AYŞE TATİLE ÇIKSIN

    1974 KıbrısBarış Harekatının başlama şifresi " AYŞE TATİLE ÇIKSIN"  idi. Biz o zaman Öğretmen okulu son sınıföğrencisi idik. Zamanın diş işleri bakanı Avrupa da bir toplantıda idi. Kıbrısgörüşmeleri yapılıyordu. Toplantıda somut bir sonuç alınmadığı için görüşmelerekatılan delegeler  toplantı salonu dışınaçıkıyor. Bakan  Hasan Fehmi GÜNEŞ dışarıçıkınca o zamanın teknik imkanları ile Ankara'da başbakan Bülent Ecevit ilegörüşüyor.  Bülent Ecevit'e  Kıbrıs ile  alakası olmayan bir takım sözler sarf ediyor.Arkasından da "sayın Başbakanım benim kız . Ayşe tatile çıksın"diyor. Bu konuşmaları dinleyenler. Bu nasıl iş. Bu kadar işin içinde bakankızının tatilini başbakana söyletiyor. Hayret ediyorlar . Türk ordusu Kıbrıs'aharekatı bu şifre ile başlatıyor. Bunları biz o zaman gazetelerden okuduk.Eksik, yanlış var mı bilmem.

    Benim asılanlatmak istediğim; Maraş'tan Piyade taburunun Kıbrıs Barış harekatına  katılmış olduğunu öğrendik. Birliğin başındada Öğretmen okulunda bizim Milli Güvenlik derslerimize giren Binbaşı AHMETkomutan varmış. Bunu biz öğrenince bir gurup öğrenci Kahramanmaraş'ın KıbrısMeydanı mevkiinde toplandık. Askerlerimiz cemseler ile geçmeye başladı. Ahmetkomutan önde açık cip üstünde oturuyordu. Bize el salladı. Bizde kedisine elsalladık. Askerimizi Kıbrıs'a yolladık. Ama içimiz içimize sığmıyordu.Heyecanlı idik. Duygulu anlardı. Askerimiz gittikten sonra  o guruptaki arkadaşlarla Kahramanmaraşaskerlik şubesine gittik.

   Kapıda bir erbize ne istiyorsunuz diye sordu. Biz de Komutan ile görüşmek istiyoruz dedik.Gitti biraz sonra er geldi. Gelin komutan sizi bekliyor dedi. Komutanın odasınagirdik. O zaman Şube Başkanının Albay olduğunu söylediler. Komutan bize"ne  istiyorsunuz çocuklar neden benimlegörüşmek istediniz " diye sordu. Gurubun sözcüsü bendim. Ben anlattım" Komutanım biz Kıbrıs'a giden askerlerimizin başındaki Ahmet komutanınöğrencileriyiz.Şimdi askerimize el sallayıp yolladık. Ancak bizde KIBRIS' asavaşa gitmek istiyoruz…" Bu sözlerim üzerine komutan ayağa kalktı. Birazda ciddileşti. Çocuklar dedi. "Allah o günleri göstermesin. Bizim ordumuzgüçlü ve kuvvetlidir. Rumları bir kaşık suda boğarız. Bize onların gücü yetmez.Siz gençlerimiz okumalısınız. Eğer size ihtiyaç duyacak bir savaş olursahaberiniz olur. Şu an için ihtiyaç yok. …" gibi duygulu bir konuşma yaptı.Vedalaştık şubeden ayrıldık. 

     Bizim gönlümüzrahat olmamıştı. Üç arkadaş anlaştık. Otobüs terminaline gittik. Mersin'e biletaldık. Aynı gün Mersin'e vardık. Sahilde askerimiz manevra halinde idi.Tanklar,askerler büyük heyecan içinde hareket ediyordu. Halk toplanmış.Askerlere sarılan anne ve babalar. Büyük heyecan yaşadık. Daha sonra askerimizyola çıktı biz döndük.

    Bu hatıra bana"ZEYTİN DALI HAREKATI" na katkıda bulunmak için askerlik şubesineakın eden gençlerimizi hatırlattı. Komutanın söylediği sözler aklıma geldi.Allah'a şükür bugün ordumuz güçlüdür. Dünyanın dördüncü büyük ordusuna sahibiz.Kendi silahımızı,tankımız yapıyoruz. Allah sivillere ihtiyaç olacak bir savaşgöstermesin. Eğer öyle olursa genç,ihtiyar hep gideriz. Ama yine de askerimizemoral açısından iyi oldu.

   O günparolamız  "Ayşe TatileÇıksın"  idi. Bugün parolamız "ZEYTİN DALI" olmuştur.

   ALLAH, ORDUMUZUNVE MİLLETİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.

 

YORUM EKLE

banner15