Erdoğan ve Putin bugün görüşecek

ABD Başkanı Donald Trump, Ukrayna krizini bahane ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le G20 Zirvesi’nde yapacağı görüşmeyi iptal etmişti. Putin, Trump ile planlanan görüşmenin iptal edilmesi üzerine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme kararı aldı.

Erdoğan ve Putin bugün görüşecek

Kremlin sözcüsüDmitri Peskov görüşmeyle ilgili olarak, "Erdoğan diyaloğa devam etmekistiyor. Açıkça Suriye meselesi ele alınacak” açıklamasını yaptı. 

Türkiye, Rusya veİran; Ocak 2017'de başlatılan Astana süreci çerçevesinde Suriyedeki barışsürecine arabuluculuk yapıyor. Astana'daki müzakereler Suriye'de bölgeleroluşturulmasına katkıda bulundu, şiddetin boyutunu azalttı ve mültecilerinevlerine dönüşünü kolaylaştırdı. 

Cenevre'deyapılacak kongre düzenlemesi 
Ayrıca, bu istişareler çerçevesinde, Cenevre'de yapılacak anayasa komitesiadaylarının bir listesinin onaylanmasıyla sonuçlanan Ulusal Suriye DiyaloğuKongresi'nin düzenlenmesi de kararlaştırıldı. Suriye'de Mart 2011'den bu yanahükümet askerleri, aralarında Rusya'nın da bulunduğu çeşitli ülkelerce yasadışıilan edilen Daeş ve Nusra Cephesi dahil olmak üzere silahlı muhalif ve teröristgruplarıla savaş halinde.  

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17