TEOG'DA SORUN YOK! SORUN YERLEŞTİRME KISMINDA!

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Kahramanmaraş İl Başkanı Abdülaziz Aydın, kaldırılan TEOG sınavının ardından yerine getirilecek sistemdeki belirsizliğin ailelerin yanında eğitim camiasını da tedirgin ettiğini belirterek en ideal sınavın TEOG olduğunu söyledi. Aydın, “TEOG’da sorun yok! Sorun yerleştirme kısmında” dedi.

TEOG'DA SORUN YOK! SORUN YERLEŞTİRME KISMINDA!

Sınav sistemlerinde sık sık değişiklik yapılmasının insanlardagelecek kaygısını doğurduğunu aktaran Başkan Abdülaziz Aydın, “Öğrenci tedirgin,veli tedirgin esnaf tedirgin! Çünkü hepsi bu işin bir paydaşı nihayetinde. Geçensene Eğitim Bir Sen TEOG raporu hazırladı. Bu raporda sorunların tespiti veçözüm önerileri var. 2016 yılında biz bu öneriyi bakanlığa götürdük dedik kibiz TEOG’U iki kısma ayırdık. Birisi sınav kısmı diğeri yerleştirme kısmı. Yasınav kısmında sorun yok. Bunu nerden biliyoruz. Bunu alandaki öğretmenler buişin ilgilileri diyor. Ki öğrencinin hazır bulunmuşluğu, psikolojik faktörler, TEOGsınavı şu ana kadar gelen en ideal sınav. Ama biz bu konuda hem fikiriz. Sorunyerleştirme kısmında” şeklinde konuştu.

TEOG’un yerine getirilmesi düşünülen bir sürü eksikliğiiçerinde barındırdığını kaydeden Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Kahramanmaraş İlBaşkanı Aydın, şu açıklamalarda bulundu: “Sen diyorsun ki ben bütün öğrencilerisınava alacağım ve yüksekten aşağı doğru kategorize ederek merkezi bir tercih sistemiylebunları yerleştireceğim. Beraberinde neyi getirdi bu? Üngüt’teki öğrencisin veakrabaların var. Sen tutuyorsun Önsen’e gönderiyorsun liseye. Veyahut ta Aksu’dakiöğrenciyi tutuyorsun Tekir ÇPL’ye gönderiyorsun. Bu durum hem sosyolojik hempsikolojik hem de maddi olarak sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Neden?Çünkü veli diyor ki; yahu kardeşim çocuğumu Aksu’dan alıp Tekir’e göndermeminciddi bir maliyeti var. Aksu’daki ÇPL ile veya Anadolu lisesiyle Tekir Lisesiarasında başarı olarak ciddi de bir fark yok. Sen bu çocuğa niye mecburbırakıyorsun burayı. Biz dedik ki hep bak sınav kısmı çok ideal yerleştirmekısmın da sıkıntı var!”

Yeni sistemle mahalleli kavramının ortadan kalktığınıbelirten Aydın, şunları söyledi: “Ya o çocuk o mahallenin bir parçası nihayetinde.Ama bir bakıyorsun o mahallede yabancı yabancı gençler. İşte parkların hali.Bunları görüyorsunuz. Bu da nihayetinde toplumsal sıkıntıya yer veriyor. Maliolarak da zaten insanların orta düzeyin durumu belli. Sen bir de bunu servisparasına mecbur bırak. Konuyu daha da netleştirmek için Maraş özelindendüşünelim. Herkesin tercih ettiği kaç tane okul var? İşte 2 tane fen lisesi var.İşte sosyal bilimler lisesi var. Ondan sonra Proje İmam hatip okulu var. ÇukurovaElektrik Anadolu lisesi var. Dediğimiz gibi 15 tane okul var. Bu 15 tane okulamesela sınav puanı üstünlüğü ile yerleştirme yapılsın. Gerisi de mahalleye göreyerleştirilsin. Meslek liseleri de teşvik edilsin gerekirse. Önerimizden biribuydu. Yani bunlar hep istişare ile olabilecek şeyler. Ama sadece bize değildiğer ilgili STK’lara diğer sendikalara kapıyı kapattılar.”

Aydın, şöyle devam etti: “Hani başbakanın da ağzındançıkmıştı. Ne dedi başbakan? İşte bazı teklifler geliyor. Onlardan bazısı da;her okul kendi sınavını kendisi yapsın. Şimdi her okul kendi sınavını yaparkenbir sınav ücreti alacak mı? Alacak. 100 lira mı alır, 200 lira mı alır 300 liramı alır? Şimdi A Özel Okulu bilmem su yayınlarıyla çalışıyor. B Özel Okulu gökyayınlarıyla çalışıyor. C’si bilmem ney! Veliye oldu mu sana 15 tane kaynak. 15tane okul 15 tane kaynak kullanıyorsa sen 15 tane kaynağı tutacaksın alacaksın.Çocuğa almak zorundasın. 1 kaynak veya 2 kaynakla idare ediyorsan yarın bir gün3-5 tane daha kaynak kitap ondan sonra masrafın olacak. Ondan sonra sınavagirerken okulun okul aile birliğinin hesabına yatıracağın paralar falan filan… Bunlarözel okul fiyatlarının artmasını, özel dersçiyi ve dershaneciliği dehortlatacak beraberinde. Dolayısıyla sistem iyice işin içinden çıkılmaz halegelecek.” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 11:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdengeçti
Serdengeçti - 2 yıl Önce

Bravo başkan işi özetlemişsin.

SIRADAKİ HABER

banner15