Çocuğunuzu susturmayın konuşun

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çocuk istismarıile ilgili bilgilendirme semineri düzenledi.Çocuk Gelişim Uzmanı Sema Ünlüİnci, soru soran çocukların geçiştirilmemesini vurgularken cinsel eğitiminküçük yaşta verilmesi gerektiğine dikkat çekti. İnci ailelere, “Çocuklarınızıyadırgamayın, utandırmayın, susturmayın, onlarla konuşun’ diye seslendi.

 

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler DairesiBaşkanlığına bağlı Aile Eğitim Merkezlerinden hizmet alan vatandaşlara, çocukistismarı ile ilgili yanlış bilinenler ve gerçekler anlatıldıBüyükşehirBelediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen seminere yaklaşık 200 kişi katıldı.Çocuk Gelişim Uzmanı Sema Ünlü İnci, Çocuk ihmali nedir? Çocuk istismarı nedir?İstismar türleri nelerdir? sorularının yanıtını verdi.

Çocuk ihmali nedir?

Sema Ünlü İnci, “Çocuk ihmali çocuğunbeslenme, barınma, sağlık, giyim, korunma ve gözetim gibi yaşamsal ihtiyaçlarıkendisine bakmakla yükümlü kişiler tarafından karşılanmamasıdır. Bu durumdaçocukta aile kavramı oluşmaz ve kendini güvende ve korunaklı olarak hissedemez.Bu da çocuğu tehlikeli dış etkenlere karşı savunmasız ve korunaksız halegetirir. Ailesinden göremediği ilgiyi başkalarında arar” dedi.

‘Çocuklara okul öncesi cinsel kimliklerianlatılmalıdır’

Anne ve babaların çocuk istismarı konusundanasıl bir mücadele yöntemi izleyecekleri konusunda bilgiler veren İnci,konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cinsel istismarla mücadelede en önemli konu korumave önleme çalışmalarıdır. Çocuğun içinde bulunduğu yaş dönemine uygun şekildecinsel eğitim zamanında verilmesi gerekir. Cinsel eğitim konusunda konuşmaktankaçmak yerine bu konuyu konuşmak gerekir. Okul öncesi dönemde 2-3 yaşındanitibaren çocukların cinsiyetini, cinsel kimliğini tanımaya ve buna yöneliksoruların başladığı dönemdir. Vücut parçalarının isimleri öğretilmelivücudundaki cinsel bölgeleri tanımlarken doğru terimler kullanılmalıdır.”

Çocukların cinsel içerikli soruları uygun birdille cevaplanmalıdır

Çocuk cinsel bir soru sorduğu zaman ailelerinsıklıkla onları geçiştirip ya da kızarak onları kısıtladığını ifade eden SemaÜnlü İnci, “Çocukların cinsellikle ilgili sorduğu sorular yaşına uygun şekildemutlaka cevaplandırılmalıdır. Sorular geçiştirilmemeli, sorduğu sorudan dolayıyargılanmamalı ya da ‘Aaa çok ayıp’ şeklinde utandırılmamalıdır. Bu konularhakkında konuşulmaması çocuklara susmayı öğreten hatalı bir yaklaşımdır. Bu durumileride yaşayabilecekleri cinsel bir tacizi utanma refleksinden dolayı ifadeedememelerine sebep olabilir. Çocuklarımıza bedenlerinin kendine ait olduğuvücudundaki özel bölgelere kimsenin bakma ve dokunma hakkının olmadığıanlatılmalıdır. ‘İyi dokunma’ ve ‘kötü dokunma’nın ne olduğu anlatılmalı vebirisi çocuğunuza zorla dokunduğunda ya da öpmeye çalıştığında ‘Hayır’ demehakkının olduğu öğretilmelidir ” diye konuştu.

Anne babalar çocuklarını sevme yöntemlerinedikkat etmelidir

Anne babaların çocuklarını sevme yöntemlerininfarkında olmadan onları ilerde yaşayabilecekleri bir cinsel istismara açık halegetirebileceğini söyleyen İnci “Çocuğu zorla öpmek, sarılmak, dudaktan öpmekbir sevgi gösterme şekli değildir. Bu tip davranışlar çocukları cinsel istismaraaçık hale getirebilir. Anne babası tarafından zorla öpülüp sarılınan, dudaktanöpülen çocuk, başkasının da kendisine böyle davranmasının normal olduğunudüşünüp kafası karışabilir”  dedi.

İstismar durumunu en yakın emniyet güçlerinebildiriniz

Seminerin son bölümünü istismar durumundaailelerin nasıl davranmaları konusuna ayıran Sema Ünlü İnci, “Aileler çocukistismarı olaylarında üstünü örtmeye veya kendi yöntemleriyle çözmeyeçalışmadan en kısa sürede gerekli kurumlara başvurulmalıdır. Yaşadığı istismarolayına ilişkin çocuğa her ne yaşarsa yaşasın bu olayın sorumlusu sen değilsin,bu senin suçun değil, sen çocuksun mesajı verilmeli ve koşulsuz kabulledesteklendiği hissettirmelidir. Çocuk istismarı durumunda aileler hemen enyakın güvenlik güçlerine ya da Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Alo 183Danışma ve ihbar hattına suç duyurusunda bulunabilirler” bilgisini verdi.

 

 

YORUM EKLE

banner15