Başkan Necati Okay'ın şansı var mı?

Bir yerleşim yeri, belediye başkanından ne ister?

Makalemin devamını okurken, bu sorunun cevabını (Proje ismide ortaya koyarak) lütfen kendinize sorun…

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla, kimlerin kalıp kimleringideceği merak uyandırdı. Bende kendi tecrübelerimden vegenel görüntüden yola çıkarak bu makalemde Dulkadiroğlu ve Necati Okay’ı masayayatırmak istedim.

2014 yılına kadar Sadece sıfatı olup, birkaç kâğıtparçasından başka varlığa sahip olmayan bir Dulkadiroğlu belediyesinde bugünün,başkanından odacısına kadar, yüreği ilçesi, ili ve ülkesi için atan dev birkardeşlik ordusu oluşturulmuş durumda.

İnsan küçük bir işyeri açarken bile ne kadar zorlandığınıyaşayanlar bilir. Bırakın iş kurup rayına oturtmayı, ilk işe başladığınızdabile işe alışmanız haftalar belki de aylar sürebilir.

İnsan iş kurduğu ilk günden itibaren hızlı ticaret yapıpzenginleşmek ister. Aslında Belediyecilikte de bu düşünce geçerlidir. İlkgöreve gelen Belediye Başkanı hemen bölgesinin çehresini değiştirmek, halkınyaşam refahını bir sihirli değnek misali artırmak ister.

Peki, eldeki imkânlar buna ne kadar izin verir?

Her yatırımda en büyük sorun kaynaktır. Gelen küçükkaynakların yerli yerince kullanılarak az parayla büyük işler yapmak, büyükfotoğrafa bakıldığı zaman ortaya çıkacaktır.

Gelelim Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ınşansına…

Başkan Okay’ı tanıyanlar bilir, Kahramanmaraş’ın en mütevazıbelediye başkanı… Bunda herkes benim gibi hemfikirdir.

Kapısı sonuna kadar açık, randevu gerekmeden girilen,telefonu gece gündüz cevaplayan, numarasını değiştirmeyen üç-beş başkandanbiridir.

2014 yılına kadar Dulkadiroğlu İlçesinin özellikle kırsalbölgeleri en az yatırım alan bölgelerindendi. ‘merkeze bağlı köy’ demeye bilebin şahit gösterilecek bu yerleşim yerlerini şimdi bir görün.

Büyükşehir içme suyu ve altyapılarını tamamladı, yolları,köy içi düzenlemeleri ve sosyal tesisleri Dulkadiroğlu belediyesi tarafındanyapıldı.

Genellikle köyde yaşayan insanlar yaşam refahınıdüşünmezler, her şeye razı bir yaşam felsefesi güderler. Bu düşünce BaşkanOkay’ın projeleri ile değişti. Özellikle kırsal şenlendi. Büyükşehir ilestatüleri mahalle olan bu yerleşim alanları gerçek anlamda isminin hakkınıalmaya başladı.

Şehir içerisindeki sokak sağlamlaştırmalarını, turizme hitapeden restorasyonu biten ve devam eden konakları, Mutfak Müzesini, Ahır dağıeteklerine yapılan bungalov evleri, parkları, kar festivallerini, hayatında ilkdefa havuz gören kenar mahalle çocuklarına verilen hizmetleri, gençlikmerkezlerini dahasını yazmayacağım. Turizme yaptıkları yatırım kendinigöstermeye başladı. Hem yöresel yemekleri unutturmayan ve öğreten mutfak müzesiher hafta yüzlerce il dışından gelen misafirleri ağırladığını da hatırlatmakistiyorum.

22 yıldır bu meslekte yoğrulan bir insan olarak BaşkanNecati Okay’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlarından istediğikriterlere uyduğunu söylemek her Dulkadiroğlulu vatandaşı mutlu ettiğine inanıyorum.

Her ilin bir koordinatör milletvekili vardır, o koordinatörmilletvekili, Yerel Yönetimler Başkanıyla istişare içerisinde çalışır. Bu istişaresonucunda Başkan Okay’ın karnesinin hemşerilerinin de desteğiyle genel merkezdeçok iyi olduğunu biliyorum.

Dulkadiroğlular başkanına sahip çıkıyor, çünkü heraradıklarında, her kapısını çaldıklarında güler yüzle işlerini halledip, okapıdan mutlu bir şekilde dönebiliyor.

Milletin emanetine sonuna kadar sahip çıkan, kıt imkanlarlailçesine hizmetin en büyüğünü yapmaya çalışan Başkan Okay’ı hemşerileri de çokseviyor.

Yıllardır çizgisinden ödün vermeden siyasetini yapan BaşkanOkay, bu memlekette koltuğun insanı ne kadar mütevazı yaptığını da gösteren birisim.

Başkan Okay’ın çok büyük ihtimalle, siyasi ayak oyunlarınagelmemesi durumunda devam edecek  7 veya8 Belediye başkanından biri olacağına inanıyorum…

Makalemin başında yazdığım sorunun cevabını lütfen verin.Başkan Okay’dan hangi projeyi istersiniz?

 

YORUM EKLE

banner14

banner19

banner13

banner17