DAVAM

Bu ay tanıtacağım kitap, ‘Davam” Yazarı Rahmetli Başbakanlarımızdan Nec mettin Erbakan. Milli Gazete Ankara Kitap Kulübünce, Yeni Devir Matbacılık tarafında basılmış. Yayın Editörü Mustafa Yılmaz. Kitap 280 sayfa.

Rahmetli Erbakan,kitabın arkasında; “ Bizim davamız İslam’dır. Gayemiz Allah’ın rizaını kazanmaktır. Hedefimiz Hak nizamı hakim kılmaktır. Arztumuz tüm insanlığın saadetidir. Yolumuz cihattır. Yöntemimiz, ikna metodur.

Devam ediyor, “İnsanlığın kurtuluşu ancak İslam ile mümkündür. İslam ise Allah yapısıdır. Dolayısıyla mükemmeldir. Eksiklik ve fazlalık kabul etmez!

Bu dava için çalışmak herkese nasip olmaz. İster gecenizi gündüzünüze katıp çalışın, ister yan gelip yatın. Bu hak davanın başarısını ne bir gün öne alabilirsiniz, ne de bir geciktirebilirsiniz.

Bütün mesele bu şerefli davada nasıl bir imtihan vereceğinizdir…”

NE YAPTIMSA, ALLAH İÇİN

Kitabın alt başlığı, “ Ne yaptıysam Allah rızası için yaptım!” şeklinde yazılmış. İçeriğinden de bazı başlıklar aktarmak istiyorum. Çünkü, sanıldığı gibi tamamen siyasi bir kitap değil. Girişte, hayatından kesitler yazılmış. Özellikle Gümüş Motor’un ülkemize nasıl kazandırıldığı ile ilgili gelişmeler benim dikkatimi çekti. Sonra Yaratılış ve İnsan, Dünyayı Yöneten Güçler, Kıbrıs Davamız, Medeniyet Davamız, Maarif Davamız, Sanayi Davamız şeklinde tamamlanıyor.

Bilindiği gibi Rahmetli Erbakan 29 Ekim 1926 Sinop doğumlu ama aslen Adana’da hüküm sürmüş, Kozanoğlu sülalesinden geliyor. Babası ağır ceza reisliği yaptığı için Türkiye’nin bir çok ilinde bulunmuş ve eğitimin sürdürmüş. Lise tahsilinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesini kazanır. 1948 yılında bu okulu tamamlayınca, 1951 yılında Aachen Teknik Üniversitesine araştırma yapmak üzere gönderilir. Orada Alman Ordusu için araştırma yapan DVL Araştkırma Merkezinde Prof. Schmidt ile birlikte çalışır.

Burdan ötesi enteresandır. Bu üniversitede üç tez hazırlar. Bu tezler Alman bilim adamlarının ve siyasilerinin dikkatini çeker. Çünkü Almanların tankları için hazırladığı püstürtmeli motor sistemi beğenilir.

Sonra Türkiye’ye döner, burada da aynı çalışmayı devam ettirir ve Gümüş Motor’u kurar.  Milli Motor Sanayinde yaşanan gelişmeler ve engellemeler ile ilgili macera okunmaya değer.

HERŞEYİMİZ MİLLİ OLMALI

Bu tip kitapları mutlaka okumak gerek. Çünkü, yaşanmış gerçekleri muhatabından öğreniyorsunuz. Mesela, dünya finans sistemini elinde tutanları tanımak gerek. Ağır Milli Sanayı, Milli Eğitim, Milli Kültür, kısacası her şeyimizin milli olması gerekiyor.

Bu fikrim bugün yeni değil, yazmaya başladığım yıllardan bu yana hep tekrar ederim. Milli olmak gerekiyor.

Peki bugün ekonomimizle oynayanlar kimler? Bilmek durumundayız, bilelim ki, alınacak önlemleri de alalım değil mi?

Sonra kültür çok önemli, enaz eğitim kadar milli olmalı. Çünkü, bizi kendilerine benzetmeye çalışan emperyalistler veya küresel para babaları bu oyun içindeler. Kısmen başarılı da oldular ancak bilmeleri gereken  gerçek şu: “Asil azmaz!”

Daha önce de Rahmetli Erbakan’ın ekonomik danışmanlarından Mete Gündoğan’ın NARKOZ isimli kitabından da sizlere altı çizilen bilinmeyenleri not edip, yazmıştım. Bu kitaptan da zaman zaman alıntılar yapıp, yazılarımdan sizlerde paylaşacağım.

Şimdilik kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE

banner15