

Düşünmeden Hareket Eden Kullanıcılar Riski Artırıyor

 

  Siber suçların nasıl yayıldığını psikolojikaçıdan incelemek isteyen Michigan Devlet Üniversitesi araştırmacıları,katılımcıların çevrimiçi ortamla nasıl bir ilişki içerisine girdiğini anlamakiçin cihazlarının yavaş çalışması, donması, reklam pencerelerinin beklenmedikanlarda açılması ya da tarayıcılarının ana sayfasının değişmesi gibi durumlardane yaptıklarını gözlemledi.

  Bulgular, sonraki adımı düşünmeyen,alabileceği önlemleri ihmal eden, mantıklı bir eylemde bulunmak yerine anive aşırı tepkiler veren, rahatını bozmak istemediği için güvenliği göz ardıeden kullanıcıların siber suç kurbanı olmaya daha müsait olduğunu gösteriyor.

 

“Özellikle Mobil Uygulamaları İndirirken DikkatEdilmeli!”

 

Siber saldırılara karşı oluşturulan stratejilerin etkiliolması için bilgisayar bilimleri ile sosyal bilimler arasındaki bariyerlerikıran bir düşünce yapısına ihtiyaç duyulduğunu belirten Bitdefender TürkiyeOperasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, siber risk faktörlerini fark etmede veazaltmada bu iki alanın iş birliği yapması gerektiğini dile getiriyor.

 

Her gün milyonlarca kullanıcının yüzleştiği, oldukçatehlikeli siber saldırılara karşı iki açıdan savunma üreterek daha güçlü korumasağlamanın mümkün olduğunu vurgulayan Akkoyunlu, sayısız risk barındıraninternet ortamındaki kontrolsüz davranışların siber korsanların istediklerineulaşması anlamına geldiğini hatırlatarak kullanıcıları, aceleci davranışlardabulunmamaları yönünde uyarıyor.

  Akkoyunlu, “Özellikle mobil uygulamalarıindirip kullanırken kullanıcı sözleşmelerini okumadan onaylıyoruz ancak buacelecilik, uygulamanın cihazımızın kamerasını, mikrofonunu ve konum bilgisinikullanmasına farkında olmadan izin vermemize neden olabiliyor.” ifadelerindebulunuyor.

 

YORUM EKLE

banner15