BİR 12 EYLÜL SABAHI

12 Eylül  sabahı günlerden cumartesi.Gaziantep EğitimEnstitüne  sınavlara gidiyorum. O gündeerkenden kalktım. Hazırlıklarımı yaptım. Gaziantep ‘e  giden arkadaşlarla buluşacaktım.Saat sabahın 5 suları idi. Evimizin kapısındandışarı adımlarımı attım. Bana doğru  birasker silahını doğrultu. “Gir içeri” diye seslendi. Ben bir an şaşkınlıkgeçirdim. Sadece “ Ne oldu “ dedim. Asker :” Konuşma gir içeri “ deyip silahına kurşun verdi.  O sırada korktum. Hemen içeri girdim . Vekapıyı kapattım. Merdivenlerden hızla çıktım. Evdekiler halen uykudaydı. Benimbu telaşımdan ve heyecanımdan haberleri yoktu. Hemen televizyonu açtım.Karşımda Kenan Evren konuşmaya başladı. “Ordu yönetime el koydu” diyordu.

      12 Eylül ile böyle karşılaştım. İnsanıniçine batan hadiseler olur ya. 12 Eylül geldi mi üzerime bir hüzün çöker. Sonrasındagelişen  olaylar daha da vahimleşir.  Haydi diyelim ki ülkede anarşi vardı.Sokaklara anarşiden çıkamıyorduk.Her gün ülkenin her yerinde gençlik kanıakıyordu.

    Adeta gizli eller  Türk gençlerini birbirine kırdırıyordu. Birazsamimi baktım işe. Kendi kendime dedim ki “işallah hayırlı olur. Anarşi biter “diye dua ettim. O günlerde ben “Kahramanmaraş Ülkü Yolu “ başkanlığı yapıyordum.Arkadaşlarımın durumunu merak ettim. İletişim yoktu. Telefon yoktu. Evdebeklemeye koyuldum. Kimse ile görüşemiyorduk. Sadece haberlerde Alpaslan Türkeş’inyerinin bilinmediği,Ecevit,Demirel ve Erbakan’ın göz altına alındığını haberveriyorlardı.

     Daha sonra öğrendik ki Alpaslan Türkeş üçgün sonra teslim oldu . Siyasi hayata geçince de ;Türkeş ihtilalın yönü nedirdiye  takip etmiş. Eğer komünist subaylaryaptı ise teslim olmayacakmış. Emir komuta içinde asker tarafından yapıldığısöylenince teslim olduğunu anlatmış.. Ancak altı sene yargılandı.Onlarca gencibir sağdan bir soldan eşit bir şekilde astılar.

    Bu ihtilalın ABD tarafından yapıldığınıbizzat CİA yetkililerinin ifadelerinden anlıyoruz. CİA  yetkilisi Henze adlı ajan Kartır’a “ Bizim çocuklar işi bitirdi” diye bilgivermesi ile anlıyoruz. Buradan da esas anlamamız gereken bizim Türk ordusudediğimiz bir kısım subaylar sözde generaller meğer ki ABD nin emrinde imiş.Onların çocukları imiş. Aynen 15 Temmuzda olduğu gibi.

     Türkiye ne zaman bir yükseliş ivmesikazansa ABD kendine muhtaç etmek için ülkemizde operasyonlara,projelere veplanlara girmiş.

     Kısmen başarı elde etmiş olsa da bir çokhesapları tutmamıştır. 15 Temmuzda olduğu gibi. Ben az dedim siz çok anlayın.

YORUM EKLE

banner15