Dijital kimliklerin güvenliği

Ödeme teknolojileri Mastercard ve dünyanın önde gelenyazılım şirketi Microsoft, online işlemler için kullandığımız her türlü dijitalkimlik bilgisini, daha kolay, daha etkin ve daha güvenli biçimdekullanabilmenin yolunu açan, stratejik bir iş birliğine imza attı.

   Mastercard ve Microsoft’un geliştirdiği buinovatif çözüm sayesinde kullanıcılar, banka, alışveriş ya da resmi işler gibifarklı işlemler için bilgilerini tekrar tekrar girmek zorunda kalmayacaklarıgibi vakit ve iş gücü kaybı da yaşamayacaklar.

  Ödeme teknolojileri öncüsüMastercard ile kimlik teknolojileri eksperi Microsoft,dijital kimlik kullanımını pratik ve güvenli hale getiren bir çözüm içingüçlerini birleştirdi. İki teknoloji devinin geliştirdiği sistem,kullanıcıların tablet, telefon, dizüstü bilgisayar gibi her gün kullandıklarıcihazlardan kimlik bilgilerini girme, kontrol etme ve paylaşma ile ilgili birdizi avantaj sunuyor.

   Çözüm ayrıca farklıfarklı server’larda tutulan aynı bilgilerin maruz kaldığı risk zafiyetlerini degideriyor. Kullanıcılar, finansal hizmetlerdeki kimlik doğrulaması için gereklibilgilerden, e-ticaret için gerekli bilgilerine, pasaport, ehliyet başvurusu yada vergi ödemesi gibi resmi işlemlerinden, e-mail, sosyal medya gibi dijitalişlemlerine kadar her türlü dijital kimliğin birbiriyle bağlantılı vesenkronize olmasını sağlıyor.

  Bu yenilikçi çözümünMicrosoft Azure üzerinden devreye girecek bir dizi Mastercard hizmetine detemel oluşturması planlanıyor. Bu yeni hizmet için ayrıca öncü bankalar, mobiloperatörler ve devletlerle de iş birliği yapılacak.

Bu sistem pratiklik ve güvenliğinyanında neyi sağlayacak?

Bugün başta kadınlar olmak üzeredünyada 1 milyarın üzerinde kişinin finansal erişimi bulunmuyor. Bu sistemle birdijital kimliğe sahip olması sağlanan kişilerin, sağlık hizmetlerine ve hertürlü sosyal hakka erişimi de daha adaletli ve doğru biçimde sağlanacak.

  Devlet, hizmetulaştırmadaki adaletsizliklerin ve farklı kimlik kullanılarak yapılandolandırıcılıkların, üstelik daha az maliyetle önüne geçebilecek. Her kesiminfinansal erişimini sağlayarak toplumsal refahı artırmak, nakitsiz toplumhedefiyle çalışan Mastercard’ın da temel amaçlarından.

Çözüm yakında kullanıma açılacak

Henüz geliştirme aşamasında olan buyenilikçi çözüm, 2019 yılının ilk ayları içerisinde devletlerin, iş yerlerininve bankaların kullanımına sunulacak. Mastercard dijital kimliği de global birbakış açısı ile ele alıyor.

  Bu iş birliğindeMastercard’ın amacı ülkeler arasında sınır ötesi işlerliği sağlayabilmek. Dünyagenelinde ödeme çözümleri sunan, 210 ülkede 150 ayrı para birimiyle milyonlarcaiş yerine hizmet veren Mastercard’ın bu yeni sistemi de, sunduğu her çözüm gibiülke ya da mekan fark etmeden, Mastercard üyesi olan her yerde kullanılabilecek.Sisteme dahil olan kurum ve kuruluşların müşterileri, kayıtlı dijitalbilgileriyle pratik bir şekilde işlem yapabilecekler. 

 

YORUM EKLE

banner15