BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ LİSTESİNDE KARAR’I KİM VERİYOR?

Belediye başkan adayları için 5 yıl, birlikte çalışacak meclis üyeleri listesini kim hazırlıyor?
İl başkanımı, milletvekillerimi?

Bu konuda değişik spekülasyonlar ortada dolaşıyor. Birçok yazılı ve sosyal meydanında bu konu gündeminde. Bizim yazı ustalarından Yener Atlı yine Bugün gazetesinde çok iddialı bir yazı yazdı. 22 Şubatta.  Onikişubat Belediyesi ve Dulkadiroğlu Belediye başkan adaylarının istediği isimlerin üzeri çizilmiş olduğunu yazdı. Onikişubat Belediyesinde Başkanı Hanefi Mahçiçek’in sağ kolu ve dışarıya gittiği zaman rahatlıkla vekâletini verdiği isim Dr. Ali Ünsal. Diğeri ise Dulkadiroğlu belediye başkanı, Necati Okay’ında eli kolu olan yardımcısı Sebük Tekin Alparslan, aynı zamanda proje üreten bu isminde üzeri çizilmiş. Mutlaka birilerinin isteği doğrultusunda gerçekleştirildiği söyleniyor… Elbette tekrar göreve getirilmesinde birçok çözümü vardır. Bunlar tekrar yerine gelecek mi? Bunu bilmiyoruz. Diğer bir konuda Mahir Ünal’ın bu konuda etkili olduğu iddiası var. Fakat Mahir Ünal bu günlerde yerel siyasette uğraşsa da esas onun işi Türkiye’nin genel siyaseti ,yani bir meclis üyesinin seçilip seçilmemesi ona çok küçük gelir, fazlada ilgilendirmez. Ama diğer bir isim öne çıkıyor?

Yerel seçim; Belediye başkanları ve belediye meclisi üyelerini seçme kararıdır. Tabiatıyla yerel hizmetler yarışın adıdır. İyi ve modern şehirleşme… Kültürel ve çevresel hizmetlerin kalitesi… Şehir estetiği… Bilhassa kaçak yapılara izin verilmemesi ve kanunlara uyanla uymayan arasında eşitsizliğe yol açan fırsatçılığının önlenmesi… Kamu kaynaklarının verimli  kullanılması. vs. vs.vs.

Yerel yönetimler için bütün bu kalemler yerine göre diğer hizmet unsurları ana kriterlerdir. Tayin edici olan belediye başkanının becerisi, kabiliyeti ve vizyonudur.

Ancak, bu saydıklarım unsurlar. Belediye başkanının tercih edeceği meclis üyeleriyle mümkün olacaktır. Bir belediye başkanı istediği kadar vizyon sahibi olursa olsun, bunların hepsi ekip çalışmasıyla olur.  Mecliste adalet, liyakat, hakkaniyet ve ehliyet beklentisi öne çıkıyor.

Onikişubat belediye başkanı Hanifi Mahçiçek ve Dulkadiroğlu belediye başkanı; Necati Okay bana göre başarılı bir süreç geçirdiler. Yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalıştılar. Yaşanılır şehir olmasında büyük katkı sağladılar… Tabii belediyelerde hizmet bitmez. Hep yeni bir şeyler, hep yeni bir şeyler yapmak zorundasınız. Her geçen gün yaşam kalitesi yükseltmek zorundasınız. Halkımızda onu göre belediyelerden sosyal belediyecilik adını hizmet bekliyor.

Katılım, ifade örgütlenmesi, eleştiri, örgüte itiraz gibi haklar ve hukuka dair ilkeler, bu çoğul yapının siyasete yansımasını ve sürekli güncellenmesini sağlarlar. Toplumsal iradenin, farklılıklarını bir araya gelmesiyle ortak değerler meydana çıkar. Bugün geldiğimiz noktada, genel olarak, politika eylem ve tercihler bakımından kendi başına belirleyici bir değer haline gelmiştir, yerel seçimler.

Önceki gün Ticaret ve sanayi odasında Ak Parti Büyükşehir belediyesi başkan adayı Hayrettin Güngör.  CHP Büyükşehir belediyesi başkan adayı Ali Öztunç tanıtım toplantısına katıldılar. Güngör görsel açıklamamalarda bulunmadı. Ancak sözlü olarak söyledi. En hoşuma giden sözü ben “kim olduğuna bakmam o işi yapacak becerisi ve tecrübesi varsa alırım”. Demesi de çok güzeldi. Ali Öztunç’ta projelerini anlattı “Bana 5 yıl verin yalnız beş yıl istiyorum.” Demesi de yine güzel sözlerdi.

Her iki adayında ayrı ayrı yaptığı tanıtımda, yalnız yerel siyaset vardı. Genel siyaset hiç gündeme gelmedi. Ve hiçbir kırıcı söz söylenmedi. Son zamanlarda bizim ihtiyacımız olan güzel sözlerdi. Ali Öztunç: “Kitap yazmak başarı getirseydi; Cumhurbaşkanımız recep Tayyip Erdoğan İstanbul belediye başkanlığında başarısız olurdu. Ama başarılı oldu” Demesi alkış aldı.

Sonuç olarak elbette basının görevi gerektiğinde tenkit edecek, gerektiğinde de takdir edecektir.

Belediye başkanlığı Milletvekillerinden çok farklıdır. Tamamen sosyal belediyecilik adına görevi oldukça fazladır. Halkın direk yaşam kalitesiyle ilgili bir makamdır. Bu makama kim seçilirse seçilsin. Elbette o makamı güçlendirecek kadroyu da önemsemek en büyük arzumuzdur.

YORUM EKLE

banner15