BAKAN ÖZHASEKİ ŞEHRİMİZDEN GEÇTİ

  13 Nisan 2018tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Kahramanmaraş'ta  başlatılan Çevre ve Şehircilik Çalıştayınakatıldı. 

     Çalıştaylarşehrimize faydalımı,yada ne kadar faydalı oluyor bunu  zaman içinde göreceğiz. Ancak sivil toplumkuruluşlarının  bu çalıştaylara davetedilmesi önemli.  Onun ötesinde siviltoplum temsilcilerinin öneri ve görüşleri tam anlamı ile uygulamalara  yansıyor mu ? İleri aşamalarda görülecektir.

    Sayın Özhasekiönemli bir sunum yaptı. Ben birazda koşmalarında öz eleştiri sezdim. ÇünküBakan Beyin anlattıkları uygulamalarla örtüşmüyor.

     Mimar Sinanörneğini verdi Bakan Bey. Kıyamete kadar yıkılmayacak  kadar sağlam yapılara imza atan bir dehanınneslinin yaptıkları binalar  15-20 yıldaçürük rapor verilerek  kentsel dönüşümamaçlı yıkılıyor. Demek ki Mimar Sinan'ın nesli binaları yaparken"ellerinden geleni yapmıyorlar."

    Hele ki şehrimizdeyapılan binaların bir simetrisi,bir estetiği ,matematiksel bir  duruşu yok. Bilhassa  mimari bir emek ve görüntü yok. Üstelik binyıllık bir medeniyetin işaretini göremiyoruz yeni yapılarda.  Bir bakıyorsunuz  15-20 katlı binalar  yapılmış. Yanında 4-5 katlı binalar var.Sorulduğun da ise  yoğunluk ifadesi ilekarşılaşıyoruz.

    Eskiden yapılanhataların ,kentsel dönüşüm amaçlı yıkılıp yapılanlarda bile ciddi bir düzelmeyok. Yani sayın Bakanımızın ifadesi ile maalesef müteahhitlerimiz "ellerindengeleni yapıyor ." diyemiyoruz. Ama onun ötesinde  bu yapıları teslim alanlar nasıl alıyor ?Sorumlu birimler  hangi kıstaslara görebu yapılara oturma izni verebiliyor ? Sorularını sormadan edemiyoruz.

   Sayın BakanJaponya'dan çarpıcı bir örnek verdi. Japonya'ya yeni atanan bir imam . Bir deprem ile uykusundan uyanıyor . Hemen çocuklarını da uyandırıp  sokağa fırlıyor. Bakıyor sokaklar bomboş.Deprem olmuş ama kimse  Türkiye de olduğugibi  sokağa çıkmamış. Pencerelerdenkimse kendini atmamış. Bakıyor kimse yok kendisi de  evine giriyor. Sabah olunca konuyu  yakınlarına anlatıyor.  Durumu bilenler  Japonya da deprem olunca kimse sokağaçıkmaz.  Sadece yataklarında sağdan soladönüp uyumaya devam ederler. Neden, çünkü Japonya da deprem olunca  binalar yıkılmaz. Durum özetle böyle.

    Bakan Beyçevre  ve şehircilik ile ilgili çokönemli açıklamalar yaptı. Şehrimizde çevre ve şehirciliğe dair yapılacak işlerde ,tüm yatırımlarda devletindesteği olacağı yönünde söz verdi.  MimarSinan'ın ifadesi ile  siz yeter ki"elinizde geleni yapın" mesajını verdi.

     Şehrimizin temiz,yeşilve düzenli bir yapılaşma  olmasıtemennisi ile Çalıştayın hayırlı olacağını düşünüyorum.

YORUM EKLE

banner15