Seyahat planı yapanlar dikkat! İşte vizesiz gidebileceğiniz ülkeler

Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nin, vize başvuru ücretlerinin 60 euro'dan 80 euro'ya çıkartılmasını öngören yasayı onayladı. Bununla birlikte Türk vatandaşlarının vizesiz gidebileceği ülkeler cazip gelmeye devam ediyor. Bu süreçte vizesiz girebileceğimiz ülkelerin sayısı da artıyor.

Seyahat planı yapanlar dikkat! İşte vizesiz gidebileceğiniz ülkeler

Vizesiz seyahat kolaylığı bekleyen Türk vatandaşları için güzel haber tam 89 ülke ise Türk vatandaşlarından 30 ila 90 gün arası turistik gezi için vize istemiyor. Bu ülkelerin yanı sıra 15 ülke sınır kapısından, 10 ülke de online vize ile Türk vatandaşlarına kolaylıkla turistik vize veriyor. 

Rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzaladığı bir kararnameyle hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamasının kaldırılması talimatını verdi. Artık Rusya'ya vizesiz gidilebiliyor. Umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip vatandaşlar içinse vize uygulaması devam edecek. 

Azerbaycan

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 1 Eylül 2019'dan itibaren Azerbaycan ile vizelerin kaldırılacağını açıkladı. Azerbaycan ile şu an kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Havalimanlarında 10 ABD Doları karşılığında 60 günlük vize alınabiliyor. Azerbaycan E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 20 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor.

Andorra

90 gün vizesiz. Fransa ve İspanya sınırları arasında ufak bir ülke olan Andorra, Türk vatandaşlarına vizesiz ancak ülkenin kendi havalimanı olmadığı için ilk durağınız Fransa veya İspanya olacak. Fransa ve İspanya topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor. 

Antigua ve Barbuda

180 gün vizesiz.

Arjantin

90 gün vizesiz.

Arnavutluk

90 gün vizesiz.

Bahamalar

90 gün vizesiz

Bahreyn

15 gün vizesiz. Kapıda vize ve Online vize uygulamaları var. Bahreyn'e girişte ücretsiz olarak 15 günlük vizenizi alabiliyorsunuz. Vizenizin süresini gerektiğinde 15 gün daha uzattırabiliyorsunuz. İsterseniz Bahreyn E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak 3 ay geçerli, her girişte 2 hafta kalış süreli, çok girişli vizeye de başvurabilirsiniz.

Barbados

90 gün vizesiz

Belarus

30 gün vizesiz

Belize

90 gün vizesiz

Bhutan

Bhutan vizesi almak hem kolay hem zor. Bhutan’da faaliyet gösteren lisanslı bir turizm acentası ile irtibata geçip tur paketi satın almadan Bhutan’ı ziyaret etmek pek mümkün değil. Seyahatinizi satın alıyor, ödemenizi yapıyorsunuz. Turizm acentası sizin adınıza Bhutan Turizm Konseyi’ne online olarak başvuru yapıyor. Tüm vize başvurularını Bhutan Turizm Konseyi işleme sokuyor. Vize için gerekli evraklarınız; ücreti ödenmiş ve konfirme seyahat planı, 40 ABD doları vize başvuru ücreti, pasaportunuzun fotokopisi ve 2 fotoğrafınız Konsey tarafından kontrol ediliyor ve 72 saat içerisinde vizeniz onaylanıyor.

Bolivya

90 gün vizesiz.

Bosna-Hersek

180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Botsvana

90 gün vizesiz.

Brezilya

90 gün vizesiz.

Britanya Virjin Adaları

30 gün vizesiz.

Brunei

30 gün vizesiz.

Cape Verde (Yeşil Burun Adaları)

Kapıda vize uygulaması var. Havalimanında 25 Euro karşılığında vizenizi alınabiliyorsunuz.

Cibuti

Cibuti, umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları için vize uyguluyor. Ancak uygulamada Cibuti sınır kapılarında Kapı Vizesi uygulaması verilebilmekle beraber, bu yönde ülkede kesin bir vize rejimi yönetmeliği olmaması sebebiyle, Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize alınması tavsiye edilmektedir.

90 güne kadar olan tek girişli vize ücreti 85 ABD Doları, 180 güne kadar olan çok girişli vize ücreti 113 ABD Doları.

Cook Adaları

180 gün vizesiz.

Doğu Timor

30 gün vizesiz. Kapıda vize uygulaması var. Doğu Timor, havalimanı ve deniz yoluyla gelinen ziyaretlerde ücretsiz olarak 30 gün geçerli, tek girişli vize veriyor. Kara sınır kapılarında ise 30 ABD Doları karşılığında 90 gün süreli tek veya çoklu girişe sahip vize alabiliyorsunuz.

Dominika

21 gün vizesiz.

Dominik Cumhuriyeti

30 gün vizesiz.

Ülkeye giriş sırasında, havaalanında veya limanlarda "ülkeye giriş" formu doldurulması ve 10 ABD Doları ücreti olan "turist kartı" alınması gerekmektedir.

Ekvador

90 gün vizesiz.

El Salvador

90 gün vizesiz.

........................................

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15