Sosyal medya kullanımını azaltın,  bol bol kitap okuyun!

Ülke Genelinde 18 milyon, Kahramanmaraş’ta 300 Bin öğrenci karne heyecanı yaşadı. 3 aylık yaz tatili başladı. Karne alan öğrencilerin tatil planları da hazırdı.

Sosyal medya kullanımını azaltın,  bol bol kitap okuyun!

2018-2019 eğitim öğretim yılı noktalanması ile birlikte öğrenciler karne heyecanı yaşadı. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan öğrenciler karnelerini alarak Yaz tatiline başladı. Ülkeleri savaşta olmasına rağmen Türkiye'ye sığınan Suriyeli öğrenciler de karne heyecanını yaşadılar.

YOĞUN TEMPO SONA ERDİ

Kahramanmaraş il genelinde 300 bin öğrenci karne alacak 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminin ikinci yarısı sona erdi. İl genelinde 300 bin öğrenciyi karne heyecanı sararken; eğitimciler, öğrencinin karne notlarında veli, öğretmen ve eğitimcilerin de payı olduğunu ifade ediyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 15 bin çalışan, bin 050 tane kurum bulunduğunu dile getiren Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, il genelinde 300 bin öğrencinin karne aldığını belirtti. 2018-2019 eğitim öğretim yılının tamamlanması dolayısıyla Onikişubat Gazi Ortaokulu ve Dulkadiroğlu Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nda karne dağıtım töreni düzenlendi. Karne törenlerinde öğrencilerin karnelerini Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan, Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Dulkadiroğlu Belediye Başkan Vekili Ali Arif Yenipınar, Onikişubat Belediye Başkan Vekili Mustafa Büyükdereli, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Kurt, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen verdi.

“EĞİTİM ÖĞRETİM HAYATIMIZIN OLMAZSA OLMAZIDIR”

Eğitim öğretim, hayatımızın olmazsa olmazıdır diyen Vali Yardımcısı Kadir Okatan, “Aldığınız karneler sizin tüm yıl boyunca okuldaki derslerinize ne kadar çalıştığınızı, sınavlarda kaç puan aldığınızı gösterir. Biliyoruz ki sizler sadece karnenizdeki notlardan ibaret değilsiniz. Bu nedenle karneniz iyi notlardan oluşuyorsa "Daha iyi ne yapabilirim!" diye, eğer düşük notlarınız varsa "Bu düşük notlar bana ne anlatıyor, kendimi hangi alanlarda daha fazla geliştirmeye ihtiyacım var?" diye düşünmeniz, sizi gerçek başarıya taşıyacaktır.  Sevgili öğrenciler önünüzde uzun bir yaz tatili var” ifadelerine yer verdi.

SOSYAL MEDYA KULLANIMINI AZALTIN”

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz da başarılı bir eğitim dönemi geçirdiklerini ve yaz tatiline girdiklerini belirttiği konuşmasında “Sevgili çocuklar lütfen ekranlarda saatlerce zaman harcamayın. Her türlü ekran; televizyon, tablet, bilgisayar ve telefon hem vücudumuzu hem de beynimizi oldukça pasif bir duruma sokar. Gün içinde ekran başında geçireceğiniz süreyi mutlaka sınırlandırın. Unutmayın bugün kendinize vereceğiniz emek aslında bu ülkenin geleceğine vereceğiniz emektir. Çünkü geleceğimiz sizlersiniz. Hem eğlendiğiniz hem de öğrendiğiniz bir tatil yaşamanız diliyorum” dedi.

“2023 EĞİTİM VİZYONU SON DERECE ÖNEMLİ”

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz 2023 Vizyonunun önemini anlatarak, “Değerli Öğretmenlerimiz, geleceğin güçlü Türkiye'sine giden yolda, 2023 Eğitim Vizyon Belgesindeki hedeflere ulaşmak için sizlerin katkıları son derece önemlidir. Eğitim öğretim yılı boyunca öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek adına göstermiş olduğunuz özverili çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyor, sizleri canı gönülden kutluyorum. Seminer dönemindeki çalışmalarınızda da başarılar diliyor; sağlıklı, huzurlu, verimli bir yaz tatili geçirmenizi temenni ediyorum.  Değerli Veliler, sizler de öğretmenlerimizi bu yolda yalnız bırakmayıp var gücünüzle evlatlarınıza destek olmaya çalıştınız. Çocuklarınızın geleceği için okullarımıza sağladıkları destek ve yardımlarınız için teşekkür eder, hepinize çocuklarınızla geçireceğiniz sağlıklı, başarılı ve mutlu günler dilerim." ifadelerine yer verdi.

“2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ BAŞARILI GEÇTİ”

2018-2019 Eğitim Öğretim döneminin ikinci yarısının Kahramanmaraş’ta oldukça başarılı geçtiğini belirten Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, öğrencilere yaz tatilinde olabildiğince iyi dinlenmelerini tavsiye etti. Yılmaz, şöyle konuştu: “Karne günü geldi çattı. İl genelinde yaklaşık 300 bin öğrenci karne aldı. Yaklaşık 15 bin çalışanımız var. Bin 050 tane kurumumuz var bizim Kahramanmaraş’ta. Bu kurumların içerisinde artık bu kadar yoğun tempoyla çalışmanın sonuna geldik. Ben öncelikli olarak bugüne kadar kazasız belasız bu süreci getiren getirilmesinde emek veren başta eğitim çalışanlarımız olmak üzere ve bizim yine bununla ilgili bağlantılı olarak servislerimiz var, şoförlerimiz var. Onların içerisinde çalışanlarımız var. Yemeklerle ilgili olarak yoğun çalışan gayret eden esnaflarımız var. Bunları da bugüne kadar yapmış oldukları dikkat ve katkılardan dolayı da sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum.”

“KİTAP OKUMAK DA DİNLENMENİN ÇEŞİDİDİR!”

Milli Eğitim Bakanı’nın öğrencilere ödev vermeyin açıklamasına da değinen Cemal Yılmaz, şunları kaydetti: “Biz de Kahramanmaraş da bu konuda öğrencilere ödev verilmesinden yana olmadığımızı ifade ediyoruz. Ancak dinlenme sadece yatmak, uyumak, televizyon seyretmek ya da bilgisayarlarla bir şeylere bakmak değil. Kitap okumak da dinlenmenin bir çeşididir. Oyun oynamak ve araştırma yapmak da dinlenmenin bir çeşididir. El işi resim ve müzik ile de uğraşmak da dinlenmenin çeşididir. Ben öğrencilerimize birinci öncelik olarak kitap okumalarını dinlenmelerini becerileri varsa becerileri üzerinden çeşitli faaliyetler yapmalarını ve buna göre günlerini dolu dolu geçirmelerini istiyorum.”

“KIRIK NOTLARIN ÜSTESİNDEN GELİNİLEBİLİR!”

Karnedeki zayıf notların tek sorumlusunun öğrenciler olmadığını aktaran Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, velilere kırık notların üstesinden gelinebileceğini hatırlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

Aslında bu karnelerde yazan notlar sadece öğrencilerin notları değildir. Belki velilerimizin o çevrede yaşayan insanlarımızın öğretmenlerimizin ve bizim de bir yönüyle notlarımızdır. O notlara bakaraktan sadece öğrencilerimizi suçlayıp sadece çocuklar üzerinden bu algıyı beslemek doğru değildir. Öğrencilerimizi hayata hazırlarken bunların zaman zaman dara düşecekleri zora düşecekleri problem yaşayacaklarını da göz önüne alaraktan bunların üstesinden gelebilme yeteneğini ve yetkisini sorumluluğunu onlara yükleyebilmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Velilerimizin de bu duyguyla bu düşünceyle öğrencilerimize yaklaşması gerektiğini ifade ediyorum. Ve onlar arzu ederlerse isterlerse herkes kendi yaptıklarını eksikliklerini aksaklıklarını görerek bir süreç geçirirlerse bu kırık notların da üstesinden gelebiliriz. Her şey bitmiş değil çalışan inanlar bunların üstesinden gelebilirler diye düşünüyorum. Ve tatil döneminden hemen sonra da tekrar heyecanla biz öğrencilerimizi bekleyeceğimizi sizin aracılığınızla ifade etmek istiyorum.”

“TATİL ÖĞRENMELERİN BİTMESİ DEMEK DEĞİLDİR”

Çocuğun yaz tatiliyle birlikte zorlu geçen bir yılı tamamlamasının ardından tatili doya doya yaşamasının önemine de değinen İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tabi ki tatil öğrenmelerin bitmesi demek değildir. Tatili hayata dair öğrenmelerin gerçekleşeceği, yeni becerilerin kazanıldığı, çocuklara yaşına uygun sorumlulukların verildiği bir süreç olarak değerlendirmek çocuğun özgüveninin gelişmesine olumlu katkı sağlar.

Eğer çocuğun herhangi bir dersle ilgili olarak özel bir destek gerektiren bir çalışmaya ihtiyacı yoksa kitap okuma ya da öğrendiği bilgileri zorlayıcı olmayan bir ders çalışma planıyla yeniden gözde geçirmesi yeterlidir.  Unutmayın ki, sağlıklı ve uyumlu bir çocuğa sahip olmak, çocuğun başarısız olmasından çok daha önemlidir. Yaşamının devam ediyor olması, en büyük armağandır” ifadelerini kullandı. (HABER VE FOTOĞRAFLAR: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15