ASIM-IN NESLİ DİYORUZ NEREDE BU NESİL ?

Mehmet Akif ‘in Çanakkale Şehitlerine; adlı şiirinde şöyle bir ifade var: “ Asım’ın nesli diyorum ya..nesilmiş gerçek, işte çiğnetmedi namusunu , çiğnetmeyecek.”

Peki, kimdir bu Asım?  Senbolik  bir isim mi?  Bir kahramanmı?   Mehmet Akif ‘in çok zikrettiği , Asımınneslinden murat nedir? Yine Mehmet Akif bu konuda şöyle bir açıklamadabulunuyor.” Asımın nesli derken iman, irfan fazilet ve bilgi ile donanmış;  karekterli , ahlaklı ,kişilikli;  vatanına, milletine ve dinine sahip çıkan , bukonuda tüm imkanlarını kullanan bir gençlikten bahsetmektedir.”

Mehmet Akif’in Safahat adlı kitabında geçen ; Asımın neslidiye bahsettiğ  neslin sadece şiirindegeçen hayali bir nesil olmadığı, aslın da bir sahabe olan Asım İbni Sabit’ten(ra)   den bahsediliyor.” Arıların koruduğu sahabe”olarak ün kazanmış ve hayat  hikayesi çokmanidar olan birisi.   Peygamberimiz (sav)  kabilelerine İslam'ı ’öğretmek için öğretmentalebinde bulunan kişilerle beraber , aralarında  Asım bin Sabit’in de bulunduğu on kişilik bireğitici heyeti gönderir.  Ancak  reci   denilenyerde (buna reci vak’ası da denilir)  buöğretmen topluluğu Lihyan  oğullarıtarafından saldırıya uğrarlar. Lihyan oğullarının amacı, onları esir edip Kurey’şe satmaktır. Bu nedenle sağ olarak ele geçirmek niyetindeler.Fakat Asım esirolmamaya kararlı dır. O yiğitçe şöyle haykırır:” Ben müşriklerin himayesiniömrüm boyunca kabul etmemek üzere yeminliyim. Vallahi bu kafirlere asla teslimolmam. Allah’ım Rasulullah’ı durumumuzdan haberdar et” diyor birtaraftan dadüşmanla savaşmaya devam ediyordu.” Ben ne diye savaşmayayım , çok şükür gücümkuvvetim yerinde , ölüm hak , dünya boş ve geçicidir. Takdir edilen elbettebaşa gelecektir. İnsanlar er geç Allah’a döneceklerdir.”Bu kahraman Asım birçok  kafiri katlettikten sonra; şöyle duaeder: Alalh’ım  senin dinin uğruna ve onukorumak için savaşmaya çalıştım. Sende cesedimi müşriklerden koru”  diye dua eder. O gün orada bulunan onsahabiden yedisi şehit olur. Üçü esir edilir. Asımda şehit olmuştur. Müşrikler  Asım’ın başını kesmek isterler; tam o sıra dagökten bulut gibi bir arı gelir Asım’ın etrafını sarar, kimse yanınayaklaşamaz. Müşrikler şimdi gidelim akşam gelir  arılar dağılınca işimizi hallederiz derler.Akşam olunca: Havada hiç bulut bile yokken şiddetli bir yağmur başlar cesedialır götürür. Müşrikler gelir bakar ki ceset yok. Ne kadar ardılarsa da birtürlü bulamazlar. Asım’ın kafasını kesmeye muvaffak olamazlar. Bundan sonraAsım’ın adı “arıların koruduğu kimse” diye anılır.   İşte Asım’ın Nesli diye anılan asım budur.Esas adı : Asım bin Sabit’ tir.   Rabbimmanevi yardımlarından bizleri de nasiplendirsin. Allah’a emanet olun.

                                                                                                                                                             AhmetOĞUZ

YORUM EKLE

banner15