ASIM-IN NESLİ DİYORUZ  NEREDE  BU NESİL ?

Mehmet Akif ‘in Çanakkale  Şehitlerine; adlı şiirinde şöyle bir ifade var: “ Asım’ın nesli diyorum ya.. nesilmiş gerçek, işte çiğnetmedi namusunu , çiğnetmeyecek.”

Peki, kimdir bu Asım?  Senbolik  bir isim mi?  Bir kahramanmı?   Mehmet Akif ‘in çok zikrettiği , Asımın neslinden murat nedir? Yine Mehmet Akif bu konuda şöyle bir açıklamada bulunuyor.” Asımın nesli derken iman, irfan fazilet ve bilgi ile donanmış;  karekterli , ahlaklı ,kişilikli;  vatanına, milletine ve dinine sahip çıkan , bu konuda tüm imkanlarını kullanan bir gençlikten bahsetmektedir.”

Mehmet Akif’in Safahat adlı kitabında geçen ; Asımın nesli diye bahsettiğ  neslin sadece şiirinde geçen hayali bir nesil olmadığı, aslın da bir sahabe olan Asım bin  Sabit’ten (ra)   den bahsediliyor.” Arıların koruduğu sahabe” olarak ün kazanmış ve hayat  hikayesi çok manidar olan birisi.   Peygamberimiz (sav)  kabilelerine İslam'ı ’öğretmek için öğretmen talebinde bulunan kişilerle beraber , aralarında  Asım bin Sabit’in de bulunduğu on kişilik bir eğitici heyeti gönderir.  Ancak  reci   denilen yerde (buna reci vak’ası da denilir)  bu öğretmen topluluğu Lihyan  oğulları tarafından saldırıya uğrarlar. Lihyan oğullarının amacı, onları esir edip Kurey’ şe satmaktır. Bu nedenle sağ olarak ele geçirmek niyetindeler.Fakat Asım esir olmamaya kararlı dır. O yiğitçe şöyle haykırır:” Ben müşriklerin himayesini ömrüm boyunca kabul etmemek üzere yeminliyim. Vallahi bu kafirlere asla teslim olmam. Allah’ım Rasulullah’ı durumumuzdan haberdar et” diyor birtaraftan da düşmanla savaşmaya devam ediyordu.” Ben ne diye savaşmayayım , çok şükür gücüm kuvvetim yerinde , ölüm hak , dünya boş ve geçicidir. Takdir edilen elbette başa gelecektir. İnsanlar er geç Allah’a döneceklerdir.”Bu kahraman Asım bir çok  kafiri katlettikten sonra; şöyle dua eder: Alalh’ım  senin dinin uğruna ve onu korumak için savaşmaya çalıştım. Sende cesedimi müşriklerden koru”  diye dua eder. O gün orada bulunan on sahabiden yedisi şehit olur. Üçü esir edilir. Asımda şehit olmuştur. Müşrikler  Asım’ın başını kesmek isterler; tam o sıra da gökten bulut gibi bir arı gelir Asım’ın etrafını sarar, kimse yanına yaklaşamaz. Müşrikler şimdi gidelim akşam gelir  arılar dağılınca işimizi hallederiz derler. Akşam olunca: Havada hiç bulut bile yokken şiddetli bir yağmur başlar cesedi alır götürür. Müşrikler gelir bakar ki ceset yok. Ne kadar ardılarsa da bir türlü bulamazlar. Asım’ın kafasını kesmeye muvaffak olamazlar. Bundan sonra Asım’ın adı “arıların koruduğu kimse” diye  anılır.   İşte Asım’ın Nesli diye anılan asım budur. Esas adı : Asım bin Sabittir.   Rabbim manevi yardımlarından bizleri de nasiplendirsin. Allah’a emanet olun.

YORUM EKLE

banner15