BİRAZ DA DÜŞÜNELİM

Dalgalı bir deniz gibidir bu hayat. Bazen hırpalar bazen de savurur, kimi zaman ise boğar insanı ve bu yüzden şu hayatta bir gemi gibi olacaksın. Batmamak için her zorluğa göğüs gereceksin.

               Zaman ayırın! Yaşamaya zaman ayırın çünkü bunun için yaratılmıştır. Çalışmaya zaman ayırın çünkü başarının gereğidir.  Düşünmeye zaman ayırın çünkü güçlülüğün kaynağıdır.  Nezakete zaman ayırın mutluluğun yoludur. Çevrenize ve sevdiklerinize zaman ayırın çünkü bu hayat bencil olunamayacak kadar kısadır.

                Başarıya giden yol: Bilgiden, yoğun çalışmadan,  içtenlikten, özveriden ve tevazudan geçer.  Bunun tersi de bizi başarıdan alıkoyar: Dedikodu (Gıybet), kaytarma (işten kaçmak ), kıskançlık  (hasislik), tembellik ve bencillik (ego).

Düşün, ey insan düşün!

                  Doğru mu söylüyorum?

                  Üzer miyim karşımdaki insanı?

                  Şart mıdır söylemem gereken?

                  Ürkütür müyüm karşımdaki insanı? 

                  Nezaketli miyim yeterince ?

Üç sınıf insan Hz. Allah’ın sevgisinden uzak tutulmuştur:

                  Birincisi Zalimler, ikincisi ona yardım edenler ve üçüncüsü de zulmü hoş karşılayanlardır.

                  Cahillerin birkaç özellikleri vardır: Az okurlar lakin çok inanırlar. Metaya ( mala ve mülke ) insandan daha çok değer verirler. Yalanı çok rahat söylerler.  Her şey için başkalarını suçlarlar. Fitne ve fesatta çok beceriklidirler. Bütün iyilikleri bir hatada siliverirler. İkiyüzlüdürler. Kibirli ve bencildirler. Acındırır kendisini, istediğini alır ve fırsatını bulunca yok olurlar. Cahilliğinin farkında olmazlar olsa dahi kabullenmek istemezler.

                   İmtihan nedir? Seni olgunlaştırmak için Hz. Allah’ın lütfettiği bir ikramdır. Kimi zaman dostlarla kimi zaman da düşmanlarla imtihan edilirsin. Bazen kimsecikler olmaz da kendi nefsinle imtihan olursun. Bazen çok sever,  o sevdiklerinle imtihan edilirsin; lakin imtihan Hz. Allah’ın bir ikramıdır unutma! Dua, sabır ve namaz ise bu imtihanın en keskin ve tesirli yegâne ilacıdır.

                 

YORUM EKLE

banner15