ÇOCUKLAR VE DİJİTAL TEHLİKELER

Çocuklar için yaz tatili 8Haziran itibariyle başlıyor. Yazın keyfini çıkarmak isteyen çocuklar tatillerinbüyük bir bölümünü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi teknolojikcihazların başında geçirecek. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyangüvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, ebeveynleri, huzurlu biryaz tatili için dijital güvenliği elden bırakmamaları konusunda uyarıyor.Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, çocukların yaz boyuncadijital tehlikelerden korunması için 6 önemli tavsiyede bulunuyor.

 

1. Kontrolü elden bırakmayın. Çocuğunuzuninternet geçmişine ara sıra göz atın. Yaşına uygun olmayan bir içeriğe maruzkalıp kalmadığına dikkat edin.

 

2. Endişelerinizi açıkça paylaşınve uyarın. Çocuğunuza bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanımıile ilgili kurallar koyun ve onlarla nelerden endişelendiğiniz hakkındakonuşun. Neye izin verip neye vermediğinizi ve sebeplerini açıklayın.Çocuğunuzu müstehcenlik ve saldırganlık içeren spam mesajlar, anlık mesajlar vee-postaları cevaplamaması konusunda uyarın.

 

3. Uygulamalara dikkat edin. Çocuğunuzamobil uygulamalar indirirken dikkatli olması konusunda öğüt verin.Uygulamaların bazıları saldırgan reklam yazılımları ve ücretli hatlara mesajgönderen kötü amaçlı yazılımlar içeriyor olabilir. Oyunları ve uygulamalarısadece Google Play ve App Store gibi resmi uygulama mağazalarından indirin.Bilinçsiz uygulama içi satın almalar yapmalarını önleyin.

 

4. Gizlilik ayarlarını birliktedüzenleyin. Çocuğunuz sosyal medyada hesap oluştururken, gizlilikayarları için ona yardımcı olun ve maruz kalacağı içerikleri kısıtlamakkonusunda teşvik edin. Çocuğunuzun hangi sosyal medya sitelerini kullandığınıbilin ve çevrimiçi arkadaşlarını gerçek hayatta da tanıdığınızdan emin olun.

 

5. Cihazlardaki kameralaraizinsiz erişilmediğinden emin olun. Uygulama izinlerikonusunda temkinli olun. Örneğin, bir el feneri uygulamasının, kameraya aslaerişmesi gerekmez. Kameraya erişmek isteyen uygulamaların izinlerini kontroledin ve güvenilir olup olmadıklarını araştırın. Global güvenlik yazılımışirketi Bitdefender Antüvirüs’ün “Web Kamerası Koruma” özelliği,bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın sahte uygulamalar tarafındankötüye kullanılıp kullanılmadığını tanımlar ve sizi, mahremiyetinizi elegeçirmeye çalışan siber suçlulardan korur.

 

6. Ebeveyn Kontrolü içeren bir güvenlik yazılımı kullanın. Çocuğunuzunçevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz Ebeveyn Kontrolü içeren bir güvenlikçözümü edinin. Bitdefender Ebeveyn Kontrolü, uygunsuz içerikleri engeller,internet erişimini belli saatlerle kısıtlar ve ebeveynlere çocuklarınınçevrimiçi aktivitelerini uzaktan görüntüleme imkanı sunar. BitdefenderInternet Security ve Bitdefender Total Security ürünlerinin içerisindeyer alan Bitdefender Ebeveyn Kontrolü aynı zamanda bağımsız bir uygulama olarakda mevcuttur.

 

YORUM EKLE

banner15