EĞİTİM ve ÖĞRETİM YILINA BAŞLARKEN

         2019-2020 eğitim ve öğretim yılıyla okula yeniden “merhaba” diyoruz. Haftaya okullarımız açılıyor inşaallah. Okula yeni başlayacak olan minik yavrularımızda ayrı bir heyecan ve tatlı bir telaş bunun yanı sıra büyük bir sevinç var. Rabbimiz onların bu masumiyetlerini ve ihlaslarını her daim muzaffer, muvaffak ve daim eylesin.

          Onlar bugünün çocukları yarının büyükleri olacaklardır.  Bundan dolayıdır ki başta biz aileler olmak üzere çocuklarımıza eğitimi evde en iyi ve doğru bir şekilde vererek okula hazırlamalıyız. Başta “adaletten, doğruluktan, dürüstlükten, saygı ve sevgiden” bahsederek okulda arkadaşlarıyla güzel bir uyum sağlamaları gerekir. Nihayetinde bu eğitim yuvası onların ortak noktasıdır.

          Bu yönüyle okuldaki öğretmen ve diğer yetkililere de büyük vazifeler düşüyor.  Onlar da üzerine düşen vazifeleri fazlasıyla yerine getirme gayreti ve çalışmaları içinde olmaları gerekir. Hiçbir çocuğumuzun tenine bile zarar gelmemeli onlara iyi sahip çıkılmalı ve milli bilinci, birlikteliği, kardeşliği ve dahi vatan ve bayrak sevgisini en mükemmel bir şekilde aşılamaları gerekir.

          İşte tam da bu noktada eğitim ve öğretim veren öğretmen ve diğer yetkililerin istenilen düzeyde bilgi ve kültür birikimine sahip olması elzemdir, şarttır ve zorunludur. Özellikle bu öğrenciler, kendilerini model olarak kendilerine indirgeyecek ve aynısını yapıp uygulamaya çalışacaktır. Bunun içindir ki öğretmenlerimizin kılık kıyafet, konuşma, oturup kalkma gibi hassas noktalara dikkat etmeli bilhassa sigara içiyorlarsa ivedi bir şekilde bırakmaları gerekir. Gerekir çünkü bizler geleceğin bu genç beyinlerine her yönüyle mükemmel bir örnek hareketi sergilemeliyiz. Aksi takdirde eğitim yarım kalır ve yarım kalan eğitimin üzerine kaliteli bir öğretim tam olarak verilemez maalesef.

           Eğitim ve öğretim göründüğü gibi basit ve kolay değildir üzerinde derinlemesine kafa yorup dertlenmemiz lazım.  Yoksa Kâinatın Efendisi Hz.Muhammed Mustafa ( sav ): “Hiç okuyanla okumayan bir olur mu? ”  diye bize mesaj verir miydi?

           Bundan ötürüdür ki bizler millet olarak ülke olarak adaletli bir şekilde ve aşırı derecede abartmayarak eğitim ve öğretim için gerekeni en güzel bir şekilde yapmalıyız. Kul hakkına riayet etmeliyiz.  Kendi çocuğumuz için gayret sarf ederken bir başkasının hakkını yememeliyiz. Bu vatan bu toprak ve bu bayrak bizim yani hepimizin.  Hepimiz tam donanımlı olursak bir mânâ ve önem teşkil eder. Aksi takdirde sen bilgili ben cahil olursa bu iş olmaz.  Yeniden “başlamak, doğmak ve dirilmek” için hep birlikte çalışmalıyız.  Hz. Ömer’in adaletini asla unutmamalıyız. Tabiri caizse kulağımıza küpe olmalıdır.  Çünkü O, Alemlerin Efendisi Hz.Muhammed Mustafa ( sav ) ’ den aldı bu eğitim ve öğretimi. Peygamber-i Zişan ise bu eğitim ve öğretimi Hz. Allah’ın izni ve inayetiyle Yüce Kitabımız “Kur’an-ı Kerîm” den almıştır.  Şanlı Nebi Kur’an ahlakıyla donatılmıştır ve çevresine her daim nur olmuştur; yol gösterici büyük bir rehber ve önderlik sergilemiştir.

              Evet, eğitim ve öğretim için neler söylesek neler konuşsak lezzetine doyum olmaz. Bizler ister ilkokul olsun;  ister ortaokul olsun;  isterse lise olsun bütün öğrencilerimize sahip çıkmalı fert olarak öğretmen olarak müdür olarak personel olarak vatandaş olarak doğru olan neyse yapılmalıdır ve yapmalıyızdır.

              Yoktan var eden yüce Rabbimiz, bütün öğrencilerimize zihin açıklığı, zeka; basiret, muvaffakiyet ve güzel ahlâk versin inşaallah.  O’nun rızasını kazanmayı, kendisine iyi bir kul olmayı nasip etsin ve İslamiyeti hakkıyla yaşayıp yaşatmayı bizlere bahşetsin. (Amin).

              Yeni eğitim ve öğretim yılı hepimize hayırlı ve uğurlu olsun.  Sevgilerimle selamlar. ..

YORUM EKLE

banner15