" BİR "OLMAK SIRRI

           “Bir olmak” deyiminin  arkasın da geniş bir anlam vardır. “Bir olmak” esasında her şeydir. Her şeyi yoksayacaksın “bir” olacaksın. Her şeyi öteleyeceksin ”bir “de birleşeceksin. Herşeyi atacaksın

” bir “ de buluşacaksın. Her şey “bir “de başlar,”bir “de  son bulur. “Bir “ her şeyinaçılımıdır. “Bir”  her şeyin bütünüdür.

      Eğer “bir “ olmayıkafamıza koyarsak  kimseye itirazımızolmaz. “Bir” olmayı düşünürsek kimsenin işine karışmayız. “Bir “olmayı anlarsakherkese saygı duyarız. Her kesin görüşlerini hoş görü ile karşılarız. “Bir “olmayıiyice anlarsak kimsenin inançlarına karışmayız. Kimsenin ibadetine karışmayız.Kimsenin hürriyetine müdahale etmeyiz.

      Olaylar nedenoluyor.? “Bir “ olmayı düşünmediğimizden. “Bir “  olmaya inanmadığımızdan.  Eğer “bir” olmaya  inanırsak işi adalete  havale ederiz. “Bir “olmaya  inanmayan insan  kendi adalet dağıtmaya kalkar. O zaman herkeskendi hukukunu oluşturur. Buda birliği yok eder.

    Eğer “Bir”olmaya  inanırsak  yanımızda devlet olur. Devlet  senin haklarını,güvenliğini,sağlığını korur.”Bir“güç demektir. “Bir “ zenginlik dermektir. “Bir “iman demektir. “Bir” devletdemektir. “Bir “ bayrak demektir. “Bir” vatan demektir. “Bir “millet demektir.”Bir“sevgi demektir. “Bir” güzel demektir. “Bir” kardeşlik demektir. “Bir “dostlukdemektir. “Bir “aile demektir. “Bir” evlat demektir. “Bir”  torun demektir.

     “Bir “ olmazsadengeler bozulur. “Bir “olmazsa millet dağılır. “Bir” olmazsa huzur bozulur. “Bir”olmazsa aile dağılır. “Bir “ olmazsa evlat babaya isyan eder. “Bir” olmazsasevgi ortadan kalkar.” Bir “ olmazsa zafer olmaz. “Bir “olmazsa vatantoprakları düşman eline geçer. “Bir” olmazsa bayrak göndere çekilmez. “Bir “ olmazsadevlet yıkılır.

        “Bir”  Allah’tır.Allah  her şeydir. Her  şeyi “bir “ de bulursun.Eğer yaratıcı “bir”olmasa farklı kararlar olur. Farklı yaratıcılar olur. O zaman çatışma olur.Adeta tanrılar savaşı olur.  Her şeyin nihai“bir “ sonu vardır.Her şey nihayet “bir “ de buluşur.

   “Bir” sırrıAllah’ta gizlidir.

    

 

YORUM EKLE

banner15