Okul kaygısı kâbusa dönüşmesin

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da 2017-2018 Eğitim Öğretim Döneminin açılmasına çok kısa bir zaman kala Özel Hayat Hastanesi Uzm Klinik Psikolog Fatih Kirişçi hem öğrencileri hem de velileri uyardı. Kirişçi, velilere ilkokula başlayan çocuklara daha hassas davranmalarını istedi.

Okul kaygısı kâbusa dönüşmesin

Kahramanmaraş Özel Hayat Hastanesi’nde Uzm. Klinik PsikologFatih Kirişci 2017-2018 öğretim yılı öncesi öğrenci ve velilere önemliaçıklamalarda bulundu.

OKUL DENDİĞİNDE ÇOCUK HASTALANABİLİR

Kahramanmaraş Özel Hayat Hastanesinde Psikolog olarak görevyapan Fatih Kirişçi çocukların okul zamanında kaygılı olmasının gergin vehuzursuzluğa yol açtığını ve bunun da okul başarılarını önemli derecedeetkileyeceğini söyledi. Kirişçi; “Bazı çocuklar okula yeni başlayacağı zamankaygı düzeyleri artar, somatik belirtiler dediğimiz bedensel rahatsızlıklarbaşlar;  karın ağrısı, mide bulantısı,baş ağrısı, huzursuzluk gibi belirtiler görülür ancak ne zaman okula gitmedenildiğinde bu şikâyetler aniden kaybolur. Bu durum genellikle okula veyayuvaya yeni başlayan çocuklarda görülür.” Dedi

Velileri de uyaran Uzm. Klinik Psikolog Fatih Kirişciaçıklamalarını şöyle sürdürdü; “Belli bir yaşa kadar ebeveynlerine bağımlıbüyüyen çocuklar, okul döneminin başlamasıyla aileden kısa süreli de olsaayrılması çocukta kaygı düzeyinin yüksek olmasına neden olmaktadır ve ailedenkopmak istememektedirler.  Anne-babatutumları bu noktada çok önemlidir. Öncelikle olumsuz tutumlardeğiştirilmelidir. Çocuğunuz okula yeni başlayacaksa onu korkutmadan bu durumaalıştırın. Çocuğun seviyesinde anlayacağı bir dilden konuşma yapın, suçlayıcıtavırlardan kaçınarak bu süreçte çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirin ancakkendinize bağımlı hale getirmeden bu süreci sağlıklı geçirmeye dikkat edin.

ÇOCUĞUNUZUN OKULA AİTLİK DUYGUSUNU KAZANDIRIN

Çocuğunuza aitlik duygusu kazandırın çocuk kendini okula aithissederse okuldan kopmaların da önüne geçilmiş olur. Çocuğunuz kıyametikoparıp kendini yerden yere atması gibi çok ileri durumlarda anne bir müddetçocuğunun yanında olabilir ona güven duygusu aşılamalıdır. Sadece okula yenibaşlayan öğrenciler değil ilköğretim ve ortaöğretim düzeylerinde de çocuklarokulla ilgili problemler yaşayabilir. Okula gitmek istememe, derslerindebaşarısızlık, öğretmeninden korkma, akran ilişkilerinde birtakım sorunlar,ergenlik döneminde karşılaşılan problemler gibi okulun her döneminde sorunlaryaşanabileceğini söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda öncelikle çocuğunuzuyargılamadan dinleyin, asıl sorunun ne olduğunu anlamaya ve neden okula gitmesigerektiğini güzel bir dille anlatmaya çalışın. Sabırlı, tutarlı ve kararlı birtavır içinde olunuz. Sorunu görmezden gelmek nasılsa geçer gibi söylemlerdebulunmak ilerde bir başka sorun olarak karşınıza çıkacağını unutmayınız. Sorunodaklı değil çözüm odaklı yaklaşın. Unutmayın ki bir öğrencinin okula gitmeamacı net değilse okuluyla ilgili sorunların çıkması kaçınılmazdır.

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARININ KAYGSININ NEDENİ OKUL

Bilimsel bir araştırmaya göre 5-12 yaş arasındaki çocuklarıkaygılandıran konuların başında okulun geldiğini gösteriyor.  Ailelerin yaptığı en büyük yanlış tutumlardanbirisi de çocuğa onur kırıcı cezalar vermeleridir. Özellikle bilinmelidir kibirçok ruhsal rahatsızlığın altında yatan nedenlerin başında çocukluk çağındakarşılaşılan problemlerin sağlıklı atlatılamaması ve yaşanılan travmalar gelmektedir.Çocukluk dönemi ne kadar sağlıklı geçerse yetişkinlik döneminin de bir o kadarsağlıklı geçeceğini söylemek mümkün.” (MELİHA KÜÇÜKÖNDER)

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15