BİR ŞAİRİN ÖLÜMÜ (SIDDIK ELBİSTANLI) CEVDET ALPEREN

Bazen insanın yazmak zorunda olduğu yazılar da vardır.Yakından görüştüğünüz. Her gün muhabbet ettiğiniz. Fikir teatisindebulunduğunuz. Bazen şakalaşıp bazen ciddi konuşmalar yaptığınız bir insanınaniden ölüm haberini almak nasıl bir duygu olduğunu bir daha yaşadım.

    Şair ve YazarEğitimci Sıddık ELBİSTANLI'nın ani ölüm haberi beni ziyadesiyle müteessir etti.

    SıddıkELBİSTANLI hocayı yaklaşık yirmi yıldan beri tanırım. Kendini "SosyalDemokrat " olarak ifade ederdi. Çok okuyan ve araştıran, düşünen biryazarımızdı.  Memleket sevgisi onda gizli, hamasetten uzak  realist bir duruşsergilerdi. İmam Hatipte okumuş olmasına rağmen onu ön plana almazdı. Yeterligörmediği için hayata İmam Hatip zaviyesinden bakmazdı.

   Benimle fikiruyuşmazlıkları olmasına rağmen tartışmaktan ve konuşmaktan kaçmazdı. Defalarcatartıştık . İnançlı bir insandı. Ama Seksen öncesi sol cenah olarak ifadeettiğimiz guruplar içinde yer aldığı için materyalizm felsefesi onuetkilemişti. Zaten alanı felsefe idi. Kolay yutulur  lokma değildi. Tartıştıkça onunda mantıklıyönleri olduğunu tasdik edersiniz. Zevkli sohbeti olurdu.

     Son zamanlarda benim "ZAMANA MÜHÜRVURMAK" kitabımı okuyordu. Kitabın tamamını bitirene kadar onlarca defaaradı. Her bölümünü hem eleştirdi. Hem de tebrik etti. Bir hafta da bitirdiğikitabı okumaktan zevk aldığını , kendini kitabın içinde bulduğunu,benim bukadar geniş düşünceye sahip bir yazar olduğumu defalarca yüzüme söyledi. 

   Eleştirileriyumuşak idi. Kırmadan dökmeden ifade ederdi.

   Sıdık ELBİSTANLIhocanın yayınlanmış şiir kitapları var. Son Kitabını benim kitabım ile aynıyayın evinde bastırdık. Ben kitabını matbaadan aldım. Daha kendisinin eline geçmeden almıştım. Espri ilekendisine söyleyince de güldü." Daha ben görmedim" dedi.

    SıddıkELBİSTANLI'nın son kitabı "VE ÇELİĞE SU VERİLSİN BİR DAHA" dır.  Şiir kitabı için "Atatürkçü DüşünceDerneğinde " imza günü düzenlenmişti. Beni de davet etti. Bendekatıldım."ALKIŞ" dergisi sahibi Sayın Oğuz Paköz de vardı. Opr. Dr.Gültekin YAZICIOĞLU,Ercan KOZANOĞLU ve Hacı DERDİYOK toplantıda olan  isimlerdi. O gün uzun uzun sohbet ettik.Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu değerlendirdik. İmza gününe katılım azolması biraz etkilemiş olmalı ki bana" Cevdet bey sen bilirsin bu işi bizyapamadık mı ? Kitap imza günü daha etkili nasıl olur"  şeklinde sordu. Bu konu üzerine konuştuk.Yüzünde biraz solgunluk gördüm. Yorgun bir hali gözüküyordu. Zaten öğrendiğimegöre imza gününden bir gün sonra anjio için hastaneye yatırmışlar.  Maalesef hastanede vefat etmiş. Yani vefatından  bir hafta önce beraberdik. 

    SıddıkELBİSTANLI Hoca Kahramanmaraş Edebiyat çevresine  aktif olarak katılım sağlayan bir şairimizidi. ALKIŞ dergisinin  danışma  kurulunda idi.  ALKIŞ dergisine her sayıda  makale yazardı. Alkış dergisinin 97Ocak-Şubat 2018 tarihli sayısında "SÖZEL KÜLTÜRÜ AŞMAK" adlı birmakalesi yayınlandı. Sıddık ELBİSTANLI  Aydınve realist düşünce adamı idi.

   İleri zamanlardaSıddık ELBİSTANLI ile ilgili geniş çalışmalar yapılacağını zannediyorum.  Memleketimiz için bir değer idi. Şairlerşehrinin bir üyesi ebediyete intikal etti. 

  KendisineAllah'tan rahmet diliyorum. Eşi Fatma Hanıma ,evlatları Mustafa Suphi Bey  ve Şepnem Hanıma   sabırniyaz ediyorum. ALKIŞ DERGİSİ CAMİASINA BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM.

  

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa suphi elbistanlı
mustafa suphi elbistanlı - 1 yıl Önce

Taziye dilekleriniz için minnettarım.. Mustafa Suphi Elbistanlı

banner15