Biri sizi izliyor

Birokuyucumuz geçtiğimiz günlerde cep telefonunda bir yakınına evinitaşıyacağından söz etmiş. Konuşmasını bitirdikten sonra da cep telefonundansosyal medya hesabına giriş yapmış. Sayfada bir çok nakliye şirketlerininreklamlarını görünce hayretler içinde kalmış. Bunun cevabı da şöyle: Cihazlara indirilen uygulamalar. Teknolojikcihazlarımızda yüklenmiş o kadar çok uygulamalar var ki, bu konuda çokdikkatli olmak gerekiyor.

 

Çünküuygulamaları indirirken sizden kameranıza, rehberinize, mikrofonunuza,fotoğraflarınıza ve diğer özel alanlara erişmeleri için izin veren bizleriz.Aslında uygulama şirketleri ne diye bu mahrem alanlara erişmeye neden ihtiyaçduyarlar ki?

  Günlükhayatta ellerden düşmeyen akıllı telefonlar, yeni bir tehditle karşıkarşıya. Android işletim sistemli telefonlarda keşfedilen Triout adlıcasus yazılımın, fotoğrafları, lokasyonları vetüm görüşmeleri kaydederek siber saldırganların sunucularınayönlendirdiği tespit edildi. Bitdefender Antivirüs, oldukça yetenekli bir casusyazılım olan Triout’a karşı uyarıyor.

 BitdefenderAntivirüs’ün güvenlik araştırmacıları tarafından keşfedilen yeni birkötü amaçlı yazılımın, Android cihazlara sızarakkullanıcıların telefon görüşmelerini, mesajlarını, fotoğraflarını, videolarınıve lokasyonlarını yetkisiz bir şekilde kaydettiği tespit edildi.

 

Bitdefender Antivirüsaraştırmacılarının Triout adını verdiği casus yazılım, elde ettiğipek çok bilgiyi siber saldırganların sunucusuna yönlendirirken çokiyi gizleniyor ve kullanıcılar tarafından fark edilmiyor.

  Triout’un farklıuygulamalar aracılığıyla cihazlara sızdığını tespiteden araştırmacılar, kullanıcıların adeta gözetlendiğini ifadeederek casus yazılımlara karşı uyarıyor.

 

Triout casusyazılımı, üçüncü parti uygulama mağazalarını ve siber saldırganlarınyönetiminde olan diğer bazı alanları kullanarak dünyanın pek çok bölgesineyayılıyor. Yazılımın ilk kez Rusya’da ortaya çıktığı ancak çoğuraporlamanın İsrail’den yapıldığı belirtiliyor.

 

Bitdefender Antivirüs güvenlik araştırmacılarıtarafından oldukça yetenekli bir casus yazılım olduğu ifade edilenTriout’un, telefon görüşmelerini, arama geçmişini ve SMS metinlerinikaydederek siber saldırganların sunucularına gönderdiği tespit edildi.

 Ayrıca Triout, önveya arka kameradan bir fotoğraf çekildiği anda fotoğrafı uzak bir sunucuyayüklüyor ve tüm bunları yaparken kullanıcıdan gizleniyor.

 

NasılKorunacağız?

 

Bitdefender Antivirüs, Androidkullanıcılarının cihazlarını Triout zararlı yazılımına karşı korumaları içinaşağıdaki 5 önlemin alınmasını öneriyor.

 

Uygulamaizinlerini kontrol edin. Uygulamaizinleri konusunda temkinli olun. Örneğin, bir el feneri uygulamasının, SMSmesajlarınıza asla erişmesi gerekmez.

 

Resmiuygulama mağazalarını kullanın. Uygulamalarınızıkullandığınız mobil işletim sisteminin resmi uygulama mağazasından indirin.

 

Güvenlibir kilit ekranı belirleyin. Hatırlamasıkolay ancak başkaları tarafından tahmin edilmesi zor olan bir PIN, desen veyaşifre seçin.

 

Cihazınızıgüncel tutun. Cihazınızı, güvenlik açıklarından istifade eden zararlıyazılımlara karşı en son güncelleme yazılımıyla güncelleyin.

 

Bir mobil güvenlik yazılımı edinin

 

YORUM EKLE

banner15