BAYRAM ZAMANI

Hepimizin bildiğigibi , milli ve dini  bakımdan önemibüyük olan ve kutlanan günlere  bayramdiyoruz.  Bayram mutluluk ve sevinçtir.Özellikle dini bayramlar ihtiyarların ve çocukların beklenti içine girdiğizaman dilimidir.

     BizMüslümanlar Hicri Kamer yılının dokuzuncu ayı olan Ramazan ayında  Oruç tutarız. Oruç, insanların sağlığınıyakından ilgilendiren  bir ibadettir.Kuran ile sabit olup farz bir ibadettir. Bu farz ibadetin sağlıklı bir şekildetamamlanması ile sevinç duyar , bayram yaparız. Hicri Kameri yılının onuncu ayıŞevval olup, bu ayın ilk üç günü Bayramdır.

    Ramazan veKurban Bayramlarının İslam-i Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Türklerİslam dinine girdikten sonra İslam dininin vecibelerine itina ile uyumgöstermiştir.Dolayısıyla  İslam'ınemrettiği ibadetleri ve bayram müjdelerini de değerler içine almıştır.

   15 Haziran 2018tarihinde Ramazan Bayramını kutlamaya başlayacağız. Bu bayramda ikramlardaçokça şeker dağıtılır.  Bu bakımdan zamanzaman Ramazan bayramının adı "Şeker Bayramı " olarak da isimlendirilmiştir.  Hatta daha geçmiş yıllarda  Ramazan da  on beş gün öncesinden fırınlarda "MaraşÇöreği"  yaptırılırdı. Bu çörek ,  bayram ziyaretine gelen misafirlere  hoşaf yada komposto  ile ikram edilirdi. Hemen hemen her ev  çörek yaptırırdı. Bunun için bu Ramazan Bayramına  " Çörek bayramı" da denmiştir.

    Bazı yerlerdebu bayrama fitir Bayramı da denmiştir. Yani sağlığın bedeli olarak verilen bir nevisadakanın  adıdır.Bir çok ihtiyaçsahipleri bu bayramda sevindirildiği için Fitir bayramı olarak da anılmıştır.

    Bayramlar  küskünlerin barışmasına  vasıtadır. Bayramlar fakirlerin ve çocuklarısevindirilmesine bir araçtır.

    Bayramlar öksüzve yetimlerin  sevindirilmesi için  bir vasıtadır.

    Bayram sevmeyefırsat veren bir zaman dilimidir. Akrabayı ziyaret, hastaları ziyaret. Biryetimin başını okşamak için  çok büyükbir  fırsattır …

    Bayram zamanınıiyi değerlendirmek gerek..  Bende buradanbenimle konuşan,konuşmayan  bu yaşımakadar ilişkilerim olan tüm dost ve akrabalarımın Ramazan bayramını kutluyorum.

     Allah izinverirse bir başka Ramazan ayında sağlıkla huzur ve  güven ortamında buluşmakarzusundayız.

    Devletimizinbekası için ,bayrağımızın gönderde dalgalanması için  kendini toprağın kara bağrına atanşehitlerimizi ,gazilerimizi,dedelerimizi ve tüm ölmüşlerimizi  rahmet , minnet ve   dua ile yad ediyorum.

         Herkesingüzel ve hayırlı bir bayram  geçirmesiniyüce Allah'tan niyaz ederim.. 

YORUM EKLE

banner15