EĞİTİM MEZARA KADARDIR

Eğitim deryalar kadar sınırsız bir eylemdir. Eğitim ana karnında başlar.  İnsan hayatı boyunca öğrenmek zorundadır. Boşluk istemez. Eğer boşluk ortaya çıkarsa insanın yıkılışı olur. Yaratılış şeklimiz  öğrenme üzerine  uyarlanmıştır. İnsanoğlu öğrenmeden hayatını idame ettiremez.

     O bakımdan devletlerin ayakta durması için eğitime ağırlık verilmelidir. Hiçbir dönem ve zaman eğitimsiz ve öğretimsiz olamaz. 

     İnsanın yaşaması için eğitilmek mecburiyeti vardır.  Eğitilmeden yaşamanın hiçbir anlamı ve önemi yoktur. Varlık sebebimiz eğitimdir. Tüm inançlar eğitim üzerine oturmaktadır. Oku emri ile başlayan bir varlıktır insanoğlu.

    İşin şakası yok devletiniz de bu anlamda okumaya,eğitime ve öğretime ağırlık vermelidir.
   Son zamanlarda Özel Kurs Merkezlerinin kapatılması gündeme gelmektedir. Daha önce de Dershaneler kapatıldı. Bir öğretim faaliyeti yapan kurum,kuruluş ve merkezin kapatılması mantıklı ve anlamlı değildir. Ne zaman ki insanların o eğitim kurumuna ihtiyacı kalmaz o zaman kendiliğinden kapanır.

      Gelin yaptığımız işleri bir daha gözden geçirelim. Bu tip  hareketler insanları ümitsizliğe  düşürür. Bir problem varsa devletin yetkili organları konuya müdahale eder. Hem kanun çıkartıyor açmasına izin veriliyor. Hem de kapatılıyor. Böyle olmaz…

      Devlete güven olmazsa devlet sarsılır.  Eğitimin önüne durmak mümkün değildir." İlim Çin de de olsa alınız " diyen bir kültür ve inancın takipçisiyiz. Siz burada insanların ilim almasını engellerseniz bu insanlar kaçar.

   Eğitim ile  çok fazla oynamayın. Yıllardan beri bir eğitim politikası oluşturamadık. Biraz daha özel sektöre ağırlık verelim ki devlet de çalışanlar yarış yapsınlar.

    Sağlık sektöründe kısmen bu başarıldı. İlk zamanlar Özel sağlık merkezleri ilgi odaklı çalıştı. Cazibe oluştu. İnsanlar özel hastanelere gitmeye başladı. Devlette kendini sorguladı. Devlet Hastaneleri yenilik ve hizmet anlayışını değiştirdi. Yaklaşımlarını yeniledi. Dolayısıyla bu gün gelinen noktada  Devlet hastaneleri daha çok rağbet görüyor.  Gelin eğitimde de özel sektörün önünü açalım.Korkmayalım. Devlet korkmaz. Her şüphelendiği kurumu kapatırsa ortada çalışan kalmaz. Şüphe ile yaklaşmak doğru değil. Elinizde bir bilgi varsa da işlem yaparsınız. Cezasını veririz.

   Sınav kaygısı üzerine oturtulmuş bir sistemde özel ders almak kaçınılmaz. Bugün kurs merkezlerini kapatırsanız evlerde özel dersler başlar. Merdiven altı oluşturursunuz.  Bu da haksız rağbete gider. Bir kısım  zeki gençlerimiz alacakları eğitimden mahrum kalırlar.

    Eğitimde hürriyet esastır. Denetim zorunludur.

YORUM EKLE

banner15