Tüm Orta Doğu Sallandı…

Gece yarısı istifa etti!

Tüm Orta Doğu Sallandı…

Komşu istifayla sarsıldı! Harekete geçtiler…

Komşuda gündem, Dışişleri Bakanı'nın istifası... Çok sayıda milletvekili imza toplayarak İranlı bakan Zarif'in istifasının kabul edilmemesi gerektiğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Instagram'dan yaptığı duyuruyla istifa etti. Zarif, Instagram'daki paylaşımında "Son 67 ayda, İran'ın sevgili halkı ve cesur otoritelerinin cömertliği için çok teşekkür ederim. Artık hizmet edememem ve hizmet ettiğim dönemdeki eksikliklerim için samimiyetle özür dilerim. Mutlu ve esen kalın" dedi. Ancak istifasının gerekçesini açıklamadı.

İran'ın 2015'te önde gelen altı dünya gücüyle imzaladığı nükleer anlaşmada önemli bir rol oynayan Zarif, ABD'nin geçen Mayıs'ta anlaşmadan çekilmesi ve yeniden ambargo uygulamaya başlamasının ardından, Tahran'daki sertlik yanlılarından sert eleştiriler almıştı.

Milletvekilleri harekete geçti

IRNA haber ajansı, 290 milletvekilinden 150'sinin bir mektubu imzalayarak, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye istifayı kabul etmeme çağrısında bulunduğunu duyurdu.

İran'ın resmi ajansı,  Zarif’in bakanlık çalışanlarına istifa etmemeleri gerektiğini söylediğini, az önce son dakika gelişmesi olarak aktardı.

Yahudi soykırımını tanımıştı

1960'ta doğan Zarif, 17 yaşından beri ABD'nin San Fransisco ve Denver kentlerinde öğrenci olarak yaşamış ve 2002-2007 yıllarında İran'ın BM Büyükelçiliğini yapmıştı.

Zarif, Ruhani'nin 2013'te İran'ı dünyaya açma vaadiyle büyük farkla kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından dışişleri bakanı olmuştu.

İran'ın dünyanın başlıca güçleriyle yaptığı görüşmeleri açıklaması için birkaç kez sertlik yanlısı milletvekilleri tarafından parlamentoya çağrılmıştı. Zarif, 2014'te Yahudi soykırımını açıkça kınadığı için de milletvekillerinden eleştiri almış ve parlamentoya çağırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15