AVRUPALI ÖĞRENCİLER KAHRAMANMARAŞ'TA CEVDET ALPEREN

       Kahramanmaraş Tebessüm Eğitim Kültür Çevreve  Dayanışma Derneği tarafından yapılanAB projesi kapsamında,  Litvanya,Romanyave Makedonya 'dan Kahramanmaraş'a gelen gençler şehrimizi doya doya gezdiler.Bilgi ve görgülerini artırdılar.

         T. C Dışişleri Bakanlığı Avrupa BirliğiBaşkanlığı  Gençlik programları MerkeziBaşkanlığının onay verdiği " MUTLU TOPLUMLAR İÇİN SAĞLIKLI NESİLLER "konulu AB projesi için Kahramanmaraş'ta bulunan  yabancı gençler şehrimize hayran kaldılar.

        Proje kapsamında Kahramanmaraş İl sağlıkMüdürlüğünü ziyaret eden gençler zararlı alışkanlıklar ve uyuşturucunun toplumaverdiği travmalar konusunda İl sağlık Müdürü Ali Nuri ÖKSÜZ Beyin verdiği kısasemineri dinlediler. Sağlık Müdürlüğü uzmanlarından Mehmet Akif TERLİ  bağımlılık ve uyuşturucu  bataklığına düşen  gençlerin hayata kazandırılması yönünde birsunum gerçekleştirdi.

     KahramanmaraşSütçü İmam Üniversitesi Rektörünü makamında ziyaret eden Avrupalı gençlerRektör Prof. Dr. Niyazi CAN  Beyinilgisinden çok memnun oldular. Ayrıca üniversitenin çeşitli bölümlerini gezengençler ülkemizin gelişmişliği karşısında adeta şaşkına döndüler. 

   Kahramanmaraş İlKültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı Beyi makamında ziyaret edenAvrupalı gençler,Germanika  açık havamüzesini gezdiler.

   Gazeteci BekirDoğan'dan  Avrupalı gençlerin şehrimizdeolduğunu öğrenen İş adamı ve MÜSİAD Başkanı sayın Sami KERVANCIOĞLU gençleriKERVAN pastanesine davet ederek şehrimizin dondurmasını ve yemeklerini tanıttı.32 Avrupalı genç elbette yarının iş adamları, Mühendisleri,doktorları,araştırmacıları olacak. Onlar ileri yıllarda ülkemizde çeşitli ilişkilerdebulunacaklar. Bizim buralardan gidecek iş adamlarımız olacak.  Kendi kültürümüzü ,değerlerimizi vehassasiyetlerimizi onların tanıması,onların bizim insanlarımızı tanıması açısındanbu tip projeler önemlidir.

    Özellikle  zararlı alışkanlıkların terki, uyuşturucubataklığına düşen gençleri kurtarılmasına yönelik ve bağımlılık ile mücadeledebu ve  benzeri projelere ağırlıkverilmelidir.

   Dünya küçük. Birucundan bir ucuna  artık 8-10 saattegitme imkanı var. Ayrıca sosyal medyada anlık haberleşme tanışma,işbirliğikurma ,alış veriş yapma hatta evlenme bile yapılmaktadır.  Bu küçülen dünyada bir yerde olan huzursuzlukherkesi etkilemektedir.

   Bu anlamdainsanlar birbirleri ile tanış olmak zorundadır.Birlikte yaşamakmecburiyetindedir. İnsanlar yalnızlığa düştüğü zaman zararlı alışkanlıklarameylederler.

    Gençlerimizi veçocuklarımızı zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak için onlara daha güzelalanlar açılmalıdır.İmkanlarımızı zorlayarak gençlerimizi seyahat ettirmek,yeniinsanlarla tanıştırmak, onlara ilgi göstermek çok önemlidir.

    Bu anlamdaBaşta KSÜ Rektörümüz Sayın Niyazi Can Beye,İl Sağlık Müdürümüz Ali Nuri ÖKSÜZ Beye, Kültür ve Turizm MüdürüSayın Seydihan KÜÇÜKDAĞLI Beye ve Projeye destek veren tüm Gazetecilere ,Kahramanmaraşlı gençlere ve  işadamlarımıza teşekkür etmeliyim. Toplumsal sorumluluk alanlarımıza bu vebenzeri gençlik etkinliklerini almalıyız.

     Özellikle MÜSİAD Başkanı KERVAN pastaneleriişletmecisi İş adamı sayın Sami KERVANCIOĞLU'nun duyarlılığı için teşekkürediyorum. Memleket sevdalısı olmak  böylebir şey. Ülkemizi ve şehrimizi dış dünyaya tanıtması açısından bu nezaketlidavranışını önemli buluyorum.

    Herkes kendinibir daha sorgulamalı. Yaşadığımız bu dünyada başta kendi insanımıza,sonra çevremize ne katkıda bulunabiliriz. Malbulunurda can bulunmaz. Zenginlik gelip geçicidir. Ama nesiller kalıcıdır.

      Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bir nesilyetiştirmek zorundayız. Bunun da bir bedeli var. Bu sorumluluk içinde TebessümEğitim Kültür Çevre Ve dayanışma Derneği kendine düşen sorumluluğu yerinegetirmeye çalışıyor.

     Nesillerimizinmanevi gıdaya da ihtiyacı var. Milli gıdaya da ihtiyacı var. Bu anlamda  milli ve manevi seferberlik başlatmalıyız.

   

  

 

                                                                              

                                                                                                                                  

                                            

YORUM EKLE

banner15