DÜŞLER AKADEMİSİ HAYAT VERİYOR

Türkiye VodafoneVakfı, 10 yıldır destek verdiği Düşler Akademisi projesiyle yaklaşık 20 bingönüllü ile 6 bin öğrenciye ulaştı. Vakfın hayata geçirdiği işaret diliuygulaması “İŞARET” 3 milyon işitme engellinin ve yakınlarının hayatınıkolaylaştırmaya devam ediyor.

 

3 Aralık DünyaEngelliler Günü vesilesiyle bir açıklama yapan Türkiye Vodafone Vakfı BaşkanıHasan Süel, “Engelli olmanın, insan olma halinin doğal bir parçası olduğunainanıyor ve engelli bireylerin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlamayaçalışıyoruz” dedi.

 

Toplumsal değişim vedönüşümün öncüsü olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Türkiye VodafoneVakfı, 2008 yılından bu yana destek verdiği Düşler Akademisi projesiyleengelli ve sosyal dezavantajlı bireyleri ekonomik ve sosyal hayata kazandırmayadevam ediyor. Türkiye Vodafone Vakfı, Alternatif Yaşam Derneği veBirleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle hayata geçirilenDüşler Akademisi projesiyle 10 yılda yaklaşık 20bin gönüllünün desteğiyle 6 bin öğrenciye ulaşıldı. Diğeryandan, Türkiye Vodafone Vakfı’nın Düşler Akademisi ile hayata geçirdiği,Türkiye’nin en kapsamlı işaret dili eğitim uygulaması “İŞARET” 3milyon işitme engellinin ve yakınlarının hayatını kolaylaştırmaya devamediyor. Türkiye Vodafone Vakfı’nın Düşler Akademisi projesine bugüne kadaraktardığı toplam hibe tutarı ise 5,5 milyon TL’yi buldu.

 

3 Aralık DünyaEngelliler Günü vesilesiyle bir açıklama yapan Türkiye Vodafone VakfıBaşkanı Hasan Süel, şunları söyledi: 

 

“Türkiye’de engellinüfus oranı %12’nin üzerinde. Engelli olmanın, insan olma halinin doğal birparçası olduğuna inanıyor ve engelli bireylerin sosyal ve ekonomik hayatakatılımını sağlamaya çalışıyoruz. Düşler Akademisi projesiyle engelli bireyleriçin hayatta bağımsız olabileceklerini hissettiren bir model sunuyoruz. TürkiyeVodafone Vakfı olarak, yürüttüğümüz projelerin tek seferlik değil,sürdürülebilir olmasına özen gösteriyoruz. Yaratılan etkinin sürdürülebilirolması ve insanların hayatında kalıcı değişim yaratması açısından uzun solukluişbirlikleri önem taşıyor. Bu anlayışla 10 yıldır destek verdiğimiz DüşlerAkademisi projesiyle bugüne kadar yaklaşık 20 bin gönüllüyle 6 bin gencimizinhayatına dokunduk. Bu bizim için önemli bir gurur ve mutluluk kaynağı. Engellibireyler için ilk günkü heyecanımızla çalışmaya devam ediyoruz.”

 

Engelli bireyleresanat ve spor desteği

 

Düşler Akademisiprojesiyle çeşitli engelleri bulunan ya da maddi yetersizliklerinden dolayıtoplumsal dışlanmaya maruz kalan dezavantajlı gençlere sanat yoluylakendilerini ifade etmeleri, yeni fikirler üretmeleri, aktif ve üretken bireylerolarak toplumda yer almaları için fırsatlar sunuluyor. İstanbulAtaşehir’deki merkez binada, başta tiyatro, dans, resim, enstrümaneğitimi, fotoğrafçılık branşlarında sanat atölyeleri olmak üzere, iş hayatınahazırlık, iletişim becerileri, bireysel koçluk gibi kişisel gelişim atölyeleridüzenleniyor. Antalya Kaştesisinde ise engelli bireylere sanatta resim,müzik, dans, heykel ve tiyatro; sporda yelken, dalış, tırmanış, futbol, tenis,yoga, voleybol, at binme; eğitimde ise kişisel gelişim, işaret dili, yabancıdil, fotoğraf, kamera ve senaryo dersleri veriliyor.

 

Gelir modellerisunuluyor

 

Düşler Akademisi,engelli bireyler için bağış toplamak yerine kendi gelirlerini kazanacaklarıgelir modelleri oluşturarak sosyal hayata katılımlarını güçlendirmeyi deamaçlıyor. Katılımcı gençlere profesyonel sanatkariyeri yolu açılıyor. Bu kapsamda, müzik grubu Social InclusionBand, kış sezonunda her ay farklı mekânlarda konser veriyor ve önemlisanatçılarla sahne alıyor. Düşler Mutfağı, birçok kurumsal firmanıntoplantılarına catering hizmeti veriyor. D-film’de ise video, klip vefotoğraf çekimi yapılıyor; firmalara bu alanlarda hizmet veriliyor.

 

Düşler Akademisi 10yaşında

 

Social InclusionBand müzik grubu, bu yıl 10’uncu yaşını kutlayan Düşler Akademisi içinünlü sanatçı Ogün Sanlısoy ile birlikte çalışarak “DüşlesenYeter” isimli bir şarkı yaptı. Ogün Sanlısoy ve Social Inclusion Band’inbirlikte seslendirdiği şarkının klibi Düşler Akademisi Kaş’ta ve VodafoneFreeZone Stüdyo’da çekildi.

 

İşitme engellilereözel uygulama

 

Türkiye'nin enkapsamlı işaret dili eğitim uygulaması “İŞARET”, belli bir müfredattaders şeklinde anlatımları içermesi nedeniyle Türkiye'de alanında bir ilk olmaözelliği taşıyor. İşaret dilini öğrenmek isteyen herkese yönelik olanuygulama, 1.100’e yakın anlatım videosu ve 1.400'denfazla kelime içeren bir sözlükten oluşuyor. Uygulama, Google Playaracılığıylaücretsiz olarak indirilebiliyor.

 

 

YORUM EKLE

banner15