Dijital Finans Güvenliği

 Güvenlik,sadece günlük hayatta değil, siber ortamda da  en önemli unsur. Pekigüvenli finans işlemleri hakkında ne kadar tecrübeye ve birikime sahibiz.Hepimiz farkındayız ki, hackerler pusuda. Günümüzde siber hırsızlar artık ekranlarımızdangiriş yapıyor. Ev ve işyerlerine ait fatura ödemelerinden tutun da, bankadahesap açmaya, paramızı, ekran önünden dijital olarak yönetiyoruz. Ancak tümbunları güvenli şekilde yapıyor muyuz? ESET Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral,Türkiye’deki ekonomik hareketlilik nedeniyle siber fırsatçılığın yaygıngörüldüğü şu günlerde, güvenli online bankacılık ve ödeme işlemleri için bazıönemli tavsiyelerde bulunuyor.

 

Güvenilirbir cihaz kullanın.

Onlinehesabınıza bağlanırken ilk ve en temel ilke güvenilir bir cihaz kullanmaktır.Herhangi bir şüpheli etkinlik veya bir tuhaflık fark etme olasılığınız dahayüksek olacağı için kendi bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzukullanmanız çoğu zaman en iyi seçenektir. Mümkünse, hesabınızı ve birikimlerinizitehlikeye sokabilecek ödünç veya halka açık cihazları kullanmaktan kaçının.

 

Neredenbağlandığınıza dikkat edin.

Herinternet bağlantısı online bankacılık veya ödemeler için yeteri kadar güvenlideğildir. En sık gittiğiniz kafeteryadaki ortak Wi-Fi ağı veya şehir merkezindebulunan rastgele bir ağ, birikimlerinizi ya da fatura ödemelerinizi kontroletmek için her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Bu tür bir bağlantıyıkullanmak zorunda kalırsanız iletişimlerinizi şifreli ve dolayısıyla arayagirmeye çalışanlar tarafından okunamayacak şekilde sürdürmek için sanal özel ağ(VPN) bağlantısını kullanın.

 

Bilgisayarınızıen yüksek sürüme güncelleyin.

Bilgisayar,tablet ve telefonunuzdaki işletim sisteminizi ve yazılımınızı güncel tutun. Buişlem, saldırganların aradığı ve makinenize bulaşmalarını sağlayan güvenlikaçıklarını kapamaya yardımcı olur. Günümüzde artık çoğu program, otomatikgüncellemeler sunup yamaları veya yeni sürümlerine ilişkin uyarı veriyor.Uyarıları dikkate alın. 

 

Güvenilirve güncel bir güvenlik çözümü kullanın.

Onlinebankacılık hesabınıza bağlanmadan veya online bir ödeme yapmadan önce, çokkatmanlı ve güncel bir güvenlik çözümü yükleyin. Bu çözümler, sizi kötü amaçlıhilelerden ve birçok türde kötü amaçlı yazılımlardan korur. Güvenlikyazılımlarında bazı uygulamalar da ekstra güvenlik sağlıyor. Örneğin ESET Internet Securityyazılımında yer alan Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması’, ekstra bir tarayıcıkullanarak, doğru sayfanın açıldığını ve finansalişlemlerin güvenli ortamda yapıldığını doğruluyor.

 

Güçlü birparola oluşturun ve her hesabınızın parolası aynı olmasın.

Parolanızgerçekten güvenli mi? Bu konuda en önemli ilkelerden birinin parolanızı tekrartekrar kullanmamak olduğunu söyleyebiliriz. Her zaman karmaşık, tahmin edilmesizor bir birleşim bulmanın zor olduğunu biliyoruz, ancak banka, sosyal medyaveya diğer hesaplarınız için aynı parolanın kullanılması, bunlardan herhangibirinde güvenlik açığı olması durumunda felakete yol açabilir. Tüm parolalarıdepolayacak bir parola yöneticisi de kullanabilirsiniz, böylece tek bir anaparolayı hatırlamanız yeterli olabilir.

 

İkifaktörlü kimlik doğrulama kullanın.

Bankanızonline hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) sunuyorsa bunukullanın. Bu şekilde banka, bağlananın veya kişisel akıllı telefonunuz gibiyalnızca sizin sahip olduğunuz bir cihazı kullanarak işlem yapanın gerçektensiz olup olmadığını iki kez denetleyebilir. Böylece parolanız yanlış kişilerineline geçse bile, ikinci doğrulama olmadan hiçbir işe yaramaz.

 

Tuzaklarakanmayın.

Sibersuçlular önemli bilgilerinizi ele geçirmek için hemen her şeyi dener.Bankanızdan biri olduklarını iddia edecek, bir bildirim gönderecek veyaaldığınız e-postaya eklenmiş bir bağlantı yoluyla parolanızı değiştirmeniziisteyeceklerdir. Bankacılık kimlik bilgilerinizi değiştirmenizi veya birbağlantıya tıklamanızı isteyen herhangi bir mesaj aldığınızda, göndereningerçekten bankanız olduğunu iki kez kontrol etmeyi unutmayın. En iyisitelefonla ulaşmak veya bizzat uğramaktır.

 

Oturumkapatma düğmesini kullanın.

Onlinebankacılığı daha fazla kullanmayacak mısınız? Oturumunuzu kapatın. Birsaldırganın oturumunuzu ele geçirmesi durumunda, oturumun açık olmaması sizedaha az zarar getirebilir.

 

SMSbildirimlerini etkinleştirin

Onlinebankacılık hesabını ayda bir veya daha seyrek kontrol edenlerden biriyseniztelefonunuza gelecek bildirimleri ayarlayın. Tüm cari işlemler hakkında bilgisahibi olunması herhangi bir şüpheli etkinliğin anlaşılmasını daha dakolaylaştırır.

 

 

 

Sibertehditlere karşı bilinç ve farkındalık

  Yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Tüm eğitimcamiasına başarılar diliyorum.

 Bu konuda başta, Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. SayınZiya Selçuk’a, özverili bir şekilde görev yapan ekibi ve duyarlı okulmüdürlerine buradan teşekkür etmek istiyorum.

  İnternette, başta madde bağımlılığı ve sanalortamdan gelebilecek tehlikeler her geçen malesef artmaktadır. Çocuklarüzerinden para kazanmak için pusuda bekleyen birçok odak var. Sanal kumardantutun da, ücretsiz oyun denilerek aşama aşama kredi kartlarında ücret alanvurgunculara kadar fırsatçılar pusuda bekleşiyorlar. Diğer bir sorun da akranzorbalığının siber ortamda da yer bulması. Bu konuda ebeveynlerin bilinçlenmesi ve farkındalığın sağlanması için başta medya olmak üzerehepimize görevler düşüyor.

 

 

YORUM EKLE

banner15