AZ ŞEKERLİ, MUTLU BAYRAMLAR

Bayramın olmazsa olmazı ikramlar (Lokum, Şeker, Çikolata) çok tüketildiğinde karın ağrısı yapabileceğini çocukluğumuzdan beri biliriz.

Hepimiz çocuktuk ve bunları yaşadık.

Bizim çocukluğumuzun bayramı şeker bayramı diğer adı ile çörek bayramı…

Kahramanmaraş’ımızın olmazsa olmazıdır Bayram ikramları Hoşaf ve Çörek.

Malumunuz Ramazan ayı boyunca, oruç tutanlar için günlük öğün sayısı azaldığı için beslenme düzeninde değişiklikler oluşur.

Yemek yeme disiplininin tekrar değiştiği Ramazan Bayramında sindirim sistemi rahatsızlıkları ile karşılaşılabilir.

Vücudun bu yeni sürece uyum sağlayabilmesi için biraz daha özenli olmak gerekir.

Günlük hayatta sağlıklı beslenme programında düşük oranda bulunması gereken karbonhidratlar, ve kaçınılması gereken şekerli ve hamur işi gıdalar bayram boyunca en fazla ikram edilenler arasında olacaktır.

Bu gıdaları bayramda birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olabilir ve bu da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yeme alışkanlıklarının yavaş yavaş eskiye döndürülmesi, ilk günlerde öğünlerin daha basit fakat besleyici gıdalarla tamamlanması gerekir.

Sıvı tüketiminin az olduğu bu dönemin sonunda, vücuda ihtiyacı olan suyu kısa sürede takviye etmek önemlidir.

Sindirim sistemini yormamak için öğünlere yeterince uzun vakit ayırmak, gıdaları yavaş ve yeterince çiğneyerek tüketmek önemlidir.

Karbonhidrat, protein ve yağ dengesi gözetilmeli ve sindirimi destekleyen lifli gıdalar da mutlaka öğüde bulunmalıdır.

Ne kadar dikkat edilirse edilsin, bağırsaklar vücudun en hassas organlarıdır ve ufak değişikliklere bile çok duyarlıdırlar.

Oluşabilecek hassasiyet, gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi problemleri önlemek için, anason, kişniş, rezene gibi bitki tohumlarının yağları kullanılabilir, keten tohumu yağı ile sindirim süreci desteklenebilir. 

Özellikle çocukların da fazlaca şeker tüketeceği bu günlerde, hem metabolizma sağlığı hem de diş sağlığı için uygun şekilde kısıtlamalar yapılmalı, çocuklar daha sağlıklı besinlere yönlendirilmelidir. Şeker içeriğinin ve ambalajlı gıdalarda kullanılan koruyucuların bağırsak florasını olumsuz etkilediği, ve çocukluk döneminde sağlıklı bir şekilde oluşmuş floranın, erişkinlikte sağlıklı bir birey olmaya etkisi unutulmamalıdır.

Çocukların da sevebileceği doğal gıdalara ulaşmak günümüzde artık çok zor değil.

Sevdiklerinizle birlikte, sağlıklı, huzurlu bir bayram geçirmeniz dileği ile.

YORUM EKLE

banner15