Fırat'ın doğusuna yapılacak harekatın iki ana merkezi olacak

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapacağı operasyon artık an meselesi. Sınır bölgesine komando tugaylarından çok sayıda birlik gönderildi. Akçakale ve Ceylanpınar'ın harekatın iki ana merkezi olacağı tahmin ediliyor.

Fırat'ın doğusuna yapılacak harekatın iki ana merkezi olacak

Türkiye, Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon için son hazırlıklarını yapıyor. Harekatın iki ana merkezi olarak Akçakale ve Ceylanpınar ilçeleri ön plana çıkıyor.

Operasyon için sınır bölgesine sevkiyatlar sürerken, özellikle Akçakale ve Ceylanpınar odaklı büyük miktarda yığınak yapılıyor. Bölgeye komando tugaylarından çok sayıda birlik gönderildi.

Resul Ayn ile Tel Abyad kontrol altına alınacak

Olası harekatın iki aşamalı olması ve Resul Ayn ile Tel Abyad'ın kontrol altına alınması hedefleniyor. Bu anlamda Akçakale ve Ceylanpınar'ın harekatın iki ana merkezi olması bekleniyor.

Bölgede Denizli, Tunceli, Sarıkamış, Sakarya, Siirt, Bolu, Kayseri komando tugaylarından birlikler var. Zırhlı birliklerden de takviyeler yapılıyor.

Suriye Milli Ordusu'na bağlı birlikler de bölgede

Fırat'ın batısından taşınan Suriye Milli Ordusu'na bağlı birlikler de bölgeye taşındı. Sayılarının birkaç bini bulduğu belirtiliyor.

Çalışmalar bittikten sonra operasyonun icra aşamasına geçilecek. Harekatın topçu atışlarıyla başlaması ihtimal dahilinde. Muhtemel tehdit unsurlarının yerleştiği bölgelerin vurulmasına çalışılacak.

Savaş uçakları ve SİHA’lar destek verecek

Harekat sahasında uçuş olup olmayacağı tartışılıyor. Karadan yapılan takviyelerin yanı sıra Diyarbakır'dan gönderilen savaş uçakları da var. Savaş uçaklarının yanı sıra silahlı helikopterlerin desteği ve SİHA'ların da desteği olacak.

Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra harekat için emir verilecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15