Çocuklarda online oyunlara daha dikkat etme zamanı

Karnelerin alınmasıyla çocuklar tüm eğitim öğretimdönemi boyunca uzak kaldıkları online oyunlara daha fazla vakit ayırmayabaşladı. Bu, onlar için daha fazla eğlence anlamına gelmekle birlikte artan siberriskler nedeniyle ailelere daha fazla sorumluluk getiriyor.

McAfee tarafından yapılan yeni bir çalışma, çocuklarınsiber risklere karşı yeterince korunmadığını gösteriyor. Çocukların yazdöneminde günde 2 saatten fazla zaman ayırdıkları online oyunlar, uygunsuziçeriklerle karşılaşma ya da kişisel bilgileri paylaşma risklerini beraberindegetiriyor.

Ebeveynler oyun için ne kadar zaman tanıyor?

Araştırma sonuçlarına göre ebeveynlerin neredeyse tamamı(yüzde 95), çocuklarının online oyunlar sırasında maruz kaldıkları risklerdenendişe duyuyor. Bununla birlikte risklerin farkında olunsa bile online oyunlariçin verilen süreler hiç de azımsanmayacak oranda. Ebeveynlerin yüzde 92’siçocuklarına her gün en az 1 saatlik oyun süresi tanırken, yüzde 8’i ise 5 saattenfazlasına izin verdiklerini ifade ediyor. Ortalamalara bakıldığında iseçocuklar günde 2 saatten fazla bir süreyi bilgisayar ya da mobil cihazlarınbaşında geçiriyor. Bu, haftada yaklaşık 15 saatlik bir zaman dilimi anlamınageliyor.

Etkileşimli oyunlar ön planda

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri, çocukların yüzde62’sinin diğer oyuncularla etkileşime girdiği, uygunsuz içerikle karşılaşma yada hassas kişisel verilerin paylaşılmasının istendiği oyunları tercih etmeleri.Ebeveynlerin yüzde 89’u bu durumun farkında olduğunu belirtiyor. Yüzde 71’likbir kesim ise kişisel bilgilerin paylaşılmasından, yüzde 77’si cinsel içerikligörüntülerden, yine yüzde 71’i şiddet temalı içeriklerden, yüze 68’i iseuyuşturucu kullanımını teşvik eden tanıtımlardan endişe ediyor.

Riskler çocuklarla konuşulmalı

Oyunların popülaritesinin yıllar içinde dramatik ölçüdearttığına dikkat çeken McAfee Tüketici Güvenliği Uzmanı Gary Davis, onlineoyunların günümüzde pek çok çocuk için günlük rutin haline geldiğine dikkatçekiyor. “Video oyunlarının çok sayıda avantajı var, yaz aylarında ebeveynlerinyönetiminde harika bir araç olabilirler.” yorumunu yapan Davis, ebeveynlerinoyun kaynaklı riskler konusunda çocuklarıyla konuşmaları gerektiğinikaydediyor.

McAfee’nin araştırmasında ebeveynlerin çocuklarının neoynadığına dikkat etmekle birlikte yüzde 9’unun hiç izlemediğinin ortayaçıktığını belirten Davis, anne babaların yaklaşık yarısının (yüzde 44), oynananoyun çocuklarının yaş sınırlamasına uymadığında bile izin verdiklerini itirafettiğinin altını çiziyor.

Araştırmaya göre çocukların yüzde 13’ü kendi yaşlarınauygun olan oyunları değil, beş yaş daha yüksektekiler için sınıflandırılmışoyunları tercih ediyor. Bu durum, 12 yaş altındaki çocukların şiddet içeriklisahneler, çıplaklık ve tecavüz de dahil olmak üzere cinsel temalara maruzkaldığını, aynı zamanda uyuşturucu kullanımını teşvik eden tanıtımlarlakarşılaşma riskleri olduğunu gösteriyor.

Ebeveynlerin, çocuklarının oynadığı oyunlar hakkındaaraştırma yapmaları ve onların güvenliğini sağlamak için rehberlik etmelerigerektiğini ifade eden Davis, McAfee’nin çocukları bu tip istenmeyendurumlardan korumak için yayınladığı önerileri şu şekilde özetliyor:

Riskli linklere tıklanmasını önleyin: Çocuklarınız oyunlar hakkında çeşitli püf noktaları yada hileler için arama yapıyor olabilir. Bu linkler çoğunlukla siber riskleremaruz kalmalarına yol açar. McAfee WebAdvisor gibi yardımcılarla tehlikeli websitelerine erişim konusunda uyarılar alabilir, bu tip sitelerden gelecek tehlikeleriönleyebilirsiniz.

Kapsamlı koruma çözümleri kullanın: Güvenlik yazılımınızın en yeni sürümüne sahipolduğunuzdan ve bu çözümün kapsamlı bir güvenlik paketi içerdiğinden emin olun.McAfee Total Protection gibi güvenlik uygulamaları pek çok riske karşı korumasağlayacaktır.

Oyun sürelerini kontrol edin: Çocuklarınızın cihazları ne kadar süreylekullandıklarını takip edin. Ebeveynlerin denetimine olanak tanıyan yazılımlarbu konuda size yardımcı olur. Bu yazılımlar aynı zamanda risk potansiyeliyüksek zararlı sitelerin etkilerine maruz kalınmasını da önleyecektir.

 

YORUM EKLE

banner15