İşimiz gücümüz eğitim!

İşimiz gücümüz eğitim!

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 Eğitim Vizyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılmaz, ''İşimiz gücümüz eğitim'' dedi.

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi ekibi Cuma günü, İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz'ı ziyaret etti. Yılmaz, ziyarette Genel Müdürümüz Pınar Yüzbaşıoğlu'nun soruları üzerine 2023 Eğitim Vizyonu hakkında bilgiler verdi.

2023'ÜN 4 TEMEL AYAĞI VAR

Okullarımızın özellikle kırsaldan başlayarak tomografisini çekip, arızalı, eksik olan yerleri tespit edip, önce teşhis, sonra tedavide edeceğiz diyen Cemal Yılmaz, ''Belli bir süreç ile sorunları çözeceğiz. 2023 eğitim vizyonumuzun 4 temel ayağı var. Öğretmen, öğrenci, veli ve okul. Bunların 3'ü insanla alakalı. İnsan unsurunda iyileştirme yapmadan, mekanlardaki iyileştirmeler sorunu çözmüyor. Aslında, son 10-15 yılda saray gibi okullar yapıldı. İlimizde de var, Türkiye'nin bir çok bölgesinde de var. Her sınıfta akıllı tahta olan, onlarca, yüzlerce okulumuz var. Ama mekanlarla birlikte insan unsuru da geliştirmemiz gerekiyor. İyi insan olmak, olmazsa olmaz şartlardandır'' dedi.

ÖĞRENCİLERİN KABİLİYETLERİNİ GELİŞTİRMELİYİZ

Çocuklarımızın karnını doyurmak, sırtına giydirmek dışında,okullarda çocuklarımızın kalplerini, sevgiyle aşkla şevkle doldurmak için çalışmalıyız diyen Yılmaz, ''İyi insan olmanın, olmazsa olmaz şartıdır. İkincisi, kafalarını, belleklerin içini sağlıklı bilgiyle koruyalım istiyoruz. Önüne gelen, her bilgi yerine, gerçekten lazım olacak bilgileri öğrensinler. Her bir öğrencimizin sosyal kültürel, müzikal kabiliyeti vardır. O kabiliyetinin geliştirmeliyiz.  Öğrencilerimizin, yerli milli ve evrensel insani değerlere karşı gerçekten içten hazmedilmiş bir saygıyla yetişmesi için sosyal projeler yapıyoruz. Herkese ve her kesime açığız.

Almanya'da yaşadığı bir anısından bahseden Yılmaz, ''Bir gün Almanya'da bizi gezdiriyorlar. Şimdi sizi çok özel bir sınıfa götüreceğiz dediler. Girdik ki, sınıfta akıllı tahta var. Bizim her sınıfta olan akıllı tahtayı bize parlatarak anlatıyor. Bende telefonumdan çıkardım. Bu bizim her tarafta var dedim. Dolayısı ile mekanlarla beraber insan unsurunu, velilerimizin sadece çocuklarımız karnını doyurmak sırtına giydirmek dışında, bizim okullarda çocuklarımızın kalplerini, sevgiyle aşkla şevkle doldurmak için çalışıyoruz. İyi insan olmanın, olmazsa olmaz şartıdır. İkincisi, kafalarını, belleklerin içini sağlıklı bilgiyle koruyalım istiyoruz. Önüne gelen, hiç bir şeye lazım olmayacak bilgiler yerine, kısa vadede gerçekten lazım olacak bilgiler girsin istiyoruz. Bu sistemde birincisi Akademik başarı, ikincisi her bir öğrencimizin sosyal kültürel, müzikal kabiliyeti vardır. O kabiliyetinin geliştirilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Çocuklarımızın mutlaka bir sosyal aktiviteyle meşgul olması gerekiyor. Üçüncü ayağı da öğrenciler ister akademik ister sosyal olarak maharetli olsun biz iyi insan olarak yetiştirmek istiyoruz. Yerli milli ve evrensel insani değerlere karşı gerçekten içten hazmedilmiş bir saygıyla yetişmesi için sosyal projeler yapıyoruz. Herkesin ve her kesime açığız.'' dedi.

Yılmaz daha sonra bir öğretmeniyle yaşadığı anısını şöyle anlattı; ''Bir gün bana gece 3'te mesaj geliyor ben sabah 7:30'da kalkıp gidiyorum. Hocam şöyle bir teklifiniz varmış sizi tebrik ediyorum. Hemen uygulamaya koyalım dedim. Hatta öğretmen şok oldu, ben bu kadar erken ciddiye alınacağımı tahmin etmiyordum dedi. Çünkü öyle güzel bir teklifte bulunmuşsun ki bir saat gecikmesi zaman kaybı bizim için. Gece saat 3'te öğretmenini uyutmayacak kadar ciddi bir sorun olmasa, bana o saatte yazmaz. İl müdürüne yazmışsa uykusu kaçmış demek ki. Hatta öğretmenimizin gözleri doldu. Hocam ben size teşekkür ederim dedi.''

Vizyonla ilgili 50 kişilik ekibin eğitildiğini anlatan Yılmaz, ''Bu 50 kişilik ekip, tüm ile yayılacak. 14 bin öğretmeni bir araya toplamamız mümkün değil. Birlikte ve yerinde eğitim yapacağız. Velilerimiz içinde okullarda ve bulundukları ilçede tamamı olmasa da yapabileceğimiz kadarıyla bir araya geleceğiz. Ümidimiz ve heyecanımızı koruyarak devam edeceğiz. Bu kuru temenni ile olmuyor. Mesai kavramı gözetmeksizin çalışacaksın. Ben geçen hafta şoförü de bıraktım, kendi kişisel arabamla hafta sonu rastgele bir köy okuluna gittim. Çocuklarla biraz top oynadım. Bilmiyorlar benim kim olduğumu tabi. Ya çocuklar, tuvaletin hangi kapısı kırıktı, camın neresiydi, çocuktan al haberi derken okulun içine girmeden tüm eksiklikleri tespit edip il müdür yardımcısını orada aradım. Pazartesi sabahı bu okulun şu şu eksiklikleri var. Bizimde depomuzda malzeme var. İşte burada bir arızai bir durum var. Oradayken İl Müdür yardımcısını aradım. Derhal pazartesi günü bunları çözelim dedim. İl müdürlüğümüzde birlikte çalıştığımız 44 müfettişimiz hem yerinde çalışıp, hem rehberlik yapıp hem de tüm sorunları anında bize ulaştırıyorlar. Artık bu aradaki yazışma çizişmeleri de kaldırarak en hızlı şekilde, bizden kaynaklanan hiç bir durumdan dolayı eğitim aksasın istemiyoruz. Köylerde yaşayan herkesin fikirlerini alarak yerel çözümler üretmeye çalışıyoruz. Benim hayat sloganım, İşimiz gücümüz eğitimdir. Bu süre içerisinde çözebileceğimiz ne kadar sorun varsa hepsini çözmek için gayret ediyoruz. Eğitimde hiç bir şey günlük anlık çözülmüyor. Sadece akan kokan yerleri anlık çözebilirsiniz. Bunun dışındakiler hep bir süreçtir. Bizde bu süreci çözmek için elimizden geleni yapıyoruz'' diye konuştu.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15