Üniversite sınavı değişiyor

Yükseköğretim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanları ile girilecek. Baraj puanı yine olacak.

Üniversite sınavı değişiyor

Belli alanlarda uygulanmakta olan başarı sıralaması şartınınaranmasına devam edilecek. Konuyla ilgili olarak Sabah Gazetesi Eğitim YazarıSait Gürsoy A Haber canlı yayınına telefonla bağlanarak önemlideğerlendirmelerde bulundu. Sabah.com.tr'ye de bilgi veren Gürsoy, yenisistemin adının Üniversiteye Giriş Sınavı (ÜGS) olabileceğini söyledi.

Ben daha önce TEOG'da olan değişiklik sırasında da YÖK'ününiversite giriş sınavlarında da bir değişiklik yapabileceğini kanalınız (AHaber) sayesinde kamuoyuna sunmuştum. Öncelikle bugünkü yapılan değişiklik sonderece doğru bir karardır. Bir eğitimci olarak YÖK'ün aldığı bu kararın altınıimzalarım.

İKİLİ SİSTEM KALDIRILIYOR

Bir defa iki büyük sınav YGS ve LYS kaldırılıyor yani biroturuma, Haziran ayı sonuna getiriliyor. Hafta sonunda iki günde yapılacak birsınavdır bu ve burada puan türleri 18'den 3'e düşürülüyor dil puanı ilebirlikte 4. örneğin sözel, sayısal ve Türkçe-matematik puanları olacak.Sınavlar yapılırken benim tahminin şuan YÖK'ün bununla ilgili kesin biraçıklaması yok aldığım bilgileri sizinle paylaşıyorum. Hafta sonu yapılacakolan sınavda Türkçe ve Matematik temel olarak ortak olacağı için büyük birihtimal bir tanesi Cumartesi bir tanesi de Pazar günü yapılacaktır. Öğledensonra ise Fen ile ilgili olanlar Cumartesi yapılıyorsa Sosyal ile ilgiliolanlar Pazar günü yapılacaktır. Hepsinin dışında olan dille ilgili olayCumartesi ya da Pazar gününe verilecek üçüncü bir saatte sınavyapılabilecektir.

TÜRKÇE VE MATEMATİK ÖNEMLİ OLACAK

Buna adaylar şöyle görebilirler daha önce yapılan YGS'nin yada 4 günde yapılan sınavların iki günde yapıldığını düşünebiliriz. Ancak buradaçok önemli bir olay temel Türkçe ve temel Matematik gerek sayısal gerek sözelgerekse eşit ağırlık deniyor pardon TM değil artık genel eşit ağırlıklı puandaetkili olacak. Örneğin Matematik sayısalda iki puan getiriyorsa eşit ağırlıkta1,5 puan getiriyorsa diyelim ki sözelde de yarım puan getirsin bunun tamtersinde Türkçe de düşünülebilir. Bu son derece doğru bir karardır. Çünkü hangipuan türü olursa olsun gençlerin üniversiteye girdiklerinde matematik ya daTürkçe özellikle matematikten büyük sıkıntı çektikleri için alt yapısınınolmasında büyük yarar var.

BARAJ SİSTEMİ KALACAK

Bir başka olay, baraj puanlar duracak örneğin bu yıla görevereyim değişebilir bu rakamlar tahminim biraz daha düşürülecek gibi geliyor.150 ile 200 puan, puan türü ne olursa olsun 150 ile 179 arası puan alanlar 2yıllık yerleri seçerlerken 180 ve üstünde puan alanlar 4 yıllık yerleriseçecekler yani sözelden siz 150 ile bu rakamlar geçerli değil yalnızca örnekolarak veriyorum 150 ile 179 arasında alıyorsanız sözelin 2 yıllık bir yeriniseçerken 180 ve üstü aldıysanız sözelin 4 yıllık bir bölümünü seçmeniz mümkünoluyor ki bu son derece doğal ve doğru bir karar oldu. Bununla birlikte yinepuanların oluşumunda daha açıklanmadı yapılacak soru sayısı önemliydi 1 net 2net gibi ben buradan YÖK'e şu şekilde seslenmek istiyorum bunu da kaldırsınlarçünkü hiç gereği yok bunun artık baraj puanlarını da biraz aşağı çekerlersezannedersem olay çok daha komplike olarak gençlerin karşısına gelecek.

ÖĞRENCİLERE ÖNEMLİ ÇAĞRI: KİMSENİN BİR KAYBI OLMAYACAK

Sorular MEB'in müfredatından gelecek yani şuanda YGS veLYS'ye hazırlanan gençlerin hiçbir kaygı söz konusu değildir. Oradakibilgilerini yeni sınavda kullanacaklar kimsenin bir kaybı olmayacak tam tersiöğrencileri adapte eden bir sınav geliyor. Onları yormayan bir sınav geliyoryalnız burada sizin aracılığınızda seslenelim Çünkü Temmuz ayında bu sözleriduyacaksınız bu yıl sözel, sayısa,l eşit ağırlık ve dil puanları yenidenoluşacağı için gençler geçen yıla bakarak tercih yapamayacak, buradan kamuoyunasesleniyorum lütfen hayali puan tercihlerine başlayarak şimdiden gençlerinkafasını karıştırmayın. (Kaynak Sabah)

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15