KSÜ Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı, Rektör Deveci'nin Katılımıyla Gerçekleştirildi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Kurul Toplantısı ve Yeni Atanan Öğretim Üyelerinin Akademik Kurula Takdim Töreni, Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin katılımlarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

KSÜ Tıp Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı, Rektör Deveci'nin Katılımıyla Gerçekleştirildi

Toplantının açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. DurmuşDeveci yaptı. “Geçmişteki etnik ve mezhepsel kavgalar bugün de İslamcoğrafyasında görülürken bizler yine tarihimizdeki güzel örnekleri alarakatılım yeteneğini yeni baştan devreye sokmak zorundayız. Nasıl ki ceddimizbilim ile aklın, akıl ile adaletin, adalet ile liyakatin terkibini oluşturmuşve eğitim sistemini kurarak bir devşirme olan çocuktan Osmanlının en güzidesadrazamını yani Sokullu Mehmet Paşa’yı yetiştirebilmişse biz de bugün kendiçocuklarına bile milli ve yerli şuur vermekten aciz tüketim çılgınlığınınmağduru gençlerin milli ve yerli bir terbiye ile yetişmesini sağlayan eğitimsistemini kurmak ve yeni baştan kendi paradigmamızı hâkim kılmak zorundayız.Çünkü yeryüzü coğrafyasında Ümmet-i Müslümanın bizden beklentileri var.” diyenRektör Deveci, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla belirttiği gibi 'geçmişsizbir gelecek olmaz.' Bilirsiniz ki geçmişin milli ruha nüfuz etmiş adetacilt-deri mesabesinde olan temel değerlerini güncellemek, çağın her tuzağınakarşı yeni mukavemetler kurmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

“Bilmenizi isterim ki bizim medeniyetimiz biten, yok olanbir medeniyet değildir. Bilfiil olmasa da bilkuvve yaşayan bir medeniyettir. Bumedeniyetin bilim yuvası olarak üniversitelere, dolayısıyla sizlere çok ciddigörevler düşmektedir.” diyen Rektör Deveci, bilim adamlarını çalışmaprensipleri açısından üç ana başlık altında değerlendirdi. “Birincisi,karıncavari bilgindir. Karınca ne yapar? Devamlı toplar, taşır ve yuvasınayığar, kışın yemek için; ama getirdiklerini hiç işlemez. Bazı bilginlerböyledir; sürekli olarak malumat toplarlar ve yığarlar. Bunlara biz OsmanlıTürkçesinde malumatfuruş diyoruz. İkinci tür ise örümcekvari bilgindir. Örümcekne yapar? Devamlı ağ örer, bekler, bir sinek oradan uçacak da, takılacak da onuyiyecek. Bazı bilginler böyledir; devamlı teori üretirler, kavram yaratırlar,model oluştururlar ama içleri boştur. Çünkü fizibilitesini yapmazlar. Arşivbelgesi okumaz, yazma eser incelemez ya da gidip alan araştırması yapmaz; masabaşı felsefe ve bilim yaparlar hatta yer yer siyasilerin işlerine soyunmaktanyer yer bilim tüccarı olmaktan çekinmezler ve en önemlisi artı değerüretmezler. Üçüncü kısım bilgin ise arıvari bilgindir. Alması gereken özlerialır, içinde yoğurur ve bunu bala dönüştürür. Bu örneklerden hareketlebelirtmek gerekirse ülkemiz bu bilim ve teknoloji çağında bal yapan bilginlereihtiyaç duymaktadır. Bırakalım siyaseti siyasetçiler, ticareti tüccarlaryapsın!” dedi.

Yetişmiş insan gücü bulunmayan toplumların güçlüdevletlerin sömürgesi olmaya mahkûm olduklarını hatırlatan Rektör Deveci, “Busebeple daha çok çalışmak, daha çok üretmek, daha zengin ve bayındır halegelmek zorundayız. Bunun için de teknoloji üreten, bilim üreten kurumlar olmakzorundayız. Bir bilim adamının kütüphanede geçen zamanı ile uykuda geçen zamanıeşit ise inanın çağın gerisinde kalacağız demektir.” ifadelerini kullandı.

“Bizler ve makamlarımız geçici. Aslolan devlet vemilletimizin güçlü, müreffeh olması ve aydınlık içerisinde varlığını devamettirmesidir. Sadece güç ve bilim kaba kuvveti, sadece hikmet ve irfan dünyayıihmal etmeyi doğurmaktadır. Bizim ihtiyacımız bilgi ile hikmeti, kültür ileirfanı birleştirip insanî bir terkibe ulaşmaktır.” diyen Rektör Deveci, “Yereldeğerlerden, şehrin ihtiyaçlarından, milli dokudan, kısacası milletten uzak birşekilde bilim adamı cüppelerini, halkımız ile aramızda bir duvar halinedönüştürmemeliyiz. Devletimizin imkânları ile giydiğimiz bilim adamı cüppelerine siyasetin, ne ticaretin, ne de tahakkümün bir aracı olarak bizeverilmiştir.” şeklinde konuştu.

Özellikle sağlık alanında kullanılan ekipmanlar açısındandışa bağımlı olduğumuzu anımsatan Rektör Deveci, “Biyomedikal AraştırmaMerkezimizi resmi olarak kurduk. İnşallah değişik projelerle bilimselçalışmalar da yaparak ülkemizin dışa bağımlılığının azaltımasına zamanla katkısağlarız.” dedi.

Tıp Fakültesi morfoloji binasının 450 gün içerisindetamamlanmasının planlandığını söyleyen Rektör Deveci, binanın derslerinverileceği yıldız şeklinde tasarlanan bloğunun 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılınahazır olması için çaba sarf ettiklerini ifade etti.  Morfoloji binasının tamamlanmasıyla birlikteTıp Fakültesi öğrenci kontenjanını yarısı yabancı öğrencilerden oluşmak üzere400’e kadar çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizen Rektör Deveci,“Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini Tıp Fakültesi üzerinden dünyayatanıtmış olacağız.” diye konuştu.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Deveci’nin açılışkonuşmalarının ardından, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Mert, TıpFakültesinde yürütülen faaliyetlere ilişkin akademik kurulu bilgilendirdi.

Açılış konuşmalarının ardından 2016 ve 2017 yılında TıpFakültesi bünyesinde göreve başlayan akademik personelin akademik kurulatakdimi ve biniş giydirme törenleri yapıldı. 2 yıllık sürede göreve başlayan 33akademik personelin binişlerini Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci giydirdi.

2017 yılında KSÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları veDoğum Anabilim Dalında göreve başlayan Prof. Dr. Kadir Güzin’e özelteşekkürlerini ileten Rektör Deveci, kendilerini üniversitemiz bünyesinekatmaktan son derece memnun olduklarını ifade etti.

Prof. Dr. Kadir Güzin ise kendilerini KSÜ ailesine daveteden Rektör Deveci’ye teşekkürlerini ifade etti. Prof. Dr. Güzin, “KSÜ’de bulunmaktanson derece memnunum. Başta Sayın Rektörümüz olmak üzere bütün çalışma arkadaşlarımasıcak ve samimi yaklaşımları için teşekkür ediyorum. KSÜ gerçekten donanımlı,gelişmiş bir üniversite ve mevcut imkânlarla KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesindeonkoloji ve jinekoloji alanında yapılamayacak ameliyat yok.” şeklinde konuştu.

Tören 2016-2017 yılları arasında Tıp Fakültesine atananöğretim üyelerinin toplu fotoğraf çekimi ve ardından verilen kokteylle sonbuldu. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2017, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15