ÇALINAN VERİLER DERİN İNTERNETTE

Siber güvenlik sektörünün önde gelen dört markasıtarafından 10 ilde gerçekleştirilmesi planlanan Secure Day etkinliğinindördüncü durağı Denizli oldu. 3 Temmuz Salı günü Park Dedeman Denizli Otel’degerçekleştirilen etkinlikte konuşan Bitdefender Türkiye Genel Müdürü BarbarosAkkoyunlu, şirketlere ve bireysel kullanıcılara yönelik saldırıların arttığınıve çeşitlilik kazandığını vurguladı. Bilişim Suçları Uzmanı İsa Altun ise,çalınan değerli kullanıcı verilerinin iz sürülmesi daha zor olan derininternette dijital para karşılığında başka ülkelerden siber korsanlarasatıldığını dile getirdi.

Siber güvenlik sektörünün önde gelen dört şirketiBitdefender, Veeam, Veri Kurtarma Hizmetleri ve WatchGuard’ın iş birliğiyleTürkiye genelindeki 10 şehirde düzenlenmesi planlanan Secure Day’ın dördüncüsü3 Temmuz Salı günü Denizli’de gerçekleşti. Park Dedeman Denizli Otel’dedüzenlenen Secure Day etkinliğinde, alanında uzman isimler, siber güvenliğinşirketler için önemine değinerek bilgiler aktardı. Teknolojideki en yenitrendler ile şirketlerdeki bilgi güvenliğine yönelik tehditlerin ele alındığıetkinliğe Denizli’deki pek çok kurumun temsilcisi ve IT yöneticileri katıldı.

 

“Saldırı Çeşitleri ve Sayısı Artıyor!”

Etkinlikte konuşan Bitdefender Türkiye Genel MüdürüBarbaros Akkoyunlu, şirketlere ve bireysel kullanıcılara yönelik saldırılarınarttığını ve çeşitlilik kazandığını söyledi. “Bu saldırılara karşı güvendekalınabilmesi için bir çok güvenlik önlemi alınması gerekiyor ancak şirketlerbunun için yeterli bütçe ayırmıyor.” diyen Akkoyunlu, öncelikle temel güvenlikçözümlerinin şirket bünyesinde bulundurulması ve doğru yapılandırılmasıgerektiğini belirtti. Yakın zamanda yaşanan veri sızıntılarına da değinenAkkoyunlu “Verilerin kaybolma ihtimaline karşı şirketin iş sürekliliğinisağlayabilmesi için yedeklerini alternatif noktalarda bulundurması gerekiyor.”dedi. Şirketlerdeki en önemli güvenlik zafiyetinin insan hatası olduğununaltını çizen Akkoyunlu, bu nedenle çalışanlara yönelik güvenlik eğitimleriverilmesi ve yaşanabilecek felaket durumları için bir felaket senaryosuçalışmasının yapılması gerektiğini ifade etti.

 

“Polis Sizi Telefonla Aramaz!”

Etkinlikte konuşan Bilişim Suçları Uzmanı İsa Altun,günümüzde bilişim suçlarının çok yaygın olduğunu ve Türkiye’de bu alanda en çokkredi kartı kopyalama sorunuyla karşılaşıldığını söyledi. “Artık suçlar küreselolduğu için kişisel bilgileriniz çalındığında, iz sürülmesi daha zor olan derininternette dijital para karşılığında başka ülkelerden siber korsanlarasatılıyor.” ifadelerinde bulunan Altun, resmi olmayan sosyal medya hesaplarındayazılanlara veya virüslü bağlantıların bulunduğu sözde hediye kampanyası içerenmesajlara kanılmaması gerektiğini belirtti. “Polis ya da hakim telefonlakimseyi aramaz.” diyen Altun, “Banka hesabınızda şüpheli hareketler var!” gibiçağrılara inanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

 

Alanında Uzman İsimler Siber Güvenliği Anlattı

Etkinlikte Bitdefender Türkiye Genel Müdürü BarbarosAkkoyunlu 2017 yılında gerçekleşen saldırılar ve trendlerden bahsederken,WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, katılımcılara uçbirimde siber saldırılara karşı defansif stratejinin önemini aktararak, önemliipuçlarını açıkladı. Veeam Türkiye’nin Satış Öncesi Yöneticisi Murat Açıncı,saldırılar sonrası yaşanabilecek veri kayıpları ve iş sürekliliğinin öneminedeğinirken, Veri Kurtarma Hizmetleri’nin Pazarlama Koordinatörü Kaman Şahansiber saldırı ve/veya fiziksel felaketlere karşı kurumlara ne gibi çözümlersunduklarını aktardı. İlhan & Duman Avukatlık Ortaklığı’ndan Av. HaticeName Parlak Nisan ayında yürürlüğe giren KVKK ile birlikte her kurumun bilmesigereken çalışmalar hakkında temel ipuçlarına dikkat çekti ve İsa Altunözellikle Türkiye’de yaşanan siber saldırı vakalarını katılımcılarlapaylaşarak, yaşanabilecek zararın kurumlar tarafından önemsenmesini sağladı.

 

10 İlde Gerçekleşecek

Türkiye’nin her yerindeki bilişim profesyonellerini vekurum yöneticilerini gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği siber risklerve çözümleri konusunda bilgilendirmek, merak edilen konulara açıklık getirmekamacıyla dördüncü ayağı Denizli’de gerçekleşen Secure Day etkinliğinin her aybir il olmak üzere, toplam 10 şehirde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

YORUM EKLE

banner15