Şok görüntüler! 'Çekileceğiz' diyen abd suriye'ye yerleşiyor

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

Şok görüntüler! 'Çekileceğiz' diyen abd suriye'ye yerleşiyor

Pentagon, Suriye'den çekilme kararının ardından YPG/PKK işgalindeki bölgeye toplam 400 TIR'la askeri ve lojistik malzeme soktu. Anadolu Ajansı, dün akşam 150 kadar TIR'ın zırhlı araç, iş makinesi ve jeneratör sevkiyatı yaptığını görüntüledi. Yeni nakledilen zırhlı araçlar, ABD’nin YPG/PKK'ya verdiği türle aynı, Humwee. TIR'ların kamufle edilmeden taşınmaları ve sevkiyatın Türk heyetinin ABD’de bulunduğu gün yapılması dikkati çekiyor.

ABD, dün 21.30 sularında Irak-Suriye sınırındaki Simelka kapısından  150 civarında TIR'ı YPG/PKK tarafından işgal edilen topraklara soktu.

TIR'lar, bugün öğle saatlerinde ABD ordusunun YPG/PKK'yla kullandıkları  Harab Işk ve Sırrin'deki depolara ulaştı.

AA'nın TIR'ların akşam saatlerindeki geçişi sırasında kaydettiği  görüntülerde, kasalarda oldukça büyük jeneratörlerin yüklü olduğu görülüyor.

Jeneratör nakli, ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki üslerde artan enerji  ihtiyacını karşılamak istediği ya da enerji kaynağına ihtiyaç duyulacak yeni  üslerin kurulması için hazırlık yaptığı ihtimalini akla getirdi.

TIR'lara yüklü zırhlılar, ABD’nin SDG adını kullanan YPG/PKK'lılara  verdiği ve Yüksek Hareket Kabiliyetli Çok Amaçlı Vasıta olarak bilinen Humwee  araçlarından oluşuyor.

ABD askerleri ise genellikle bunların daha gelişmiş ve büyük türü olan Hummer'ları kullanıyor.

AA'nın bölgedeki kaynakları, ABD'nin çekilme kararından bu yana Irak  tarafından Suriye’de YPG/PKK işgalindeki sahaya yaklaşık 400 TIR'ın gönderdiğini  tespit etti.

AA'nın geçen yıl ABD'nin askeri sevkiyatlarına ilişkin paylaştığı görüntüler üzerine malzemeler, brandalı ya da kapalı kasa tırlarla akşam ya da  gece saatlerinde taşınmaya başlamıştı.

Buna karşın dün akşam Irak'ın kuzeyinden Suriye'ye giren TIR'ların üzerindeki araçların ve malzemeler kamufle edilmeden taşındı.

Ayrıca, sevkiyatın Türk heyetinin güvenli bölge, Münbiç ve diğer ikili  meseleleri görüşmek üzere ABD’de bulunduğu ve yine DEAŞ'la mücadele küresel  koalisyonu toplantısından hemen öncesine denk gelmesi de dikkati çekti.

ABD Başkanı Donald Trump, 19 ve 20 Aralık 2018’deki mesajlarında,  Suriye'de bulunmalarının tek gerekçesi olan DEAŞ’la mücadeleyi tamamladıklarını  ilan etmişti.

Amerikan güçlerinin eve dönme zamanının geldiğini vurgulayan Trump,  sonraki günlerde ABD güvenlik bürokrasisinin telkinleri sonucu “yavaş ve güvenli  çekilme" mesajı vermişti.

Trump, güvenli bölge fikrini ortaya atarken ABD’li  yetkililer Türkiye’den YPG/PKK’ya yönelik operasyon yapmayacağı yönünde güvence  istemişti. Türkiye, teröristlerin korunması talebine karşı çıkmış, güvenli bölge  fikrini ise desteklemişti.

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgeye zırhlı araç, iş makinesi, jeneratör gibi malzemeler taşıyan 150 civarı TIR'la sevkiyat yaparak bölgeden çekilmeyebileceğinin sinyallerini verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15