BİZ YAZMA GÖREVİNE DEVAM EDİYORUZ

    Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi yayın hayatına girdiğinden bu yana  köşe yazısı yazarım. Zaman zaman aksattığımolur. Ara verdiğim de olmuştur. Buna rağmen içimdeki okuma ve yazma aşkı benirahat bırakmıyor.  Sürekli yazmak elbettezordur.  Aynı gazetede yazan tümyazarları okur ve  takip ederim.  20 Şubat 2018 tarihli Kahramanmaraş'ta BugünGazetesi köşesinde  Mustafa okumuşhocamın yazısını okudum.

     Önemli birkonuya işaret etmiş. Yazının başlığı " İYİLİK YAPMANIN DA BİR BEDELİVAR" Mustafa OKUMUŞ hocam Türkçe hocası. Kendisi alanında otorite. İyi biröğretmen. İyi bir yazar. Yayınlanmış kitapları var. Daha önceki yazılarımdakendisinden bahsetmiştim. Sosyal konulara parmak basan öyküler yazar.  Bu makalesi de benim dikkatimi çekti.  İnsanın iyilik damarını sorgulamış. Nedeniyilik yaparlar ?  Neden iyilik yapmaktanimtina edilir ?  İyilik yapanlara da,iyilik yapmaktan uzak duranlara adeta hak vermiş.

    BirParagrafında  " ..İnsanların benciliiyilik yapmakta zorlanır.Sanki kefenin cebi varmış gibi olanaklarını başkalarıile paylaşmaya yanaşmaz…"  Yaniinsanın nefsi vermek istemez. Zor gelir. başkalarına yardım etmek istemez.DiyorMustafa Hocam.

    Makalenindevamında bireysellik,nemelazımcılık,acımazsızlık ve hukuki boşluklar vicdanlarınönünü tıkar, diyor Mustafa Okumuş Hocam. Doğru bir tespit olmuş. Bu duygularinsanı iyilik yapmaktan yana  duyarsızlaştırıyor.

    Örneklerde  vermiş Hocam .  Kavga eden iki kişiyi ayırmak istesenizbaşınıza olmadık iş gelir. Ara dayağı yemek,hatta yaralanmak  ,ölmek bile vardır. Suçlu siz  olursunuz.

    Yolda biryaralı  veya hasta görseniz ona yardımetseniz. Hastaneye götürseniz.  Başınızaolmadık iş açarlar. Polis kayıtlarına girer,mahkemelere düşersiniz. Belki detutuklanır.Yardımsever birisi olduğunuzu anlatana kadar akla karayı seçersiniz.

   Hocam bu ikiörneği vermiş ama, örnekler çoğaltılabilir.İyilik yapmak adına insanı bekleyenbir çok tuzaklar var.  Adamın gözügörmüyor diyorsunuz. Elinden tutup yardım etmek isteseniz  adam cebinizde ki parayı çalıyor. Telefonuçalıyor.

    İyiolmak,iyilik yapmak,insanlara yardım etmek, zor bir erdemdir.  Riskli bir meziyettir. Ortada duranhukuksuzluklar,yardım etmek istediğiniz insanların  kalleşliği , yardım etmek isteyenlerin ruhunuyok ediyor.

    Yine de MustafaOkumuş Hocamın işaret ettiği gibi her şeye rağmen iyilik ve yardım yapmak enönemli insani emir,meziyet ,kültür, İslami vecibe  ve büyük bir erdemdir. Yardım etme ve iyilikyapmak duygularımızı  muhafaza etmeliyiz.

    Mustafa OKUMUŞhocama teşekkür ediyorum.Elbette iyilik yapmanın bir bedeli var. İyi olmak,kötüolmaktan zordur.

    

YORUM EKLE

banner15