ALİ ÖZTUNÇ DOĞRU BİR KARAR

Kahramanmaraş büyükşehir belediyesine CHP Milletvekili Ali Öztunç’u aday olarak göstermişti! Parti olarak en doğru ve yerinde bir karar. Bu zamana kadar gösterilen, karışlığı olan bir aday olarak, beğeni görmemişti! Uzun yıllar sonra Ali Öztunç partisinin alacağı en çok oy alır. Ve CHP zirvede yapar.

Ancak: Bilindiği üzere Kahramanmaraş AK Parti olarak çok güçlü oy potansiyeli sahip olan bir il. Partinin kurulduğundan bu yana, günceliğini koruduğu inkâr edilemez. Çıkarttığı vekillerden anlaşılmakta…

Ali Öztunç bundan iki hafta önce yaptığı basın toplantısında yaptığı konuşmada oldukça puan toplamıştı…

Her gittiği yerde ele boş dönmüyor. Âmâ Muhalefet partiden olması bir dezavantaj olarak kabul etmek gerekir. Öztunç’un TBMM dede en çok soru soran ve sorgulayan Kahramanmaraş’ın tüm sorunlarını dile getiren bir vekil olarak tanınmakta. Kısa adı “atom karınca” olarak ’ta isim yapmış bir vekilimiz.

Kahramanmaraş’ta bu şekilde heyecan yaratan karşısındaki insanlara olan yakınlığı da oldukça oyunu artıracaktır. Uzun yıllardan bu yana CHP bilhassa büyükşehir belediyesinde bir tane bile meclis üyesi çıkartamadı! Tahmin ediyorum; Büyükşehir Belediyesinde ve ilçelerde meclis üyesi çıkartacağı büyük ihtimal dâhilinde.

Basın toplantısında yatırımlarla ilgili birçok yeni söylemleri dile getirdi… Dersine iyi çalışmış. Cumartesi günüde Ramada otelde yaptığı toplantıda daha geniş çapta yatırım programlarını açıkladı.

Demokrasi, özgürlük ve seçme seçilme hakları bize 89 yıl önce verildi. Elbette Seçimler insanlarımıza başta özgürlük, seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Her yaşı tutan vatandaş istediği partiye oyunu vermekte serbesttir. Hür iradesi içerisinde, tek başına kimsenin tesirini ensesinde hissetmeden oyunu atmakta.  Attığı oyun kutsal olduğunun bilincindedir..

İşte demokrasinin en güzel tarafı da burasıdır.. Elbette bazı aksamalar olacaktır. 57 milyon seçmen oy kullanacak. Ama 1 Nisan tarihinde hangi parti daha çok oy almışsa başkanını ve diğer yerel yöneticilerini seçmiş olacaktır. Bundan güzel bir gelişme olabilir mi?

Bu günkü görünür bu şekilde. Ancak seçimler yaklaştıkça sonuçların ne şekilde tecelli edeceği zaman içerisinde daha net bir şekilde kendisini hissettirecektir.

Rahmetli Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in çok yerinde bir sözü var. “Türkiye’de 24 saat uzun bir süredir. Derdi… Bunun doğruluğu çoğu zaman haklı çıkartmıştır.

Türkiye’de her gün şartlar çok çabuk değişiyor. Bundan önceki Yerel seçimlerde Tahir Akgemci MHP den Büyükşehir Belediye başkan adayı olmuştu!. İlk başta çok iyi gidiyordu. Kesin kazanacak gözüyle bakılıyordu. Seçimler yaklaştıkça o heyecan kalmadı. Ve rakibinden üç te bir oy almıştı.

Kaybetmenin baş nedeni. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kahramanmaraş’a gelerek miting yapması olarak gösterildi. Seçmeni kendi lehine çok etkilediği de bir gerçektir.

Ülkemizde hangi parti olursa olsun. İlk başta liderin ön pilandadır.

Ancak muhalefet partilerini de unutamayalım: Demokrasisin olduğu yerde elbette muhalefet partileri olacaktır. Muhalefet partilerinin olmadığı ülkelerde demokrasinin olması mümkün değildir. Muhalefet partileri siyasetin tadı, tuzu ve biberidir. Olmazsa olmazımızdır.

.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Solak
Osman Solak - 7 ay Önce

Katılıyorum

Yahya çaylı
Yahya çaylı - 7 ay Önce

Güzel bir yazı..Mehmet beyi kutlarım..

banner15