DR.ÖMER SİNAN TAMER HATIRASINA

Değerli dostlar.  Günlerden 1 Nisan 2019, sabah saatlerinde değerli  dostum Muharrem Erantepli bey aradı. İlk aklıma benim doğum günümü kutlayacağı geldi. Ama sesi titrek geldi telefonda. Üzgün bir ifade ile  "Ede başımız sağ olsun, Ömer vefat etti. " dedi. Ben şok oldum. Nasıl dedim. "31 Mart 2019 seçimlerinde oy kullanmaya gitmiş. Oy kullanma esnasında vefat etmiş." Arkasından  ortak dostumuz olan Mehmet Karabekiroğlu aradı. Oda heyecanlı ve titrek sesi ile Ömer'in vefat haberini verdi. Ömer'i  Kahramanmaraş'ta bir çok insan tanır. Daha doğrusu babasını çok insan tanır. Dr. Celal TAMER. Uzun olukta muayene hanesi vardı. O zamanlar Maraş'ta  fazla doktor yoktu. Herkes ona giderdi.

     Ömer ile takriben iki ay önce  görüşmüştük. Kendisi Ankara da yaşıyordu. Ama sene de en az iki kere Maraş'a gelir. Günlerimiz beraber geçerdi.

    Ömer  kabiliyetli,zeki ve çalışkan bir arkadaşımızdır.  Kahramanmaraş lisesini bitirdikten sonra Kahramanmaraş Eğitim enstitüsüne girdi. Daha sonra Ziraat Fakültesi bitirdi.Ziraat mühendisi oldu. Çeşitli illerimizde tarım il müdürlüklerinde çalıştı. Tarım Bakanlığında şube müdürlüğü görevlerinde bulundu. Hayvancılık üzerine Doktora yaptı. Yurt dışında deneyimleri var.  Damızlık koyun  ve keçi yetiştiriciliğinde büyük çalışmalar yaptı.  Ülkede  tarım politikalarının  doğru yürümediğini  sohbetlerimizde bahsederdi. Ömer , milli düşünen bir bürokrattı. Devletini ve milletini düşünürdü. Ülkesine  kalkınmasında payının olması için gayretleri vardı.Ömer Sinan TAMER milli judo hakemidir.

       Ömür buraya kadarmış . 21 Mart 2019 tarihinde bana bir  mesaj göndermişti.  Çok uzun, köşemin sınırlı olduğundan hepsini yayınlamayacağım.  Nevruz günü münasebetiyle Dede Korkut'un Nevruz duasını göndermiş.

 "Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın (C.C.) adıyla…

Ey hanlar hanı,

Ey ulular ulusu Kadir Tanrım;

Sen yücelerden yücesin, kimse bilmez nicesin…

Nice cahil seni gökte arar, yerde ister,

Sen bütün inananların gönlündesin…

Sen anadan doğmadın,

Sen atadan olmadın,

Her yerde Tek’sin, yücelerden yücesin!..

Hani övdüğümüz beyler, erenler?

Dünya benim diyenler?

Ecel aldı, yer gizledi, fani Dünya kime kaldı?

Gelimli-gidimli Dünya, sonucu ölümlü Dünya,

“”Allah Allah”” denmeyince işler olmaz,

Kadir Tanrı vermeyince er zengin olmaz,

Ecel-vade gelmeyince kimse ölmez…

En nihayet uzun yaşın ucu ölüm, sonu ayrılık!

Yerimiz bu kara yer…

Her şeye kadir Tanrım;

Bizi ari imandan ayırmasın,

    Evet Ömer'im ecel gelmeyince kimse ölmez. Seninde ecelin gelmiş. Sana hakkımız helal olsun.

    Ömer Sinan TAMER  böylesine imanlı,temiz  kalp taşıyan Kahramanmaraş'ın  yetiştirdiği bir  evladıdır. Onun terbiyesi,saygısı üstün insan vasfını ortaya koyuyordu.

     Allahtan rahmet diliyorum. Yakın akraba ve dostlarına  taziyelerimi sunuyorum.Çocukları babası ile ne kadar övünse az.  Örnek bir insan  olarak nesillerimizin literatürüne girsin diye onu köşeme taşıdım. Eline geçen yetkileri devletimiz faydasına kullanan ender  memurlarımızdandır.  Dünyalığını değil,devletini düşünen bir devlet görevlisi. Saygı,sevgi  ve rahmet ile yad ediyorum. Mekanı cennet olsun.

YORUM EKLE

banner15