'ABD'nin tehlikeli kararının ucu Türkiye'ye de dokunabilir'

Habertürk yazarı Serdar Turgut, ABD'nin İran'ın Devrim Muhafızları güçlerini terörist ilan etmesinin ucunun Türkiye'ye dokunabileceği görüşünü savundu.

'ABD'nin tehlikeli kararının ucu Türkiye'ye de dokunabilir'

erdar Turgut, Habertürk'te "ABD'nin tehlikeli kararının ucu Türkiye'ye dokunur" başlığıyla yayımlanan yazısında "Sızmış olan bilgilere göre Amerika tarihinde ilk kez yönetim, bir başka ülkenin resmi ordusunu tümünden terörist örgüt olarak ilan etmeyi düşünüyor" ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE'Yİ TEHLİKEYE ATAR"

ABD'li yetkililerin İran'ın da benzer bir karar alması durumunda bölgede karşılıklı savaş ilanını göze aldığını belirten Turgut, bu gelişmenin Türkiye için tehlikeli bir durum olduğunu söylüyor.

Turgut'un yazısındaki ilgili kısım şöyle;

Bu Türkiye'nin sınırlarında yepyeni, bir büyük savaş tehlikesi yaratmasının yanı sıra başka ciddi tehlikeler de içeriyor.

ABD, Devrim Muhafızlarını terörist ilan ederse bununla iş yapan herkese ve her ülkeye de yaptırımlar uygulayabilecek. İşin ucu buradan da Türkiye'ye dokunabilecek.

MUHAFIZLARIN ŞİRKETLERİ

İran'ın Devrim Muhafızları askeri güç olmanın yanı sıra aynı zamanda ülkenin önemli bir ekonomik gücünü de oluşturuyor. Yapılan hesaplamalara göre İran ekonomisinin yüzde 20'sini Devrim Muhafızları'nın kurduğu şirketler kontrol ediyor.

Onların kontrolü altında olan enerji sektörü gibi önemli bölümler de var.

Amerika'nın koymuş olduğu sert ambargonun dışında kalmış olan Türkiye, İran'la iş yapmayı sürdürüyor.

Ancak İran Devrim Muhafızları terörist ilan edilir ve yeni yaptırım tehditleri resmileşirse, İran ile iş yaparken Devrim Muhafızları'nın şirketleri ile iş yapıldığı taktirde Türkiye'ye de yaptırım gelmesi ihtimali doğacak. Ve Washington'daki Türkiye karşıtı birimlerin bunu seve seve yapmaya girişecekleri de biliniyor.

"TÜRKİYE BU TEHDİDİ YAKINDAN TAKİP ETMELİ"

Bu nedenle seçim sonucu yüzünden içine kapanmış gibi gözüken Türkiye bu yeni tehdidi yakından takip etmeli ve kendisini koruyacak etkin adımları muhakkak atmalı.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2019, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane