Göz göre göre ölüm tehlikesi

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin geçtiğimiz aylarda gündeme taşıdığı Eğitime yüzde yüz destek kampanyası çerçevesinde 6 yıl önce yapılan 20 derslikli İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bazı bloklarının yıkılmayla karşı karşıya geldiği raporlara yansıdı.

Göz göre göre ölüm tehlikesi

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesinin gündeme getirdiği çatlakbina 6 yıl önce eğitime açılmasına rağmen, bugün çökme tehlikesiyle karşıkarşıya geldi. Bugün gazetesinin haberinin ardından ilgililer çalışmalarınısürdürürken, Milli Eğitim Bakanlığından gelen uzman ekibin okulun bazıbloklarının yıkılmasının kararlaştırıldığı öne sürüldü.

Aradan geçen zaman içerisinde okul ile ilgili atılan somutadımlar fayda vermedi. 3 bloktan oluşan ve 3.bloğu kullanılmayan okulun1.bloğunda da göçmeler meydana gelirken, eğitim tehlikeli bir şekilde devamediyor. İlçe milli eğitim müdürlüğü, ilçe kaymakamlığı ve bakanlık arasındakiyazışmalara rağmen binadaki yıkılma tehlikesi ile eğitim ve öğrenim görençocuklarımız ve okuldaki eğitimciler ise çaresiz durumda.

BİNA KULLANIŞLI DEĞİL

20 dersliğin bulunduğu binada özellikle büyük çatlaklar gözeçarpıyor. Mevcut ana binanın gövdesinde 10- 20 cm’yi bulan büyük yarıklarbinayı çökme tehlikesi ile baş başa bırakıyor.2011 yılında yapılan binadaki sıkıntılardaha üzerinden bir yıl geçmeden başlamış. 2013 yılında ilk açıklıkları görenyetkililer durumu üst kurumlara bildirdiler. O tarihten bu yana çeşitligeçiştirmeler ile 2017 Haziran ayına kadar gelen durum, bakanlıkmüfettişlerinin incelemesi ile iyiden iyiye ciddiyet kazanmış. Ekim ayında isegönderilen yazıda okulun çatlak yerlerinin yapılması gerektiği hatta, çatlakbloğun yıkılarak yeniden yapılabilineceği ifade edilmiş. Ancak 1.blokta dameydana gelen çatlamalar ile binanın tamamı tehlike altına girmiş vaziyette.

500’ün üzerinde öğrencinin eğitim gördüğü ve 50 civarındaeğitimcinin çalıştığı okul hakkında yapılması planlanan yenilemenin tarihinibilen yok.

Önümüzdeki zor hava şartlarını ve binada oluşan yeniçatlakları hesaba katarak; Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi olarak Ülkegenelinde her türlü hizmetin en ücra köşelere kadar götürüldüğü 2017 yılındayaşanan bu eğitim ayıbının giderilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Gökhan Dökücü

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15