Başarının tek belgesi karne değildir

Karne öğrenciler için birçok şey ifade edebilir. Ya ebeveynleriçin? Aslına bakılırsa sadece akademik başarılar üzerine verilen karneebeveynler için çok fazla anlam barındırıyor. Öncelikle bir başarı göstergesi olarakgörülen karne aynı zamanda gelecek hayatının rotasını belirleyen bir rehberolarak kabul ediliyor. Peki, bu yaklaşım ne kadar doğru? Avrasya Hastanesi’ndenPsikiyatri Uzmanı Burak Berber, çocukları karne alan ebeveynler içintavsiyelerde bulunuyor.

 

Karneye karşı tutumunuz yanlış olabilir!

 

Öğrenciler ve veliler, karnelerin alınmasıyla birlikte uzun biryaz tatiline giriyor. Karne notları düşük olan çocuklarda içten içe korku,mutsuzluklar görülebilir. Bu durumda ailelerin kendi üzerine düşenleri yapmasıgerekir. Aile ilk olarak karneyi, çocuğunun hayatında en tepeye koymamasıgerekir. Aynı zamanda aile, karnenin her şeyi ifade etmediğini anlamalı veçocuğa karnesindeki notlara göre davranmamalıdır. Eğer bir çocuğun karnesindedüşük notlar varsa, çocuk suçlanmamalı ve oluşan bu durumda çocuk kadar ebeveynolarak kendilerinin de payının olduğunu fark etmelilerdir.

 

Karneyi salt başarı göstergesi olarak görmeyin

 

Karne sürecinde değerlendirilmesi gereken en önemli alanlarınbaşında aile ortamı gelir. Her çocuğun bireysel özelliklerinin yanında, içindeyetiştiği aile ortamının da çocuğun çalışma alışkanlıkları, okulu önemsemesi,sorumluluklarını bilmesi ve yerine getirmesi üzerinde büyük etkisi vardır.Okumak, öğrenmek, yeni bilgiler edinmek, aile içinde eğlenceli, keyifli bir işiolarak ele alındığında, çocuk da bu faaliyetleri bir mecburiyet olarakgörmemeye başlar, bu da onun öğrenme isteğini ve dolayısıyla da okul başarısınıarttırır. Ne yazık ki ebeveynlerin genellikle yaptığı; çocuk okula başlayanakadar ondan hiçbir şey talep etmemek, birinci sınıftan itibaren de, çocuğunzamanını, eşyalarını organize etmesini, sorumluluklarının bilincinde olmasınıbeklemektir. Bu durumda aile, çocuğunu çok iyi gözlemlemeli ve onu iyitanımalıdır. Çocuğa öğrenmenin zevkini hissettirerek, onun daha iyi motiveolmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğun daha okula başlamasını beklemeden,onlara çeşitli sorumluluklar verilmeli, zamanlarını planlamayı ve işlerinisıraya koymayı öğretmelilerdir.

 

Karne gününde neleryapılmalı?

 

Çocuğunuzu karne gününe hazırlayın. Karne gününden bir gün önce,çocuğunuzun kaygılarını azaltacak konuşma yapmak, onu rahatlatacaktır. Aslaçocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Çünkü her çocuğun şartları ve ortamıfaklıdır. Ayrıca başka insanlara, çocuğunuzun karnesiyle ilgili yorumlaryapmasına müsaade etmeyin. Çocuğunuzun, iyi ve başarılı özellikleriniövmekten çekinmeyin. Böylelikle çocuk, bir şeyleri iyi yaptığını anlar vetakdir edilmenin mutluluğunu yaşar. Akademik destek almaktan kaçınmayın. Özelders veya dershane eğitimi ile düşük notları artabilir. Uzun süren yaz tatiliiçin çocuğun isteğine göre ders çalışma planı yapabilirsiniz.

 

Son olarak…

 

Aslında her çocuk iyi yerlere gelmeyi, başarılı olmayı hak eder.Ailelere ise çocuklara hak ettiği bu yeri sağlamak için birçok görev düşüyor.Çocukların ilk kimliklerinin öğrenci değil çocuk olduğunu ailelerin anlamasıgerekir. Onlara öğrenci gibi derslerine göre davranılmaması, çocuk kimliğinegöre davranılmalıdır. Bir diğer önemli husus ise ebeveynlerin, çocuklarınınöğrencisiyle mutlaka tanışması gerektiğidir. Çocuklar, günün büyük bir bölümünüokullarda geçirdiği için öğretmenlerinden bilgi almak ailenin çocuk ile olanilişkisine olumlu yansıyacaktır.

 

YORUM EKLE

banner15