Rusya ticarette vizeleri kaldırdı!

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

Rusya ticarette vizeleri kaldırdı!

Rusya Devlet Başkanı Putin Türk iş insanlarına ve TIR şoförlerine vizeyi kaldırdı.

Rusya hükümetinden yapılan açıklamaya göre Devlet Başkanı Putin, 24 Kasım 2015'te Rus Su-24 uçağının Türk F-16'ları tarafından düşürülmesi nedeniyle Türkiye'ye uygulanan özel ekonomik önlemlerin bazılarını iptal etti. Bu kapsamda iş seyahati, TIR ve kamyon şoförü olarak Rusya'ya giden Türk vatandaşlarına uygulanan vize kaldırıldı.

Vizesiz giriş yapabilecekler

Putin'in imzaladığı kararnameye göre uluslararası taşımacılık alanında çalışan Türk şoförler, Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik temsilcilerine gidenler de dahil olmak üzere kısa süreli iş seyahati için Rusya'ya giden hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları vizesiz olarak giriş yapabilecek.

Türkiye'den de aynı adım bekleniyor

Açıklamada, Putin'in bu kararnameyi Türkiye'nin mütekabiliyet ilkesi gereği Rusya vatandaşlarına yönelik benzer önlemleri alması koşuluyla imzaladığının altı çizildi. Putin, kararnameyle Rusya Dışişleri Bakanlığı'na iki ülke vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerinin koşulları hakkındaki anlaşmanın kısmen yeniden yürürlüğe koyulduğu konusunda Türk tarafına bildirimde bulunma talimatı da verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15