E-spor büyüyor

 

Türkiye’de 4 milyon, dünya genelinde ise 200 milyoncivarında oyuncusu bulunan ve mevcut hacmi 1 milyar dolara yaklaşan E-sporekonomisinin yarattığı toplam hacim önümüzdeki 3 yılda 5 milyar dolarayaklaşacak. Özellikle oyuncuların, yayıncıların, reklamcıların ve markalarınilgisini çekmeye başlayan E-spor alanına yönelik yatırımlar da artacak.

Dijitalleşme ile birlikte gündelik hayatımızdakullandığımız tüm kavramlar değişime uğruyor. Spor da bu kavramlardan birtanesi. Artık spor denildiği zaman tüm dünyada çılgınlık derecesine varacakdüzeyde ilgi görmesi ve hızla gelişmesiyle dikkatleri üzerine çeken elektronikspor da (E-spor) zihinlerimizde canlanıyor. Dijital Dönüşüm Danışmanı ve MeConsultancy kurucusu Murat Erdör, online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalıolan ve dünyanın dört bir yanından kullanıcıların internet aracılığıylabirbirleriyle oyun oynamasını sağlayan E-spor’un mevcut durumu, geleceği veekonomisi hakkında bilgiler sundu.

 

Türkiye'de 4 milyon civarında oyuncu bulunuyor

Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör, dünya çapındagiderek büyüyen ve yaygınlaşan, özellikle de Z kuşağının ilgilisini çeken buyeni nesil spor anlayışının ilerleyen yıllarda beklenenin ötesinde gelişimgöstereceğini ve yarattığı ekonomik hacmin büyüyeceğini ifade etti. Türkiye’de4 milyon civarında oyuncu olduğunu belirten Erdör, 2017 yılında dünya genelindemevcut hacmi 1 milyar dolara yaklaşan E-spor ekonomisinin önümüzdeki 3 yılda 5milyar dolara yaklaşmasının öngörüldüğünü açıkladı.

 

Gelecekte elektronik derbiler izlemek mümkün olacak

Dünyada ve ülkemizde e-spor alanıyla ilgili profesyoneltakımlar ve federasyonlar kurulmaya devam ediyor. Türkiye’de de kurulan E-SporFederasyonu ile birlikte bu alanın ülkemizde de büyümesi öngörülüyor. 2016 yılındaTürkiye CS: GO Milli Takımı Belgrad’da CS:GO turnuvasında dünya şampiyonluğunukazanmıştı. Bunun yanı sıra geçtiğimiz aylarda Beşiktaş Kulübü ülke çapında birilke imza atarak, kadın e-spor takımı kurdu ve kadrosuna dünyanın en iyi kadınoyuncularını kattı. Ayrıca Bahçeşehir Üniversite’nin kurduğu e-spor takımı iseÇin’de yapılacak turnuvada ülkemizi ve Avrupa’yı temsil hakkını elde etti.Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Bursaspor gibi tarihi ve köklükulüplerimiz de elektronik spor alanına yatırımlar yaparak kendi takımlarınıoluşturdular. Görünen o ki, gelecekte elektronik derbiler de izlemek mümkünolacak.

 

Düzenli olarak antrenman yapıyorlar

Profesyonel e-spor takımları; taktik, strateji, zaman vehız gibi birçok faktörün üzerine yoğunlaşarak antrenman yapıyorlar. Takımınbaşında bir koç bulunuyor. Takımın yedek oyuncuları da mevcut. Bu oyuncularyapılan turnuvalarda oyun anındaki pozisyonlarına göre takımlarına katkısağlıyorlar. Takım içi iletişimin kuvvetli olmasına ve oyun bilgisine dayalı profesyoneltakımların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu durum, gelecekte daha fazla e-spororganizasyonunun bizleri beklediği anlamına geliyor.

YORUM EKLE

banner15